Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Internet a DVD v tisku ničí klasické videopůjčovny

  16:19aktualizováno  16:19
Neustále se zvyšující počet lidí s přístupem k vysokorychlostnímu internetu a prodej levných DVD jako příloh denního tisku a časopisů ohrožují existenci klasických kamenných videopůjčoven.
Půjčovna filmových DVD

Půjčovna filmových DVD | foto: Profimedia.cz

Jen na jihu Moravy provozovatelé zaznamenávají meziroční ztráty v tržbách v řádu desítek procent, někteří z nich s podnikáním skončili úplně.

"Stahují se nad námi mraky. Tržby za minulý rok spadly na třetinu, provoz obchodu dotuji z důchodu," řekl majitel brněnské videopůjčovny Vipos Vlastimil Stoklásek.

Důvodem je podle něj snadný přístup k nelegálním kopiím filmů přes internet, kde se objeví často ještě před oficiální premiérou snímku v kinech.

Češi jsou pirátský národ, tvrdí Borek Ožvolda z Hodonína, který před půl rokem kvůli finančním ztrátám s půjčováním DVD filmů po dvou letech skončil.

"Jít dolů s cenami za půjčování nešlo, ty limitují velmi drahá autorská práva. Jedna filmová novinka stojí půjčovnu kolem 1400 korun. Už po dvacáté výpůjčce přitom byla řada disků tak poškrábaná, že nešly vůbec přehrát," řekl Ožvolda, který nyní prodává telefony a výpočetní techniku.

Nové zaměstnání si hledá i František Janošek z Letovic na Blanensku. "Tržby klesly meziročně minimálně o 40 procent. Zjistil jsem, že celou rodinu z půjčovny neuživím, a tak ji přenechám manželce a najdu si jinou práci," řekl.

V menších městech a na venkově podle něj nemá takový dopad stahování filmů z internetu, jako spíš jejich prodej v přílohách tisku.

"Stahuje se hlavně ve velkých univerzitních městech, jako je Praha nebo Brno, kde mají studenti takřka neomezený přístup k rychlému internetu zdarma. Tady v Letovicích nám pomyslný hřebíček do rakve zasadil prodej filmů v trafikách," dodal Janošek.

Nižší tržby zaznamenal v minulých letech také provozovatel největší sítě videopůjčoven v Brně a okolí - firma Videoboss. Společnost provozuje v Brně sedm půjčoven, na každé nabízí k půjčení kolem 3 000 titulů.

"Oproti situaci před pěti lety to samozřejmě kleslo. Nedokážu ale odhadnout o kolik, žádné výraznější ztráty zatím nepociťujeme. Lidé si chodí půjčovat stále, zájem je jak o novinky, tak i starší filmy," řekl jeden ze zaměstnanců Tomáš Běhounek.

Nižší tržby souvisejí také s malým zájmem o půjčování klasických VHS kazet. Všechny půjčovny je stahují z nabídky a rozprodávají za ceny do 50 korun. "Z původního počtu jich zůstala necelá třetina. Z celkové nabídky tvoří VHS kazety asi pět procent," řekl Janošek.

Filmové novinky už asi rok vycházejí pouze na DVD a klasické videokazety tak ve většině půjčoven jen zabírají místo. Ty, o které je zájem, půjčujeme za 25 korun na týden, zbytek rozprodáváme po 15 korunách, dodal Běhounek.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz