Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I za války je život krásný

  23:36aktualizováno  23:36
- Film Život je krásný herce a režiséra Roberta Benighiho, u nás známého především rolí italského taxikáře v Jarmushově Noci na zemi, patří k nejúspěšnějším evropským filmům minulého roku. Zatím posbíral čtrnáct mezinárodních ocenění a patří k nejžhavějším kandidátům na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Ve čtvrtek otevře 6. Dny evropského filmu.

Italský číšník Guido přijíždí na konci třicátých let z vesnice do města, aby zde pracoval v hotelu svého podivínského strýčka. Hned po příjezdu se na první pohled zamiluje do krásné, ale již zadané, učitelky Dory. Guido si ji přesto odveze na koni přímo ze zásnubní hostiny, před očima jejího nastávajícího, místního fašistického pohlavára. Po čase se vezmou a mají spolu syna Giosua.

Idylka končí v posledním roce války, kdy je Guido se synem poslán za svůj židovský původ do koncentračního tábora. Dora je nechce opustit a dobrovolně se také přihlásí do transportu, nakonec ale skončí v ženském táboře, oddělena od své rodiny.

Guido chce uchránit Giosua před všemi hrůzami a terorem, a proto před ním předstírá, že to všechno kolem nich je jen taková hra. Když ho nikdo neuvidí, nebude mluvit, žádat svačinu nebo chtít domů, dostane vždy body a kdo jich jako první nasbírá tisíc, vyhraje opravdový tank.

V posledním dni války, večer před tím, než tábor osvobodí američtí vojáci, je Guido zastřelen, když se snažil odvést pozornost od svého syna a nalézt Doru v ženské sekci tábora. Giosuo vyleze následující den ze svého úkrytu a před ním stojí tank, opravdový a s bílou hvězdou na přídi - vyhráli.

Benigni ve svém filmu skvěle spojil komedii s vážným a smutným tématem. Hlavní hrdina, i když prožívá životní katastrofy, neztrácí smysl pro humor a ryze optimistický pohled na svět a to hlavně díky neutuchající fantazii a lásce ke své ženě a synovi. Člověk má obrovskou moc překonat i to největší zlo a neštěstí, jen když se o to pokusí, záleží to na něm, zda se zlomí nebo bude doufat. Život je krásný není filmem, který vám jen tak proběhne před očima a zase zmizí z vašeho vědomí, jeho síla a optimistický náboj ve vás zůstane dlouho.

Záběr z filmu Život je krásný

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Najdete na iDNES.cz