Iggy Pop & The Stooges - Hala HC Sparta Praha (20. září 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Iggy Pop má po krk kytar. Jde do šansonu, jazzu a literatury

Americký rocker Iggy Pop se 18. května chystá vydat album, na němž se vyznává ze své lásky k francouzské kultuře. Album, které se bude jmenovat Préliminaires, je ovlivněno knihou kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa Možnost ostrova.

"Udělal jsem ho speciálně pro Francii a lidi, kteří mluví francouzsky," říká mimo jiné Iggy Pop na videonahrávce, která je na jeho webových stránkách.

Jednu píseň Iggy dokonce nazpívá francouzsky. Bude to jeden z vůbec nejslavnějších šansonů Les Feuilles Mortes, píseň skladatele Josepha Kosmy a básníka Jacquesa Préverta, kterou jako první na konci 40. let zpopularizoval Yves Montand.

Les Feuilles Mortes

Píseň Les Feuiller Mortes se stala v průběhu let ozdobou repertoáru skoro všech velkých šansoniérů: Edith Piaf, Juliette Gréco, Charlese Aznavoura i Serge Gainsbourga. Paradoxně ještě více se však skladba prosadila v angloamerickém prostředí pod názvem Autumn Leaves s textem slavného Johnnyho Mercera, ale i jako instrumentálka, která je dnes součástí těch nejslavnějších jazzových standardů. Ve stejnojmenném filmu z roku 1956 píseň zpíval Nat King Cole, v repertoáru Autumn Leaves měli například Duke Ellington, Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Erroll Garner, Bill Evans, Miles Davis, Keith Jarrett, ze současnějších hudebníků známe skladbu například z verzí Wyntona Marsalise, Patricie Barber či Karrin Allyson.

Iggy PopIggy Pop na videonahrávce dlouze vysvětluje, proč se pustil do tohoto projektu a jak Houellebecqova kniha ovlivnila jeho album. "Napsal jsem hudbu, která mi zněla v hlavě, když jsem četl tu knihu," řekl rocker. Podle něho je to "velmi dobrá kniha, v níž se hovoří o smrti, sexu, konci lidské rasy a o dalších velmi podivných věcech".

Excelentní útok na člověka

Čtěte recenzi MF DNES na Houellebecqovo dílo


Iggy PopJednašedesátiletý zpěvák tvrdí, že album bude poměrně klidné a bude zachycovat ovzduší jazzu, ovlivněné New Orleansem, Louisem Armstrongem, Jellym Rollem Mortonem, protože "už má po krk toho, aby poslouchal všechny ty kytary". Dvouminutová píseň King Of The Dogs z nového alba, která tvoří závěr videonahrávky, tuto novou inspiraci tradičním jazzem plně potvrzuje.

Iggy Pop & The StoogesObrat Iggyho Popa ke klidnějšímu žánrů může souviset i s tím, že poslední léta koncertoval se znovuobnovenými The Stooges, jejichž punkovou koncertní smršť jsme zažili i vloni v Praze. Kytarista kapely Ron Asheton zemřel letos 6. ledna na infarkt a je pravděpodobné, že za něj The Stooges hledat náhradu nebudou a legendu opět "uloží k spánku".

Punková univerzita třetího věku

F...in´ Iggy + f...in´ Stooges = f...in´ rock´n´roll

Iggy PopHovoří-li Iggy Pop nyní nadšeně o jazzu, nebude to poprvé v jeho kariéře, co se k tomuto žánru přiblíží. Už v roce 1999 na nejednoznačně přijatém albu Avenue B spolupracoval se slavným triem Medeski, Martin & Wood, které se pohybuje v oblasti moderního jazzu a improvizované hudby.

,