Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Incenace na festivale Setkání 2001 Stretnutie

  13:45aktualizováno  13:45
Zlín - Nejzajímavější novinky, které na českých a slovenských divadelních scénách vznikly v uplynulém roce, nabízí zlínský festival Setkání 2001 Stretnutie. Od úterý 8. do soboty 12. května touto přehlídkou ožijí všechny sály Městského divadla, Malá scéna, ale i ulice města. Zlínská akce je jedinou tuzemskou přehlídkou, která se zaměřuje na současnou českou a slovenskou divadelní tvorbu, na dramaturgické novinky a objevy.
V článku jsou informace o jednotlivých představeních.


FANTOM REALISTICKÉHO DIVADLA ZDEŇKA NEJEDLÉHO
Poetika Divadla Járy Cimrmana v laskavě-humorném ohlédnutí za dobou nedávno minulou s hudbou a hereckým výkonem Ivana Hlase. Autorem, režisérem i hlavním protagonistou je Ladislav Smoljak, dále hrají členové Divadla Járy Cimrmana.

PŘED PENZÍ 
Komorní hru skandálního rakouského dramatika Thomase Bernharda zdobí skvělé herecké výkony Jiřího Štěpničky, Evy Salzmannové a Kateřiny Buriánové. Tři postavy - soudní prezident a bývalý důstojník a jeho sestry - jsou svázány nejen zvráceným citovým poutem, ale i stíny minulosti. Režie Oto Ševčík.

TŘINÁCT PÍSNÍ
Koncert třinácti písní je pokusem o hudební interpretaci Reynkovy poezie, malým a skromným nahlédnutím do života tohoto často opomíjeného básníka, grafika, překladatele a jeho ženy - francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Režie J. A. Pitínský.

OPIČKA JENOVÉFA
Roztomilá loutková pohádka pro nejmenší o tom, že zabloudit v pralese není žádná legrace ani pro opičku Jenovéfu, která se v něm dobře vyzná. Režie Kristina Maděričová.

OBLOMOV
V dramatizaci slavného románu I. A. Gončarova v podání Dejvického divadla se představí Ivan Trojan, čerstvý držitel Ceny Thálie 2000. Autor dramatizace a režisér Miroslav Krobot o netypickém hrdinovi nejen své doby říká: „… je to nevšední příběh o lásce a sama postava Oblomova je velice inspirativní. Svoboda člověka se obvykle definuje jako projev svobodné vůle zvolit si cíl. Oblomovova svobodná vůle se projevuje v tom, že si žádný cíl nezvolil."

ZE ŽIVOTA OBLUDNÉHO HMYZU
Sedm významných divadelních režisérů dneška (Vladimír Morávek, Pavel Šimák, Martin Tichý, Zdeněk Plachý, Nina Vangeli, David Jařab, Michal Dočekal) v osmi povídkách  upravených volně na motivy děl Franze Kafky, Davida Drábka, Jana Karafiáta, bratří Čapků a dalších rozvedlo svou představu o paralelách mezi životem lidským a hmyzím. Hrají: Andrea Marečková, Josef Čepelka, Filip Rajmont, Ondřej Malý a řada dalších.

TANEC S FAUSTEM
Tanečně-divadelní variace na faustovské téma. Hudba a tanec ve spojení s výtvarnými prostředky a starým loutkářským textem z 18. století, který je svou hravostí a groteskností kontrapunktem moderní hudbě, se inscenátoři snaží diváka vtáhnout do světa emocí a obrazů. Režie a výprava Tomáš Volkmer.

VEČIEROK
Hra Večierok rozehrává příběh navenek tradičního manželského trojúhelníku. Komplikované partnerské vztahy však ústí zásahem téměř nadpřirozené bytosti do řešení, ve kterém je kladen důraz na důležité morální hodnoty našeho života. V režii Juraje Nvoty se představí Matej Landl, Marta Sládečková, Zuzana Krónerová, Anna Šišková a další.

EPOCHÁLNÍ VÝLET PANA BROUČKA DO 15. STOLETÍ
Dobrodružná exkurze s Arnoštem Goldflamem v roli pana domácího Broučka po Praze rakousko-uherské, husitské i magické. Dramatizace známé předlohy se drží poměrně věrně příběhu Matěje Broučka a jeho výletu do husitské historie. V představení jsou nejen klasické činoherní výstupy, ale i scény loutkové. Režie a dramatizace Jan Borna.

FAUST (FAUST JE MRTVÝ)
Hra kontroverzního současného britského dramatika je moderní i skandální parafrází na faustovské téma. Dva muži, mladý francouzský intelektuál a mladík vydávající se za syna Bila Gatese spolu stráví určitou dobu, během které překvapivým a naplno žitým životem docházejí k odpovědím na ony „faustovské" otázky i za cenu krve, nevázaného sexu a smrti. V režii Jiřího Pokorného se v hlavních rolích představí Pavel Liška a Tomáš Matonoha.

ODYSSEA
Pohybové představení studentů výchovné dramatiky neslyšících divadelní fakulty JAMU námětově těžící z homérských eposů. Scénář a režie Zoja Mikotová.

VAŘENÝ HLAVY
Groteskní výpověď o nemožnosti úniku před vlivem technicistní civilizace, o žití ve znejistění morálních jistot a víry ve spravedlnost, o pochybnostech nad smysluplností existence současné společnosti. Druhé místo v anketě divadelních kritiků o Cenu Alfréda Radoka za rok1999. Režie Pavel Šimák.

CRAVE
Intimní hra pro čtyři hlasy, poéma o posedlosti láskou. Síla textu spočívá v otevřenosti, básnické intenzitě, s níž je zachycena nejistota partnerských vztahů, strach a úzkost. Režie David Czesany.

NOŽE V SLIEPKACH
Hra pro tři postavy se odehrává na skotském venkově v blíže neurčené době. Napohled jednoduchý manželský trojúhelník, který autor povyšuje až do roviny jakési moderní mytologie. V režii Silvestra Lavríka hrají Richard Stanke, Diana Mórová a Ján Króner.

ÚDEL; SMRŤ V KUCHYNI
Operní večer, první bulimystická opera Ľubomíra Burgra a první masochistická opera Martina Burlase ve společném dvojpředstavení v podání Združenia pre súčasnú operu, která se odčlenila z avantgardního bratislavského divadla Stoka.

OBLOMOV
Oblomov v dramatizaci Vasila Turoka a v podání ukrajinského Divadla Andreja Duchnoviča přináší obraz neaktivního tragikomického hrdiny, který nechává svůj život plynout a který svou pasivitou zásadně poznamenává osudy ostatních i svůj vlastní. Hra je v rusínském jazyce. V režii Matúša Oľhu v hlavní roli E. Lybezňuk.

NÁVRAT DO POUŠTĚ
Návrat do pouště, strach z prázdnoty, reálná ireálnost lidské existence. Česko-slovenský projekt Činoherního klubu a slovenského režiséra Romana Poláka v hlavních rolích s Emíliou Vášáryovou a Petrem Nárožným.

ROZKVITLI SEKERY
Vítězná hra soutěže Dráma 2000. V komediální nadsázce až grotesknosti zobrazuje na jevišti příběh obyčejné panelákové rodiny, které radosti i starosti jsou stejné jako ty naše. Režie Branislav Matuščin.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz