Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Igor Pataky: Muziku by měl člověk vnímat do posledního detailu

  12:18aktualizováno  12:18
- "Často si říkám, že mi tu přijde ta taneční muzika vlastně dost netaneční. Stává se mi, že přijdu někam na party, třeba do Roxy, kde je spousta poměrně mladých lidí, kteří tancují na remixy skladeb z šedesátých a sedmdesátých let - hitovky tisíckrát ošmatlaný. Kdybych tam měl jít čistě jen kvůli muzice, tak to bych raději zůstal doma. Jsou tu Djové, kteří umějí hrát, ale problém je v tom, co hrají. Pořád se tu točí dokola různé hitparády a podle toho potom vypadá atmosféra na party."

Pocházíš ze Slovenska, jak jsi se dostal do Prahy?
Přišel jsem do Prahy v době, kdy se tu otevřel klub Radost, v němž jsem společně s Loutkou a s Bidlem tenkrát hrál. Byly tu daleko větší možnosti než na Slovensku.

Dnes se zabýváš v podstatě jen technem, co tě na něm tolik zaujalo?
Techno je postavené v maximálně možné míře na harmonickém základu a lidi k harmonii také svým způsobem nutí. Člověk se pak také dokáže jinak dívat, přemýšlet a hýbat se.

Jaká atmosféra by podle tebe měla na party být?
Představuju si, že by lidé měli šílet z té hudby. Tady vidím problém, co se týče party, v muzice podle toho jaká se hraje a také jak se hraje. Myslím, že ji tu lidé na party často ani moc neposlouchají. Je to buď způsobené tím, že ji nechtějí slyšet nebo je to kvůli tomu, že ani pořádně slyšet není. Neznám totiž široko daleko žádný klub, ve kterém
by to hrálo tak, jak by mělo, aby to znělo jako originál.

Namixoval jsi poslední Techno Energy, které obsahuje i tvé vlastní skladby. Jaký rozdíl je mezi mixováním na CD a mixováním na party?
Ten rozdíl je opravdu velký. V časopisu Živel se objevila na toto CD kritika od Rodrigueze, ale měl by si uvědomit některé věci. První předpoklad u kompilace je takový, že se na ni netancuje a tudíž se také nebude hrát na party. Lidé ji budou poslouchat někde v klidu, třeba doma nebo v autě, a tak by měla být nevtíravá a hlavně přehledná. Problém Techno Energy je v tom, že desky, které jsem dostal pro tuto práci do ruky, jsou tak dva roky staré. Lepší by bylo hrát aktuální věci, které lidé ještě neznají. Ale myslím si, že je to namixované tak, že z žádné desky nechybí hlavní myšlenka. Doma mám ještě jednu verzi Techno Energy, udělal jsem ji jen podle sebe a je daleko kratší. Trvá necelých padesát minut, což je oproti CD rozdíl, protože to muselo mít přes sedmdesát.

Jak se vůbec díváš na časopisy, které u nás taneční scénu mapují?
Myslím, že jsou všude zmiňované úplně stejné desky, CD a také akce. Kolikrát vyjdou v jednom měsíci tři různé časopisy s téměř stejným obsahem. Hodně článků je převzatých z různých zahraničních časopisů, tak v některých českých časopisech můžete vidět texty, které pocházejí z anglického časopisu Mix Mac.

Od podzimu minulého roku jsi začal dělat vlastní techno party, co tě k tomu vedlo?
Vymýšlím party, protože mám vlastní představu o tom, jak by měla vypadat a cítím potřebu ji realizovat. Jde mi hlavně o výborný zvuk, hudbu a světla. Na Over There Party se dá také dobře využít laser, který je podle mě vůbec nejinteligentnějším světlem. A to z toho důvodu, že je velmi přesný, rychlý a má neomezené možnosti ve využití barev,
tvarů a animací. Pokud má všechno svůj řád, tak dochází k přesnému spojení světla a hudby.

Taneční hudba je často spojovaná s podpůrnými látkami jako jsou například extáze. O technu se mluví v souvislosti s drogami daleko tvrdšími. Vidíš v tom nějakou spojitost?
Těžko říct. Myslím, že lidé vnímají techno jako tvrdou nebo o něco tvrdší hudbu, která je samozřejmě rychlejší a tak si to také asi spojují s patřičně tvrdými drogami. Já myslím, že by to mělo být naopak. Lidé by měli být na party natolik zaměstnáni muzikou, laserem, světlama a celkovou atmosférou, že by na nic jiného neměl zbývat čas. Techno je opravdu hodně harmonické a v případě nějaké kombinace s drogama se člověk připravuje o slušný zážitek.

1. května bude techno party na Brumlovce, jejíž program si vymýšlel, na co se mohou návštěvníci těšit?
Jde mi hlavně o kvalitu zvuku, kde by mělo být slyšet naprosto všechno, třeba i smítko, které spadlo ve studiu na desku. Prostě muzika, kterou člověk může vnímat do posledního detailu. Jelikož je Brumlovka celá totálně černá, tak si myslím,. že tam bude vidět správný účinek laseru. Budou tam i dobrá světla a všechno pojede samozřejmě dohromady s muzikou. Zahrají dobří DJové a venku bude chill out, protože to bude první květnový den a mohlo by být hezky.

Bližší informace o party najdete na adrese www.overthere.cz .

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz