Divadlo - ilustrační foto

Divadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Inscenací roku se staly Řecké pašije

Inscenaci roku 2005 se stal mezinárodní projekt Řecké pašije, který uvedlo brněnské Národní divadlo. Anketu uspořádaly Divadelní noviny.

Brněnská scéna vítězný opus připravila v koprodukci s Bregenzer Festspiele a Královskou operou Covent Garden v Londýně. Tvůrčí tým byl veskrze britský, Brno dodalo orchestr a sbor.

Kritik Vladimír Hulec ve druhém čísle čtrnáctideníku připomněl, že šlo o víceméně neopakovatelný export, třikrát uvedený v lednu 2005 v Janáčkově divadle v Brně v rámci slavnostního závěru programu Česká hudba.

"Vítězství je dokladem, že určit zemi původu bude v mnoha případech čím dál těžší, a tedy námi proklamovaná 'českost' složitěji definovatelná. Potvrzuje, že české divadlo definitivně vstoupilo do Evropy," napsal Hulec.

Mezinárodní koprodukce, bez nichž se neobejde žádný větší festival či akce, označil za fenomén posledních desetiletí.

Na pomyslném stříbrném stupínku skončila inscenace Městského divadla Brno Znamení kříže v režii hostující Hany Burešové.

S těsnými odstupy následují Akvabely královéhradeckého Klicperova divadla, Sclavi - Emigrantova píseň souboru Farma v jeskyni a Duše, krajina širá Národního divadla v Praze.

Překvapením bylo šesté místo inscenace Doma v provedení Divadelního souboru Jana Tomsy z valašského městečka Karolinka.

Charakteristickým rysem 13. ročníku ankety byla podle Hulce velká vyrovnanost a vysoký počet uvedených inscenací. Bylo jich 63, nejvíc v historii ankety. Počet tipujících divadelních odborníků (108) byl o něco málo nižší než v letech minulých.

Několik z nich uvedlo starší projekty, které však viděli až loni. "Svědčí to o tom, že se loni neukázala žádná naprosto výjimečná inscenace, ale jistě i o tom, že se české divadlo dostalo na jistou kvalitativní úroveň a je schopno produkovat větší počet nadprůměrných inscenací," uvedl Hulec.

Poukázal i na další podstatný rys - mezinárodní původ či alespoň mezinárodní účast při vzniku a realizaci velkého počtu uvedených inscenací.

"Vedle vítězných Řeckých pašijí jde o dalších nejméně osm projektů. Jsou jimi například Řeka Sumida Benjamina Brittena (projekt festivalu Struny podzimu), inscenace souborů Farma v jeskyni, Krepsko a NIE, projekt Putování za snem pražského Divadla Archa a Wagnerův Prsten Nibelungův v pražském Národním divadle," uvedl Hulec.

Upozornil, že vítězná inscenace získala "pouhých" sedm hlasů. Je to nejméně v historii ankety, přičemž počet hlasů pro jedinou inscenaci či projekt klesá rok od roku.

,