Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internet vidí filmovým studiím pod pokličku

  12:28aktualizováno  12:28
Ještě nedávno valná většina toho, co se veřejnost dozvěděla o nových filmech před jejich oficiálním uvedením do kin, pocházela přímo či nepřímo z reklamních a marketingových oddělení jednotlivých filmových studií, kterým tento systém naprosto vyhovoval. To všechno už je jinak, píše americký list Los Angeles Times.

Ještě předtím, než je známo obsazení filmu, ještě dřív, než se podepíšou všechny dohody a smlouvy, kolují nyní po internetu kopie nehotových scénářů, které si pracovníci studia vzali domů k přečtení přes víkend. Jak pokračují jednání a práce na produkci filmu, zveřejňují internetové servery pravidelně novinky ze zákulisí, problémy s obsazením rolí či s překročeným rozpočtem.

Více či méně seriózní zprávy z Hollywoodu

movies.thevines.com 
www.aint-it-cool-news.com
www.hollywoodreporter.com

www.ifilm.com    

www.inside.com
www.mrshowbiz.com
www.showbizdata.com
www.variety.com    
www.imdb.com
www.intomovie.com 
www.littlegoldenguy.com
Stejně jako většina obsahu internetu, ani tyto "zaručené zprávy z filmového zákulisí" neprocházejí tím druhem redakčního schvalování, jaké vyžadují tradiční tištěné publikace, a tudíž je prostor pro chyby značně vysoký - jako se to stalo například loni v říjnu, kdy server Aint-It-Cool-News jmenoval nesprávného herce pro hlavní roli chystané filmové verze příběhů o Harry Potterovi. Právě Aint-It-Cool-News má na kontě slušnou řádku zajímavých zpráv, ale také pěknou botu, když v loňském roce zveřejnil seznam nominací na Oscary už v předvečer jejich oficiálního vyhlášení, aby vzápětí zjistil, že se stal obětí podvodu a ušil si z ostudy kabát. Mnohem problematičtější je ovšem pro filmová studia skutečnost, že internetové servery zveřejňují hodnocení snímků na základě zkušebního promítání. Těch studia dlouho využívala k oťukání reakcí publika a k rozhodnutí, zda se mají ve filmu udělat ještě nějaké změny, než se vydá na skutečnou cestu do kin.

"Máte něco, co ještě není dokončené, ale mezitím se objeví on-line zpráva, že je to příšerné a taky proč, a pak se toho třeba chytnou další sdělovací prostředky a váš film má problémy, ještě než ho stihl někdo doopravdy vidět a než byl skutečně připravený k promítání na veřejnosti," říká Bruce Berman, bývalý prezident produkce společnosti Warner Bros., který nyní pracuje jako výkonný šéf Village Road Show Pictures Entertainment. "Je to jako hodnotit knížku nebo novinový článek ještě před dokončením poslední úpravy textu," říká Berman.

Novináři ovšem oponují, že vydavatelé novin a nakladatelé knih se rozhodují sami o tom, v jaké konečné podobě se jejich dílo vydá veřejnosti napospas, a nezkoušejí ho na testovacím vzorku populace. Dokud se prý tvůrci filmu budou spoléhat na zkoušení snímku před "testovacími" diváky namísto toho, aby se spolehli na vlastní úsudek, musí také počítat s důsledky, které to může mít.

A v některých případech jsou ty důsledky testovacích projekcí nejspíš doopravdy ničivé. Třeba společnost Warner Bros. tvrdí, že nelichotivé zprávy, které server Aint-It-Cool-News zveřejnil před uvedením filmu Batman a Robin, přispěly k jeho kasovnímu propadu v roce 1997. Podle společnosti Columbia Pictures zpráva listu Los Angeles Times o zkušebním promítání snímku Poslední akční hrdina, které se podle stu dia nikdy neuskutečnilo, pomohla v roce 1993 doslova zabít tento film s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ostatní studia citují řadu podobných případů.

A tak si ve snaze zvýšit šance na úspěch otevřeně předcházejí Harryho Knowlese, devětadvacetiletého samozvaného filmového advokáta, který z třípokojového "bejváku" v texaském Austinu spravuje Aint-It-Cool-News server. Studia ho vozí na natáčení filmů, aby si mohl udělat "vlastní" názor, zvou ho na premiéry a poskytují mu soukromé "předpromítačky". Knowles sice tvrdí, že ho to při hodnocení nijak neovlivňuje, ale mnozí v Hollywoodu jsou přesvědčeni, že jeho objektivita je vážně kompromitována.

Jenže Knowles je jen jedním z mnoha hráčů na internetu. Je jasné, že čím víc si budou studia uvědomovat význam tohoto nového média, tím víc se budou snažit s ním spolupracovat - anebo ho pokud možno alespoň manipulovat k vlastnímu prospěchu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz