Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indové se přou o práva na Thákurovy skladby

  0:16aktualizováno  0:16
Říká se jim sangíty a v Bengálsku jsou populárnější než hity světových hudebních hvězd. Na bezmála tři tisícovky skladeb nejznámějšího moderního indického spisovatele Rabíndranátha Thákura (1861-1941) dosud dohlížela univerzita Višva Bháratí. Její copyright však na konci minulého roku skončil a v Indii se o hudební odkaz tohoto všestranného autora, jenž v roce 1913 za básnickou sbírku Gítándžali získal jako první Asijec Nobelovu cenu za literaturu, rozhořela bitva.
Indové s napětím čekají na usnesení indického parlamentu, který by měl rozhodnout, zda autorská práva na sangíty, ale i další Thákurovy skladby či lyrické básně univerzitě prodlouží, či nikoli. "Thákur nepotřebuje žádného psa, který by střežil jeho dílo a blahosklonně rozdílel povolení. Nechte na publiku, ať samo rozhodne, která interpretace je špatná a která nikoli," tvrdí Indráni Sen, oblíbený zpěvák Tkákurových písní.

S něčím podobným se však univerzita Višva Bháratí smířit nehodlá; právě nedávno odmítla nové pojetí sangítů od jednoho neznámého zpěváka, protože nevyhovovalo jejím předepsaným požadavkům. Škola upozorňuje, že je legitimním správcem autorských práv. Tento liberální isntitut vybudoval Thákur v duchu svých tezí o spojování východního a západního pohledu v idylickém městě Šántinikétan uprostřed lesů a od roku 1901 v něm vyrostly takové osobnosti jako je Ámartja Sen, laureát Nobelovy ceny za ekonomiku, oscarový režisér Satjádžit Raj nebo někdejší indická premiérka Indíra Gándhíová. "Z národního pokladu se nemůže stát kolektivní vlastnictví!" argumentuje jeden z univerzitních představitelů Dilíp Kumár Sinha.

 Někteří pozorovatelé ovšem upozorňují, že ve hře o Thákurovy songy jsou kromě vznešených slov také poplatky, které umělci odvádějí univerzitě za každou nahrávku. Višva Bháratí podle těchto hlasů tudíž nechce přijít o svůj monopol. "Celá tato debata o zneužívání díla má jen zakrýt jejich hlavní starost - aby nepřišli o těch pět procent za kazetu," prohlásil indický zpěvák, který si nepřál být jmenován. A je pravda, že každý čtvrtý hudební nosič s bengálskými skladbami, který se v Kalkatě prodal minulý rok, byl podle národní společnosti RPG, provozující síť hudebních obchodů, právě Thákurovy sangíty. Navíc se jeho píseň Jana-Gana-Mana-Adhinayaka, Jaya he se stala v Indii  státní hymnou, zatímco další skladba Amár Sonár Bánglá (Mé zlaté Bengálsko) je hymnou v Bangladéši.

"Sangíty jsou velmi meditativní, mají na mě uklidňující účinek," vysvětluje orientalistka Libuše Polívková. Thákurův hudební odkaz se ovšem neomezuje jen na tyto klasické skladby, které vycházejí z indických tradic a náboženství, obsahuje také experimenty, v nichž pracoval se západními prvky. Zvláštním, "hudebním" rytmem je konečně nesena také Thákurova lyrika: "Mé básně by byly bez melodie jako motýli bez křídel."

Rabíndranáth Thákur, ač šedesát let po smrti, k Indům stále promlouvá - což je pro umělecké kritiky ten nejdůležitější důvod k tomu, aby se povykem kolem sangítů a dalších skladeb nijak  nevzrušovali. Abdur Rauf, který je v Indii respektovaným publicistou, kupříkladu dovozuje: "Rabíndranáth je tak hluboko zakotven v naší mysli, že se jeho dílo zkreslit nedá - s copyrightem, nebo bez něj."
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz