Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Irglová a Hansard oslnili v berlínském kostele. Byli jsme u toho

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Pobavili, pohladili i dojali k slzám. Poprvé od oscarového triumfu Markéta Irglová a Glen Hansard zahráli evropskému publiku. Portál iDNES.cz přináší exkluzivní reportáž a fotografie z celého koncertu.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionskirche - Berlín (28. května 2008) | foto: Lukáš BíbaMF DNES

I když evropské publikum... V dřevěných lavicích berlínského kostela Passionskirche zasedli fanoušci z celého světa. "Přijela jsem z Venezuely," hlásila Hansardovi před koncertem tmavovláska, která ho žádala o podpis, když vysedal z auta.

popisek BLOG: Když srdce vítězí nad rozumem
Hansard a Irglová zhmotňují sny

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionshirchesDevět set míst se v evangelickém svatostánku zaplnilo do deseti minut po otevření vstupních dveří. Kdo přišel pozdě, snažil se rychle ukořistit dobré místo na zemi.

Koncert začal přesně, publikum nejprve navnadila písničkářka Nina Hynes. Čtvrt hodiny před devátou večerní ze zákristie vyšel Hansard, jehož uvítal tříminutový potlesk. "Guten Abend, já jsem Glen," zalaškoval. Po úvodní písni přišla, tradičně v červených botách, i Irglová.


The Swell Season

Pořadí písní na koncertě v Berlíně

Say It to Me - All the Way Down - Lies - This Low - Drown Out - When Your Minds Made Up - I Have Loved You Wrong - Falling Slowly - Leave - What Happens When the Heart Just Stops - Lay Me Down - Once - If You Want Me - Fitzcarraldo - Star star

Kapela nakonec od pořadí ke konci koncertu upustila a přidala nově secvičené skladby.

Přestože mnozí namítají, že chodit na koncert česko-irského dua je emocionální masochismus, protože většina textů popisuje ztrátu (partnera, víry, naděje...), mohl ve středu načerpat spoustu energie.

Irglová s Hansardem a jejich přátelé z The Frames, Glenovy domovské kapely, zazářili. Stejně jako svíčky, které si muzikant vyžádal místo umělého osvětlení reflektorů. Právě on byl tím, kdo dvě a půl hodiny táhl show. Irglová, ač předvedla muzikantsky jistý výkon (s výjimkou rozpačitého rozjezdu), byla Hansardovým tichým a roztomilým doplňkem.

popisek Hansard a Irglová: Hrajeme jinou ligu
čtěte exkluzivní rozhovor iDNES.cz

Glen naopak vtipkoval, přehrával scénky, dirigoval dav. Když se mu zdálo, že lidé tleskají příliš nahlas, řekl si o luskání. Když chtěl zpěv, předříkal zdánlivě nekonečný text a v žertu se divil, proč si ho přítomní nepamatují.

Fanoušci měli potíže nejen s krátkodobou pamětí, trápili se i s intonací. Hlas jedné z žen, který se zcela mimo tóninu a rytmus ozval z kůru, Hansarda naprosto odboural. "Zpívej něco, co znají všichni, a já nebudu muset ječet falešně," křikla na něj.

Hansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - Glen na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - Joe Doyle (The Frames) na zvukové zkoušceHansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele Passionshirches

Muzikant reagoval tím, že začal místo zpěvu sekat slabiky a předříkávat text "jsem ro-bot, mám dvě funk-ce, on (zapnuto) a off (vypnuto)". V tu chvíli se začal smát zbytek kapely, Irglová dokonce přestala hrát na klavír. Z kůru zaznělo: "Fajn, to by šlo!"

Obývací pokoj v kostele
Hansard a Irglová v Berlíně - Markéta na zvukové zkoušcePři nové písni I Have Loved You Wrong, kterou na kytaru odehrála Irglová, přestal zpěvačce fungovat mikrofon. Její partner k ní okamžitě přiskočil dřív, než si toho stačil všimnout zvukař, a dal jí vlastní.

K potížím došlo znovu jen o několik málo minut později. Tentokrát zůstal "hluchý" zpěvák. A tak očekávaný hit Falling Slowly Hansard dohrál u piana, kde se ke své křehké přítelkyni tiskl na klavírní židličce.

VIDEO: Falling Slowly na koncertě v Berlíně

Po odehrání skladeb si dvojice tajně špitala dojmy a navzájem se chválila. Při sólech Hansard na Irglové visel očima, ze rtů jí odečítal každou slabiku a pyšně pokyvoval hlavou. Samozřejmě a beze slov přicházela podpora i z její strany.

Hansard a Irglová v Berlíně - koncert v kostele PassionshirchesZpěvák uvedl každou skladbu vlastním příběhem. "Star Star jsem napsal v Irsku, v polích, ožralý. Mluvím v ní ke hvězdám, jenže když jste v Irsku, hovoříte k nim skrz mraky," řekl s ironicky zvednutým obočím k poslední písni, kterou kapela zařadila do programu.

Dívat se na dva zamilované, pít pivo - které v tamním kostele běžně prodávají - a nechat se konejšit jemným hlasem "valmezačské“ rodačky nebo dráždit srdečným irským zpěvem byl pro publikum dobrý důvod, proč se cestou z práce stavit v kostele. Potvrdil to minimálně desetiminutový potlesk.

Ten přiměl Swell Season k tomu, aby se ještě jednou vrátili na pódium. Akustický přídavek, při němž Hansard stál krok od první řady a z plných plic "hulákal" text, dav definitivně pohltil.

Hansard a Irglová v Berlíně - Glen se podepisuje před koncertemKdybych se tisíckrát snažila samu sebe přesvědčit, že Hansard je "uřvaný Ir" produkující primitivní melodie, jak píší někteří antifanoušci na webu, nabízím ke srovnání příklad: když soused na zahradě udělá táborák, opeče buřty a začne ventilovat svoji vášeň k folku v podobě řevu Bedny od whiskey, nejprve si zanadávám, ale než zavřu okno, stejně si s ním dám jednu sloku.

The Swell Season
Berlín, Passionskirche, 28. května 2008. Doprovod: The Frames - Joe Doyle (baskytara), Colm Mac Con Iomaire (housle), Rob Bochnik (kytara).
Hodnocení iDNES.cz: 90 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz