Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ignácem zazní skladby slavných mistrů

  12:02aktualizováno  12:02
Varhanní hudba z repertoáru slavných mistrů zaplní v pondělí a v úterý prostory chrámu sv. Ignáce v Jihlavě. Bude se zde totiž konat jubilejní desátý ročník hudebního minifestivalu vážné hudby - Slavnosti varhan.

"Naším záměrem již v prvních ročnících slavností bylo přivádět do Jihlavy výrazné osobnosti mimojihlavské varhanní scény," vysvětlil Pavel Jirák, sbormistr Campanuly, která se společně se Základní uměleckou školou v Jihlavě podílí na organizaci Slavností varhan.

V letošním roce sáhl dramaturgický tým  z jihlavské základní umělecké školy ale spíše po domácích interpretech. Přesto se na dvoudenním setkání varhaníků sjede hned osm hráčů, kteří předvedou hru na tento královský nástroj.

První zahajovací koncert se uskuteční v pondělí od 19 hodin v chrámu sv. Ignáce. Zajímavostí v programu bude vystoupení čtveřice varhaníků, bývalých studentů základní umělecké školy v Jihlavě, kteří ve svém samostatném programu přednesou díla Bacha, Vaňhala či Kerlla.

Vedle nich se pondělního koncertního večera zúčastní Dětský pěvecký sbor Gaudium, Jihlavský smíšený pěvecký sbor,  Komorní orchestr města Jihlavy i sopranistka Dana Fučíková. Premiéru si na pondělním koncertě odbudou i dvě díla Petra Šandery. Bude se jednat o jeho Salve Regina a Radostné zpívání pro A.D. 2000.

Pravděpodobně nejvýraznější osobnost celých Slavností varhan, bude účast a úterní koncertní vystoupení jednoho z nejvýznamnějších současných českých varhaníků - Vladimíra Roubala. Ten od roku 1991 působí jako ředitel chámové hudby v basilice nanebevzetí Panny Marie na Strahově. "Účastní se řady improvizačních soutěží, koncertuje u nás i v zahraničí, nahrává pro rozhlas, televizi a je zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Collegium Strahoviense," prozradil Jirák.

Jihlavskému publiku se poprvé od svého zahraničního turné znovu představí pěvecký sbor Campanula, která uvede reprízu soudobé kompozice anglického autora Johna Ruttera  "Gloria pro smíšený sbor, žestě, bicí a varhany". "S Campanulou se pravidelně účastníme Slavnostní varhan a ještě jsme ani jednou nevynechali," doplnil Jirák.

V úterním koncertním vystoupení, jehož začátek je rovněž naplánován na 19 hodinu, Campanula posílila své obsazení i vystoupením pěveckého sboru Zvoneček, který je dětskou složkou Campanuly.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz