Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspirovali bruselský styl, teď se Eamesovi představují v Praze

  2:34aktualizováno  2:34
Anglické klubové křeslo s otomanem z kůže a překližky se od svého vzniku v roce 1956 stalo ikonou světového designu, podobně jako další originální návrhy nábytkářského designu manželů Charlese a Ray Eamesových.

Z výstavy Eames by Vitra - židle Wire Chair, od r. 1951 - ocelový chromovaný drát, 1 židle je z 30,8 m drátu s 308 sváry, snímatelné čalounění | foto: Vitra

Jejich tvorbu, jež ve světě odstartovala organický styl a vnesla do interiéru výraznou barevnost a plastový nábytek, nyní představuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze pod názvem Eames by Vitra.

Charles (1907–1978) a Ray (1912–1988) Eamesovi se řadí mezi klasiky světového designu minulého století. Jejich nábytkářské realizace reflektují smysl pro experiment, jednoduchost a funkčnost.

Z výstavy Eames by Vitra - stůl ETR Table, od r. 1951

Význam tvorby této dvojice architektů a designérů podtrhuje také skutečnost, že nevídaným způsobem odlehčili nábytek a začali využívat netradiční materiály.

Experimenty spojené s modelováním dřeva, laminátu, hliníku či drátu Eamesovi rychle vyvinuli ikonický nábytek, který udával směr designu v Americe, v Evropě a v Československu se odrazil v bruselském stylu. Brzy naplnili představu o nábytku dokonalých tvarů a pohodlí.

Za války navrhovali dlahy
Výstava Eames by Vitra v Uměleckoprůmyslovém muzeu ukazuje nejen krásu, funkci, ale i konstrukci unikátního nábytku. Expozice přináší vedle ukázek dodnes průmyslově vyráběného nábytku (ten vyrábí firma Vitra) také originály návrhů ze 40. a 50. let.

Charles a Ray Eamesovi

Ve vitrínách je možné spatřit třeba ikonu plastového nábytku "La chaise" či klubové křeslo "Lounge chair", s jehož návrhem Charles Eames v roce 1940  zvítězil v soutěži, již newyorské Muzeum moderního umění vypsalo u příležitosti výstavy Home Furnishings. Oba architekti se zajímali také o nábytek pro děti, dětské hračky či grafický design – na výstavě to ilustrují zejména fotografie, filmy či komentáře.

Charlese a Ray spojila na počátku 40. let práce pro americkou armádu. Během druhé světové války společně vyvinuli  dlahy pro raněné námořníky a vojáky. Charles navrhoval i vybavení interiérů válečných lodí a letadel.

Vzájemně se perfektně doplňovali. "Charles byl zaměřený spíše technicky, zatímco Ray byla nadaná výtvarnice," uvedla na tiskové konferenci kurátorka Daniela Karasová.

Výstavu, jež potrvá do 2. listopadu, do Prahy přivezla Eamesova nadace, jež pečuje o jeho dům v Kalifornii a spravuje Eamesovo muzeum v areálu Vitra Design muzea.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz