Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internet vidí filmovým studiím pod pokličku

  12:28aktualizováno  12:28
Ještě nedávno valná většina toho, co se veřejnost dozvěděla o nových filmech před jejich oficiálním uvedením do kin, pocházela přímo či nepřímo z reklamních a marketingových oddělení jednotlivých filmových studií, kterým tento systém naprosto vyhovoval. To všechno už je jinak, píše americký list Los Angeles Times.

Ještě předtím, než je známo obsazení filmu, ještě dřív, než se podepíšou všechny dohody a smlouvy, kolují nyní po internetu kopie nehotových scénářů, které si pracovníci studia vzali domů k přečtení přes víkend. Jak pokračují jednání a práce na produkci filmu, zveřejňují internetové servery pravidelně novinky ze zákulisí, problémy s obsazením rolí či s překročeným rozpočtem.

Více či méně seriózní zprávy z Hollywoodu

movies.thevines.com 
www.aint-it-cool-news.com
www.hollywoodreporter.com

www.ifilm.com    

www.inside.com
www.mrshowbiz.com
www.showbizdata.com
www.variety.com    
www.imdb.com
www.intomovie.com 
www.littlegoldenguy.com
Stejně jako většina obsahu internetu, ani tyto "zaručené zprávy z filmového zákulisí" neprocházejí tím druhem redakčního schvalování, jaké vyžadují tradiční tištěné publikace, a tudíž je prostor pro chyby značně vysoký - jako se to stalo například loni v říjnu, kdy server Aint-It-Cool-News jmenoval nesprávného herce pro hlavní roli chystané filmové verze příběhů o Harry Potterovi. Právě Aint-It-Cool-News má na kontě slušnou řádku zajímavých zpráv, ale také pěknou botu, když v loňském roce zveřejnil seznam nominací na Oscary už v předvečer jejich oficiálního vyhlášení, aby vzápětí zjistil, že se stal obětí podvodu a ušil si z ostudy kabát. Mnohem problematičtější je ovšem pro filmová studia skutečnost, že internetové servery zveřejňují hodnocení snímků na základě zkušebního promítání. Těch studia dlouho využívala k oťukání reakcí publika a k rozhodnutí, zda se mají ve filmu udělat ještě nějaké změny, než se vydá na skutečnou cestu do kin.

"Máte něco, co ještě není dokončené, ale mezitím se objeví on-line zpráva, že je to příšerné a taky proč, a pak se toho třeba chytnou další sdělovací prostředky a váš film má problémy, ještě než ho stihl někdo doopravdy vidět a než byl skutečně připravený k promítání na veřejnosti," říká Bruce Berman, bývalý prezident produkce společnosti Warner Bros., který nyní pracuje jako výkonný šéf Village Road Show Pictures Entertainment. "Je to jako hodnotit knížku nebo novinový článek ještě před dokončením poslední úpravy textu," říká Berman.

Novináři ovšem oponují, že vydavatelé novin a nakladatelé knih se rozhodují sami o tom, v jaké konečné podobě se jejich dílo vydá veřejnosti napospas, a nezkoušejí ho na testovacím vzorku populace. Dokud se prý tvůrci filmu budou spoléhat na zkoušení snímku před "testovacími" diváky namísto toho, aby se spolehli na vlastní úsudek, musí také počítat s důsledky, které to může mít.

A v některých případech jsou ty důsledky testovacích projekcí nejspíš doopravdy ničivé. Třeba společnost Warner Bros. tvrdí, že nelichotivé zprávy, které server Aint-It-Cool-News zveřejnil před uvedením filmu Batman a Robin, přispěly k jeho kasovnímu propadu v roce 1997. Podle společnosti Columbia Pictures zpráva listu Los Angeles Times o zkušebním promítání snímku Poslední akční hrdina, které se podle stu dia nikdy neuskutečnilo, pomohla v roce 1993 doslova zabít tento film s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ostatní studia citují řadu podobných případů.

A tak si ve snaze zvýšit šance na úspěch otevřeně předcházejí Harryho Knowlese, devětadvacetiletého samozvaného filmového advokáta, který z třípokojového "bejváku" v texaském Austinu spravuje Aint-It-Cool-News server. Studia ho vozí na natáčení filmů, aby si mohl udělat "vlastní" názor, zvou ho na premiéry a poskytují mu soukromé "předpromítačky". Knowles sice tvrdí, že ho to při hodnocení nijak neovlivňuje, ale mnozí v Hollywoodu jsou přesvědčeni, že jeho objektivita je vážně kompromitována.

Jenže Knowles je jen jedním z mnoha hráčů na internetu. Je jasné, že čím víc si budou studia uvědomovat význam tohoto nového média, tím víc se budou snažit s ním spolupracovat - anebo ho pokud možno alespoň manipulovat k vlastnímu prospěchu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz