Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indy & Wich, králové českého hip hopu

  1:00aktualizováno  1:00
Nejprve přišel na jaře Rap’n’roll, druhá deska hiphopových klasiků Peneři strýčka Homeboye. A teď o sobě dali vědět i souputníci Indy & Wich.

Indy & Wich - Indy & Wich | foto: archiv

Hádej kdo... ptají se v názvu nového alba. Ve stejnojmenné titulní písničce se pražské duo ohlíží za uplynulými čtyřmi roky a zároveň, pomocí vysamplované hlášky od PSH, sebevědomě tvrdí: "Jsme to nejlepší, co můžeš dostat!"

Nabubřelá prohlášení v textech k hip hopu patří, kdyby však v tomto případě nebyla smutně pravdivá. Kde nic není, ani čert nebere. Připočteme-li ještě Romano Hip Hop od Gipsy.cz, víc dobrých hiphopových desek se v Česku neurodilo.

Jistě, je tu ještě SuperCrooo, Marpo, Pio Squad či Prago Union, jenže srovnávat jejich tvorbu s PSH či s Indy & Wich je jako závod trabanta s mercedesem.

Žádná z nových tváří se na desku nedostala, s výjimkou talentovaného mladíka ze Zlína jménem MC Idea, který hostuje ve skladbě Pro naše kids, jež si bere na paškál stav českého hip hopu.

A tak když došlo na hostování, lovili Indy & Wich hlavně na Slovensku, kde hip hop prožívá boom. H16 osvěžili rozjásaný Můj svět popisující život profi rappera, Vec a Rytmus natočili Z tvojí 1/4, temné pokračování tracku Noc je 1/2 z debutu Indy & Wich nazvaného My3.

Nechybí ani Ego, který si střihl naštvanou Jednou společně s Wladimirem 518. A když už jsme u PSH, je tu i Orion, který v 8 promile rapuje o alkoholu a mejdanech (už zase?!).

Excelentní jsou i dva příspěvky La4, stálého hosta Indy & Wich, jenž už roky slibuje sólovou desku. Ve dvou starších skladbách dojde i na angličtinu; v Live! dostal prostor Ni z rozpadlých Cherry Hill, Out Of The Fire vznikla s The Regime.

Hlavním rapperem zůstává Indy (Andreas Christodolous). Jeho rapování se od debutu příliš nezměnilo, ale pořád se obejde bez vulgarit, aniž ztrácí tah. Ubral lyrických obratů, ale pro nezasvěceného je pořád lehké se v textech ztratit. "Texty jsou jako já, trochu komplikovaný," přiznává v Big Bang Show.

A pak je tu Wich (Tomáš Pechlák). Producent a skladatel, jehož takřka každý beat je malým hudebním pokladem.

Pokud se o něm v souvislosti s My3 psalo jako o korunním princi, nyní je to vládce. Drží si laťku od sólového alba Time Is Now. Melodie balancují na hranici kýče, místy je to až diskotéka, ale vkusná.

Právě on je důvodem, proč jsou Indy & Wich u nás to nejlepší.

INDY A WICH - Hádej kdo...
Mad Drum Records, délka CD 60:10
Hodnocení iDNES.cz: 90%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz