Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Irglová a Hansard oslnili v berlínském kostele. Byli jsme u toho

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Pobavili, pohladili i dojali k slzám. Poprvé od oscarového triumfu Markéta Irglová a Glen Hansard zahráli evropskému publiku. Portál iDNES.cz přináší exkluzivní reportáž a fotografie z celého koncertu.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionskirche - Berlín (28. května 2008) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

I když evropské publikum... V dřevěných lavicích berlínského kostela Passionskirche zasedli fanoušci z celého světa. "Přijela jsem z Venezuely," hlásila Hansardovi před koncertem tmavovláska, která ho žádala o podpis, když vysedal z auta.

popisek BLOG: Když srdce vítězí nad rozumem
Hansard a Irglová zhmotňují sny

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionshirchesDevět set míst se v evangelickém svatostánku zaplnilo do deseti minut po otevření vstupních dveří. Kdo přišel pozdě, snažil se rychle ukořistit dobré místo na zemi.

Koncert začal přesně, publikum nejprve navnadila písničkářka Nina Hynes. Čtvrt hodiny před devátou večerní ze zákristie vyšel Hansard, jehož uvítal tříminutový potlesk. "Guten Abend, já jsem Glen," zalaškoval. Po úvodní písni přišla, tradičně v červených botách, i Irglová.


The Swell Season

Pořadí písní na koncertě v Berlíně

Say It to Me - All the Way Down - Lies - This Low - Drown Out - When Your Minds Made Up - I Have Loved You Wrong - Falling Slowly - Leave - What Happens When the Heart Just Stops - Lay Me Down - Once - If You Want Me - Fitzcarraldo - Star star

Kapela nakonec od pořadí ke konci koncertu upustila a přidala nově secvičené skladby.

Přestože mnozí namítají, že chodit na koncert česko-irského dua je emocionální masochismus, protože většina textů popisuje ztrátu (partnera, víry, naděje...), mohl ve středu načerpat spoustu energie.

Irglová s Hansardem a jejich přátelé z The Frames, Glenovy domovské kapely, zazářili. Stejně jako svíčky, které si muzikant vyžádal místo umělého osvětlení reflektorů. Právě on byl tím, kdo dvě a půl hodiny táhl show. Irglová, ač předvedla muzikantsky jistý výkon (s výjimkou rozpačitého rozjezdu), byla Hansardovým tichým a roztomilým doplňkem.

popisek Hansard a Irglová: Hrajeme jinou ligu
čtěte exkluzivní rozhovor iDNES.cz

Glen naopak vtipkoval, přehrával scénky, dirigoval dav. Když se mu zdálo, že lidé tleskají příliš nahlas, řekl si o luskání. Když chtěl zpěv, předříkal zdánlivě nekonečný text a v žertu se divil, proč si ho přítomní nepamatují.

Fanoušci měli potíže nejen s krátkodobou pamětí, trápili se i s intonací. Hlas jedné z žen, který se zcela mimo tóninu a rytmus ozval z kůru, Hansarda naprosto odboural. "Zpívej něco, co znají všichni, a já nebudu muset ječet falešně," křikla na něj.

Hansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - Glen na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - Joe Doyle (The Frames) na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionshirches

Muzikant reagoval tím, že začal místo zpěvu sekat slabiky a předříkávat text "jsem ro-bot, mám dvě funk-ce, on (zapnuto) a off (vypnuto)". V tu chvíli se začal smát zbytek kapely, Irglová dokonce přestala hrát na klavír. Z kůru zaznělo: "Fajn, to by šlo!"

Obývací pokoj v kostele
Hansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušcePři nové písni I Have Loved You Wrong, kterou na kytaru odehrála Irglová, přestal zpěvačce fungovat mikrofon. Její partner k ní okamžitě přiskočil dřív, než si toho stačil všimnout zvukař, a dal jí vlastní.

K potížím došlo znovu jen o několik málo minut později. Tentokrát zůstal "hluchý" zpěvák. A tak očekávaný hit Falling Slowly Hansard dohrál u piana, kde se ke své křehké přítelkyni tiskl na klavírní židličce.

VIDEO: Falling Slowly na koncertě v Berlíně

Po odehrání skladeb si dvojice tajně špitala dojmy a navzájem se chválila. Při sólech Hansard na Irglové visel očima, ze rtů jí odečítal každou slabiku a pyšně pokyvoval hlavou. Samozřejmě a beze slov přicházela podpora i z její strany.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionshirchesZpěvák uvedl každou skladbu vlastním příběhem. "Star Star jsem napsal v Irsku, v polích, ožralý. Mluvím v ní ke hvězdám, jenže když jste v Irsku, hovoříte k nim skrz mraky," řekl s ironicky zvednutým obočím k poslední písni, kterou kapela zařadila do programu.

Dívat se na dva zamilované, pít pivo - které v tamním kostele běžně prodávají - a nechat se konejšit jemným hlasem "valmezačské“ rodačky nebo dráždit srdečným irským zpěvem byl pro publikum dobrý důvod, proč se cestou z práce stavit v kostele. Potvrdil to minimálně desetiminutový potlesk.

Ten přiměl Swell Season k tomu, aby se ještě jednou vrátili na pódium. Akustický přídavek, při němž Hansard stál krok od první řady a z plných plic "hulákal" text, dav definitivně pohltil.

Hansard a Irglová v Berlíně - Glen se podepisuje před koncertemKdybych se tisíckrát snažila samu sebe přesvědčit, že Hansard je "uřvaný Ir" produkující primitivní melodie, jak píší někteří antifanoušci na webu, nabízím ke srovnání příklad: když soused na zahradě udělá táborák, opeče buřty a začne ventilovat svoji vášeň k folku v podobě řevu Bedny od whiskey, nejprve si zanadávám, ale než zavřu okno, stejně si s ním dám jednu sloku.

The Swell Season
Berlín, Passionskirche, 28. května 2008. Doprovod: The Frames - Joe Doyle (baskytara), Colm Mac Con Iomaire (housle), Rob Bochnik (kytara).
Hodnocení iDNES.cz: 90 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Najdete na iDNES.cz