Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ibsenova Heda hledá ve Švandově divadle zrůdu v ženské podobě

  5:21aktualizováno  5:21
Daniel Špinar nazkoušel Ibsenovu Hedu Gablerovou. Drama z roku 1890 doznalo v pražském Švandově divadle změn, přesto režisér potvrdil, že téma pokřivených vztahů je stále aktuální.

Z inscenace Heda Gablerová ve Švandově divadle. | foto: Archiv Švandova divadla

Heda, provdaná Tesmanová, žije se svým mužem v luxusní vile. Sám autor popsal vnitřní vybavení sídla, na smíchovské scéně se však hraje v prázdném prostoru s nejnutnějšími kusy nábytku, především klavírem a židlemi, které hlavní hrdinka někdy zbytečně přenáší z místa na místo.

K Ibsenově Hedě toužící po přepychu a pohodlí se podobné akce příliš nehodí, účinkující navíc občas na jevišti ledabyle postávají a asi by bylo lepší, kdyby si měli kam sednout. Vtipně vymyšlená je naopak dlouhá záclona nahrazující oponu.

V místnosti chybí dramatikem předepsaný portrét generála Gablera, před jehož "zraky" má Heda konat své činy. Otec je zpřítomněn pouze dvěma pistolemi – dcera je v úvodu ukládá do vestavěné skříňky uprostřed pokoje.

Boty jako leitmotiv

Honosnost domu je dána jeho "umístěním v exteriéru". Stěny jsou obehnané fotografií s norským fjordem, navzdory "výhledu" je tu mladá panička jako ve zlaté kleci. Přírodní scenérii narušuje jen průhled do zahrady.

Leitmotivem Špinarova vlídnějšího výkladu hry je dámská obuv. Na začátku si Heda vybírá z mnoha párů lodiček a sandálů ten s nejvyšším podpatkem, takže příznačně mírně "přeroste" svého manžela (David Punčochář).

Z inscenace Heda GablerováZ inscenace Heda Gablerová

To ovšem neplatí o dávné Hedině lásce Eilertovi (Martin Pechlát), který svou bývalou milenku převyšuje nejméně o hlavu. S botami přijde do styku i rodinný přítel JUDr. Brack.

Nejprve Hedě jeden zlatý pár daruje, posléze, když ji má ve své moci, její střevíce rovná. K nejlepším momentům inscenace patří ten, kdy Heda promítá Eilertovi fotky ze svatební cesty. Diapozitivy jsou prázdné stejně jako její manželství a život.

Tragickou story průběžně odlehčuje Brack v podání Luboše P. Veselého. Vedle jeho laškovných kreací a nadhledu nad situací v představení zazní třeba vtip o jakési Noře, která se vrátila k manželovi; jasná narážka na Ibsenovu nejznámější hru.

Titulní role připadla herečce Janě Strykové. Její nešťastná nedospělá Heda není "zrůdou v ženské podobě", jak dotyčnou popsaly recenze na konci 19. století. Přestože intrikuje a dokáže být zlá, má i křehké polohy, a někdy budí soucit.

K celkovému zjemnění přispívá také píseň Sunday Morning od Velvet Underground. Režisér záměrně vykreslil hrdinku přijatelněji než dramatik. Tím ovšem mimo jiné oslabil vztahy mezi některými postavami. Přestože je tato interpretace možná, nejnovější Heda Gablerová mě neoslovila a nezasáhla tak silně jako její literární předloha.

HODNOCENÍ MF DNES 70%

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Třicátníci ztrácejí čas a ignorují své vnitřní pocity, říká Cizí jazyk

Anita Krausová v kusu Počátek veškeré lásky

Životní pocit dnešních třicátníků, kteří ztrácejí čas na workshopech, místo aby řešili svůj osobní život, chtěla do...

RECENZE: Ovčáček miláček baví s Jílkovou a burcuje s Krylem

Marek Příkazký (vlevo) jako Ovčáček a Pavel Vacek v roli Sobotky při generální...

Po představení nekorektního kabaretu Ovčáček čtveráček se vstupu do kin dočkalo i pokračování Ovčáček miláček. A znovu...

Jsem sám nad sebou přísným tatínkem. Svět podle Michala Nesvadby

Michal Nesvadba

Herec a mim Michal Nesvadba slaví 60. narozeniny. Pro týdeník 5plus2 se rozpovídal o dětské duši, lásce na první pohled...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz