Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indiana Jones je počtvrté zpět. A svět šílí

  15:11aktualizováno  15:11
Poprvé uchvátil před sedmadvaceti lety, naposled roku 1989. Teď se hrdina s bičem vrací: přichází Indiana Jones a království křišťálové lebky.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - snímek z filmu | foto: © Paramount Pictures

Je tu vzkříšení roku, film, jejž nelze nevidět. Před devatenácti lety, po třetím dílu, se Harrison Ford se svým hrdinou rozloučil slovy "Tak ahoj, Indy!" Tvářil se, že navždy.

Ale naštěstí pro fanoušky se nechal k pokračování série přemluvit - ač hrozil, že už nebude v potřebné síle, nežli režisér perfekcionista Steven Spielberg konečně uzná scénář "čtyřky" za bezchybný.

První divák: Úžasné!
Trvalo to roky, ale povedlo se; film Indiana Jones a království křišťálové lebky, nejočekávanější premiéra sezony, teď startuje. Zítra se představí na festivalu v Cannes, český start obstará pražské promítání o půlnoci ze středy na čtvrtek.

A souběžně se legendární archeolog, jenž nikdy neodloží klobouk (prý přilepený oboustrannou páskou), bič ani vtip, vrátí do kin celého světa. O tom, že budou plná, není pochyb. Vždyť první upoutávku k filmu, kterou studio Paramount uvolnilo, vidělo na internetu za jediný týden více než dvě stě milionů lidí.

Zvědavost je přímo úměrná obřímu utajení. Představitel Indyho nového parťáka Shia LaBeouf prozradil, jak vážně bral režisér veškerá bezpečnostní opatření. První verze scénáře, kterou herec dostal, nesla čárkový kód a vodoznak chránící proti kopírování; herec měl i číslo "horké linky" pro případ, že by text ztratil.

Přesto při natáčení část materiálů zmizela a vzápětí dopadený zloděj se stal bezmála celebritou - stejně jako fanoušek, který tvrdí, že už film viděl, a jako první umístil na síť své dojmy - již 6. května. I kdyby šlo o podvrh, tvůrci si zřejmě nebudou stěžovat, protože z něj tryská nadšení.

"Je to OHROMNÉ! Páni, a to jsem si myslel, že Spielberg už ztratil cit; tak to rozhodně ne. Vrací se k základům zmizelých řemesel; všechno je tu ještě větší a lepší. Akce má úžasný kalibr, dialogy vtip a přitom, což mě fakt překvapilo, film pořád vypadá, jako by se točil v 80. letech: to je v digitální éře unikát! Spielberg mu dal dávku nostalgie a zázraků, která vynesla úspěch jeho minulým filmům," píše fanoušek. Rozplývá se i nad herci, hlavně nad Fordovou kondicí, ale děj skoro nenaznačí - a právě po něm je největší hlad.


Hrdina v klobouku a jeho průvodci

Indiana Jones - Harrison Ford

Uznávaný univerzitní profesor s věčnou klukovskou touhou po dobrodružství, smyslem pro čest i pro humor, který už objevil archu úmluvy, posvátné kameny a svatý grál, nyní hledá další slavnou památku: křišťálovou lebku. Na rozdíl od jiných postav série se nemění, opět bude mít svůj osobitý klobouk, bič coby záludnou zbraň a stejnou partnerku jako v prvém dílu.

Marion - Karen Allenová

První a zřejmě osudová láska Indyho, rázná žena se zázračně odolným organismem, pokud jde o konzumaci alkoholu, se vrací na scénu sedmadvacet let poté, co ji v úvodním filmu Dobyvatelé ztracené archy vytáhl hrdina z tibetské krčmy. Herečka Karen Allenová se mezitím objevila třeba ve Starmanovi, Malcolmovi X či v seriálu Zákon a pořádek; v říjnu jí bude sedmapadesát let.

Mac - Ray Winstone

Indyho průvodce na pouti za křišťálovou lebkou má sice také duši rozeného dobrodruha, ale spolehlivost už mu není vlastní, takže hrdina od něj může čekat za každým rohem další podraz. Známý britský herec je nyní v českých kinech k vidění v dobrodružné komedii Bláznovo zlato, objevil se v oscarové Skryté identitě či Králi Artušovi a příští rok se představí ve třech novinkách.

Mutt - Shia LaBeouf

Nový motiv teenagera vnáší do pamětnické legendy napomádovaný frajírek, který Indymu pije krev, protože mu neustále a s gustem dává najevo, že už by měl jít rychle do penze. Jedenadvacetiletý LaBeouf patří k nejmladším hvězdám Hollywoodu, k jeho popularitě přispěli zejména Transformers, jejichž pokračování už se chystá, ale také snímky Já, robot, Disturbia nebo Bobby.

Irina ¨- Cate Blanchettová

Zlo v křehké podobě zosobní postava úhlavního nepřítele Indyho, odhodlaná a všehoschopná ruská agentka v čele armády zabijáků, neboť hitlerovské soupeře nyní vystřídají ničemové ze sovětské éry. Nositelka Oscara za snímek Letec patří k nejobsazovanějším herečkám, letos dokonce stihla hned dvě oscarové nominace, za nevšední role královny Alžběty a zpěváka Boba Dylana.

Nastupují Rusové
Z názvů se dá jako vždy vyčíst pouze relikvie, po níž hrdina pase. Po Dobyvatelích ztracené archy (1981), Chrámu zkázy (1984) a Poslední křížové výpravě (1989) dojde na křišťálovou lebku - i když ani tohle vodítko nemusí být vyčerpávající. Tvůrci totiž zvažovali - a nechali si zaregistrovat - i jiné názvy, například Město bohů, Ničitelé světů nebo Ztracené město zlata.

Zato se údajný první divák zjevně trefil, pokud jde o starosvětskou "ruční práci". I producent Frank Marshall totiž potvrdil, že se "čtyřka" natočí jako předchozí díly, tedy vesměs s kaskadéry, a triky prý použije pouze v naprosto nezbytných případech.

Ví se také, že si Sean Connery odmítl zopakovat roli Indyho otce na malé ploše "jako host"; Ford na to reagoval, že už Conneryho nepotřebuje, protože on sám zestárl dost na to, aby si zahrál i svého tatínka.

A že čtyřiašedesátiletý Ford ukáže "fyzičku jako mladík", předvídali všichni, kdo hltali zprávy o jeho přípravě: tři hodiny denně cvičení plus zvláštní dieta s velkou dávkou proteinů z ryb a zeleniny. Ostatně Spielberg mu vysekl největší poklonu slovy, že vůbec nevidí rozdíl mezi Fordovou formou při natáčení "trojky" a "čtyřky".

Jedna změna je však nasnadě: týká se Indyho protivníků. Bývali to nacisté, nový příběh se však odehrává za zrodu studené války. Tudíž profesor archeologie, jenž se s vidinou penze začíná až příliš podobat svému otci, znovu vymění klid za akci, když se na stopu mocné křišťálové lebky dostanou sovětští armádní zabijáci vedení agentkou Irinou.

Už se objevily spekulace, jestli budou jejich dobové uniformy opravdu věrné, ovšem puntičkář Spielberg obsadil i do rolí sovětských vojáků vesměs ruské herce, jen aby jejich přízvuk zněl co možná autenticky.

A když přece jen zazní otázka, zda dobrodružná akční podívaná s penzistou může vypadat věrohodně, Marshall odpovídá: "Ford se dokonale připravil, a navíc jsme se posunuli v čase o devatenáct let, takže je jasné, že na všechno stačit nebude. Stvořili jsme hrdinu z masa a kostí, ne superhrdinu," zdůrazňuje.

Což je přesně ten důvod, proč si svět Indianu Jonese zamiloval.


Tři výpravy, které vydělaly miliardu

1981 Dobyvatelé ztracené archy

První příběh Indiany Jonese se odehrává v roce 1936 střídavě v amazonské džungli, Tibetu a Egyptě. Hrdina je pověřen vládou Spojených států, aby našel archu úmluvy - truhlu obsahující prý původní desky s desaterem přikázání. Indy, jak mu přezdívají, si bere na pomoc dávnou přítelkyni Marion v podání Karen Allenové, proti nim však stojí jiný archeolog ve službách nacistů. Traduje se, že při natáčení v Tunisku onemocněl celý štáb kromě režiséra - jediný jedl výhradně konzervy, které si přivezl. Film se stal světovým hitem a v kinech vydělal 385 milionů dolarů.

1984 Indiana Jones a chrám zkázy

Děj druhého dílu se paradoxně odehrává o dvanáct měsíců dříve než první, v roce 1935. Indy se v šanghajském klubu zaplete s čínským gangsterským bossem. Zprvu je ve hře stará čínská socha a vzácný diamant, brzy však jde o život. Do historie vstoupila hlavně akční jízda v důlních vozících. Shodně s fanoušky pokládá režisér "dvojku" za nejslabší, přesto k ní má obzvláštní vztah, neboť při natáčení poznal svou příští manželku, herečku Kate Capshawovou hrající novou Indyho partnerku. Snímek s původně pochmurnějším titulem Chrám smrti utržil 333 milionů dolarů.

1989 Indiana Jones a poslední křížová výprava

Třetí a nejúspěšnější dobrodružství se datuje rokem 1938, jeho stopa vede do Svaté země a Indy si bere skvělou posilu: Seana Conneryho v roli hrdinova otce. Oba Jonesové se tak při hledání svatého grálu - kalichu s Kristovou krví - předhánějí ve vtipu i akčních kouscích, přičemž v patách mají opět nacisty. Zahrají si tu mimo jiné vzducholoď Zeppelin a sám Adolf Hitler, kterého představuje Conneryho krajan ze Skotska Michael Sheard. "Trojka" se až dosud považuje za nejlepší z celé série a také její celosvětové tržby vystoupaly nejvýše, k částce 500 milionů dolarů.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz