Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ilja Repin maloval recitujícího Puškina i kníraté válečníky

  7:56aktualizováno  7:56
Největší výstavu ruského umění za posledních padesát let v Česku hostí Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Tahákem jsou monumentální plátna Ilji Repina.

Ilja Repin, Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi | foto: Alšova jihočeská galerie

„Ó sultáne, čerte turecký a čertův bratře, ty, přítelíčku Satanáše, samému Luciferu děláš sekretáře! Co jsi to, k čertu, za rytíře, když holým zadkem nerozsedneš ježka, malé zvíře? Nebudeš pod sebou, čubčí synu, křesťanské syny mít; tvého vojska se nebojíme a bít se s ním budem...“

Odpověď plnou vulgarit a urážek napsali údajně v 17. století záporožští kozáci tureckému sultánovi Mehmedu IV. Ten je předtím vyzval, aby se mu vzdali. Že se u toho kníratí válečníci náramně pobavili, zachycuje slavný obraz malíře Ilji Repina z konce 19. století.

Dílo je jednou z ozdob aktuální výstavy v zámecké jízdárně Hluboké nad Vltavou. Alšova jihočeská galerie tam připravila největší kolekci ruského umění v Česku za posledních padesát let.

„Na projektu jsme pracovali téměř tři roky. Kurátoři sestavili výjimečnou kolekci ze zápůjček z českých galerií. Korunují ji tři díla z Treťjakovské státní galerie v Moskvě, která patří mezi nejvýznamnější galerie ruského umění na světě. Někdy je potřeba nebát se a požádat i takto respektovanou instituci o zápůjčku,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Puškinův triumf či průvod s ikonami

Hlavní kurátorka Julie Jančárková ze Slovanského ústavu zvolila chronologický přístup. „Naším cílem bylo představit bohatství ruského umění od začátku 19. století do první poloviny 20. století, mimo díla vzniklá v Sovětském svazu. Vystavujeme i práce umělců, kteří odešli do emigrace,“ líčí.

Od klasických portrétů tehdejších osobností a romantických krajinomaleb návštěvníci postupně projdou přes realistické výjevy z ruského venkova až k monumentálním dílům největšího ruského malíře Ilji Repina (1844–1930). Ten zaujímá ve výtvarném umění stejné místo jako spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj v literatuře.

Perličkou jsou zmiňovaní Záporožští kozáci píšící dopis tureckému sultánovi. Na díle Repin pracoval spoustu let.

„Musel si prostudovat historii, vyjet na místa, kde žili, zjistit, jak se oblékali. Kozáci se smějí, což byla úplná novinka v realistickém historickém žánru. Vytvořil několik verzí, tu největší koupil car Alexandr III. My máme tu menší, které si zase Repin cenil nejvíce,“ přibližuje Jančárková.

Zaujme také obří plátno, na kterém básník Puškin recituje svou poemu. Pochází ze sbírky Pražského hradu a lidé ho mohli vidět jen párkrát v historii. „Zachycuje psychologický okamžik, kdy přichází vrchol recitace. Puškinovi bylo tehdy 14 let, byl nervózní, ale u této postupové zkoušky na lyceu naprosto zazářil. Na obraze je vidět i údiv největšího ruského básníka 18. století Děržavina, který po tomto výkonu označil Puškina za svého nástupce,“ popisuje Jančárková.

Pojistná hodnota výstavy: stovky milionů korun

Dalším Repinovým opusem magnum je Křížové procesí v dubovém lese, na kterém pracoval téměř padesát let. Na obřím oleji zaujme protodiakon, hlavní představitel pravoslavné církve, který vede dlouhý průvod. „Lidé za ním nesou ikony, někteří se před nimi sklánějí. Rusové k nim přinášeli i své nemocné děti a věřili v jejich ozdravnou moc,“ dodává Petra Lexová z Alšovy jihočeské galerie.

V druhé části expozice návštěvníci uvidí přelom 19. a 20. století s prvky impresionismu, secese i expresionismu. Vystavena jsou dále díla takzvané pařížské školy i Rusů emigrujících do Československa ve 20. a 30. letech. Pojistná hodnota děl, kterých je v galerii víc než sto, se pohybuje ve stovkách milionů korun.

Expozici mohou zájemci navštívit do 27. září. Alšova jihočeská galerie má otevřeno denně od 9 do 18 hodin. Současně je v hlubocké jízdárně také kolekce Jan Saudek intimní, která mapuje málo známá díla českého fotografa.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz