Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Interkamera byla výstavní katastrofou

  10:44aktualizováno  10:44
Pražská Interkamera, tradiční přehlídka audiovizuální techniky, vždy dokázala na pár dní přitáhnout spoustu lidí k fotografii. Nejen k technickým novinkám, kvůli nimž se koná, ale v minulých ročnících i k zajímavým výstavám. Vesměs sice trpěly odbytými instalacemi, ale vidět třeba fotodokumenty z náboženským poutí od Vladimira Sjomina nebo reportáž z ocelářských hutí Imra Benkö už samo o sobě stálo za to.

Dnes končí letošní Interkamera. Soudě dle hustoty těl lačných nových technologií, si pořadatelé budou mnout ruce, jak ta návštěvnost byla pěkně vysoká. Jenže na tradiční výstavy se letos zvysoka vykašlali. Z ciziny se neprezentuje nikdo a najít ve změti prezentací v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště nějakou výstavu byl vůbec problém. Jediným, alespoň trochu zajímavým objevem, byly JPG obrazy Markéty Baňkové. Ale i těch pár fantasmagorických digitálních snímků této androidní internetové výtvarnice nemohlo napravit celkový krušný dojem.

Mechanické corpusy Pavla Máry jsou sice možná povedeným projektem, leč vidět se daly už několikrát a v daleko vkusnějším prostředí. Nenápadité černé panely hodně ubraly i jeho novějšímu cyklu Madony '99, který visel v českém pavilonu na hannoverském Expo 2000. Ženy "konce tisíciletí", svírající v náručí neviditelná děťátka, se navíc musely koukat na zmatečný ruch kolem stánku Canon, jenž ležel ve velmi těsném sousedství a propagoval se sportovními momentkami Herberta Slavíka. S neadekvátním, chaoticky zalidněným prostorem bojovala i Cesta k sobě Heleny Márové, a to se autorka snaží o mystické fotky s názvy jako Vášeň, Zrání či Očekávání.

Ještě otřesnějšího zážitku se návštěvník dočkal u výstavy s budovatelským sloganem "Staňte se členy i aktivisty Svazu českých fotografů". Jeho předseda Jiří Všetečka zde předvádí barevné záběry Prahy, jejichž kýčovitost dosahuje až překvapivých rozměrů. Jako kdyby Všetečka díky dramaticky žlutému slunci zapomněl na svá daleko lepší fotografická léta. Takto se ovšem "kvalitou" blíží přehlídce amatérské soutěže s makabrózním názvem Fotograf roku 2001, jež dostala nejlepší prostor ze všech expozic.

Jediným světlým místem Interkamery jako výstavní akce tak byly fenomenální (i když opět často viděné) Pohledy z okna mého bytu Jiřího Hankeho. Poslední záběr z časosběrného dokumentu Hankeho ulice je mimochodem z května 2000. Projíždějící auto s vlajkou na něm zřejmě oslavuje hokejový triumf národního týmu. Letošní Interkamera však má - alespoň co se výstav týče - k vlajkoslávě hodně daleko.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz