Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indové se přou o práva na Thákurovy skladby

  0:16aktualizováno  0:16
Říká se jim sangíty a v Bengálsku jsou populárnější než hity světových hudebních hvězd. Na bezmála tři tisícovky skladeb nejznámějšího moderního indického spisovatele Rabíndranátha Thákura (1861-1941) dosud dohlížela univerzita Višva Bháratí. Její copyright však na konci minulého roku skončil a v Indii se o hudební odkaz tohoto všestranného autora, jenž v roce 1913 za básnickou sbírku Gítándžali získal jako první Asijec Nobelovu cenu za literaturu, rozhořela bitva.
Indové s napětím čekají na usnesení indického parlamentu, který by měl rozhodnout, zda autorská práva na sangíty, ale i další Thákurovy skladby či lyrické básně univerzitě prodlouží, či nikoli. "Thákur nepotřebuje žádného psa, který by střežil jeho dílo a blahosklonně rozdílel povolení. Nechte na publiku, ať samo rozhodne, která interpretace je špatná a která nikoli," tvrdí Indráni Sen, oblíbený zpěvák Tkákurových písní.

S něčím podobným se však univerzita Višva Bháratí smířit nehodlá; právě nedávno odmítla nové pojetí sangítů od jednoho neznámého zpěváka, protože nevyhovovalo jejím předepsaným požadavkům. Škola upozorňuje, že je legitimním správcem autorských práv. Tento liberální isntitut vybudoval Thákur v duchu svých tezí o spojování východního a západního pohledu v idylickém městě Šántinikétan uprostřed lesů a od roku 1901 v něm vyrostly takové osobnosti jako je Ámartja Sen, laureát Nobelovy ceny za ekonomiku, oscarový režisér Satjádžit Raj nebo někdejší indická premiérka Indíra Gándhíová. "Z národního pokladu se nemůže stát kolektivní vlastnictví!" argumentuje jeden z univerzitních představitelů Dilíp Kumár Sinha.

 Někteří pozorovatelé ovšem upozorňují, že ve hře o Thákurovy songy jsou kromě vznešených slov také poplatky, které umělci odvádějí univerzitě za každou nahrávku. Višva Bháratí podle těchto hlasů tudíž nechce přijít o svůj monopol. "Celá tato debata o zneužívání díla má jen zakrýt jejich hlavní starost - aby nepřišli o těch pět procent za kazetu," prohlásil indický zpěvák, který si nepřál být jmenován. A je pravda, že každý čtvrtý hudební nosič s bengálskými skladbami, který se v Kalkatě prodal minulý rok, byl podle národní společnosti RPG, provozující síť hudebních obchodů, právě Thákurovy sangíty. Navíc se jeho píseň Jana-Gana-Mana-Adhinayaka, Jaya he se stala v Indii  státní hymnou, zatímco další skladba Amár Sonár Bánglá (Mé zlaté Bengálsko) je hymnou v Bangladéši.

"Sangíty jsou velmi meditativní, mají na mě uklidňující účinek," vysvětluje orientalistka Libuše Polívková. Thákurův hudební odkaz se ovšem neomezuje jen na tyto klasické skladby, které vycházejí z indických tradic a náboženství, obsahuje také experimenty, v nichž pracoval se západními prvky. Zvláštním, "hudebním" rytmem je konečně nesena také Thákurova lyrika: "Mé básně by byly bez melodie jako motýli bez křídel."

Rabíndranáth Thákur, ač šedesát let po smrti, k Indům stále promlouvá - což je pro umělecké kritiky ten nejdůležitější důvod k tomu, aby se povykem kolem sangítů a dalších skladeb nijak  nevzrušovali. Abdur Rauf, který je v Indii respektovaným publicistou, kupříkladu dovozuje: "Rabíndranáth je tak hluboko zakotven v naší mysli, že se jeho dílo zkreslit nedá - s copyrightem, nebo bez něj."
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz