Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I učitel bez scénáře může být filmovou hvězdou

  3:50aktualizováno  3:50
Naturščici před i za katedrou, reálné školní prostředí – inspirace v literární předloze. Možná právě i sázka na kontrast dvou zdánlivě neslučitelných prvků, naturalismu a adaptovaného textu, pomohla francouzskému snímku Mezi zdmi k prestižní Zlaté palmě na festivalu v Cannes.

Z filmu Mezi zdmi | foto: Festival francouzského filmu

Snímek Laurenta Canteta popisující jeden školní rok vznikl na motivy románu Francoise Bégaudeaua, pařížského učitele a spisovatele, který do něj vnesl veškeré zkušenosti z učení. Bégaudau sám ve filmu hraje, a i když popírá, že by jeho postava byl on sám, divák nutně musí zapochybovat: autenticita z plátna prýští jako o život.

Film se nenatáčel podle pevného scénáře, jak bývá běžně zvykem. Cantet s Bégaudeauem zkrátka vyrazili do jedné ze škol ve 20. okrsku, takové, která slučuje studenty všech ras a sociálních vrstev, a pořádali v ní pravidelné workshopy. Jednak aby sledovali každodenní ruch a dali dohromady dějovou linku, a také aby si kontaktem se studenty ujasnili, které z postav budou jejími pilíři.

Trailer k filmu Mezi zdmi

Totální improvizaci nad cárem papíru, který obsahoval jen strohý půdorys budoucího díla, natáčel Cantet na tři kamery. Jedna sledovala pouze Bégaudeaua (ve filmu dostal jméno Marin), další studenty, kteří byli zrovna v centru dění, a třetí zachycovala každý, i ten sebenepatrnější záchvěv spontánnosti ve třídě  - od dívky, která stříhá kamarádce vlasy, přes zasněného studenta až třeba po obyčejné pohupování na židli.

Originální přístup splnil účel: divák má celou dobu pocit, že je v centru dění, ba skoro že je v jeho silách vstát a okamžitě vstoupit do hry, a přitom ho neruší žádné násilné experimenty s ruční kamerou.

Cantetovi se tak podařilo stvořit snímek, který má v sobě větší opravdovost než leckterý dokument, a zároveň drží pozornost, jako by se jednalo o tradiční epický tvar. Je tvrdý a naturalistický, a zároveň nepostrádá ani křehkost a určitý druh poezie.

Nevypráví historky ze školních lavic, neždímá slzy ani neburcuje. Noří se do světa, který důvěrně zná, a neukazuje ho jako místo izolované od okolního světa, ale naopak jako průsečík příběhů a lidí z masa a kostí.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz