Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I třetí Háchova monografie rozšiřuje naše poznání

aktualizováno 
- Prezident v zajetí. Život, činy a kříž Emila Háchy. Tak nazval svou biografii třetího československého prezidenta historik Vít Machálek. Kniha vyšla u příležitosti 60. výročí Háchova zvolení hlavou Česko-Slovenska. Jde o publikaci stejně tak obsažnou jako neortodoxní. Na první pohled se autor pustil na tenký led, avšak výsledek není "propadák". V posledních třech letech vyšly hned dvě Háchovy biografie, nicméně Machálkova práce přináší leccos nového. "Dluh české historiografie vůči osobě prezidenta Emila Háchy... dnes už definitivně náleží minulosti.
České veřejnosti jsou již k dispozici... kniha Causa Emil Hácha autorské dvojice Dušan Tomášek - Robert Kvaček z roku 1995 a posmrtně vydaná monografie Tomáše Pasáka JUDr. Emil Hácha z roku 1997...," píše autor v úvodu. "Jsem rád, že jednostranný obraz tohoto muže, po desetiletí utvářený komunistickým dějepisectvím a publicistikou, dnes již historická věda uvedla na pravou míru, a vůbec mi nevadí, že část pramenů, mnou po léta shromažďovaných, už v této knize nebude publikována poprvé..." Takováhle autorská velkorysost není v našich krajích běžná.
SOUDCE V NEMILOSTI
Ačkoliv Machálkova kniha akcentuje především období Háchova výkonu prezidentského úřadu, je její zásadní předností komplexnost; vytváří sled pevně spjatých událostí. Co do čtivosti nebudí text v první chvíli důvěru - obsahuje značné množství citátů; je však překvapivě "hladký". Právě prostřednictvím citátů je čtenář konfrontován buď přímo s Háchovým myšlením, nebo s komentáři jeho nejbližších spolupracovníků. Tak se nám ona dosud značně strnulá, konzervativní postava mění v citlivého, "představitelného" člověka, kterého postavil osud do čela národa v čase nejtěžší dějinné zkoušky.
První část knihy pokrývá Háchovu profesní kariéru zakončenou v letech 1925-1938 postem prezidenta Nejvyššího správního soudu. Druhý, obsažnější a závažnější díl představují léta prezidentství. Machálek podrobně dokumentuje, že se Hácha - jakoby v předtuše událostí budoucích - zoufale a dlouze bránil převzetí prezidentského úřadu. Velikost oběti, kterou byl pak nucen jako "státní president" přinést na oltář národa, byla obrovská. Dosud bezúhonný soudce směnil své dobré jméno za stovky a tisíce životů svých spoluobčanů. I kdyby jediným pozitivním činem, který Hácha ze své pozice v době protektorátu vykonal, byl zásadní podíl na návratu studentů, internovaných od 17. listopadu 1939 v koncentračních táborech, pak pro národ učinil mnoho. Vždyť v poválečném Československu zůstala málokterá vědní disciplína nedotčena myšlenkovým potenciálem této zachráněné inteligence!
DO POSLEDNÍHO DECHU
Machálek jasně ukazuje, že Hácha bojoval do posledního dechu, do chvíle, dokud jej zcela neopustilo duševní zdraví, které se začalo rapidně zhoršovat po nástupu zastupujícího říšského protektora Heydricha na podzim 1941. Martyrium, které Hácha v době protektorátu prožíval, bylo zakončeno potupnou vězeňskou smrtí na Pankráci. K této ostudné události se vztahuje třetí část Machálkovy práce, srovnávající zdánlivě nesrovnatelné - závěr života Háchy a Edvarda Beneše, který nenašel tolik odvahy, aby bývalou hlavu státu nechal zemřít v důstojných podmínkách. Jsou zde také zaznamenány osudy Háchových spolupracovníků a různé náhledy na Háchu, jež se objevují od jeho smrti až do současnosti.
Ačkoliv je Machálkovo líčení Háchova života detailní, neunaví. Zaujme řadou pozoruhodných skutečností, k nimž lze zařadit Háchův vztah k předchozím československým prezidentům, respektive vztah k první republice, který byl dosud líčen jako spíše vlažný, nebo odvaha, s níž nemocný stařec trpělivě čelil germanizačním tendencím. Jinak vážně laděný text je na několika místech odlehčen úsměvnými příhodami. I přes zjevné autorovy sympatie vůči Háchově postavě nelze knihu označit za apologetiku.
VADY A POCHYBENÍ
Machálkova práce má i svá slabá místa. Obsáhlý seznam pramenů a literatury stejně jako jmenný rejstřík jsou na místě, ale kvalita fotografií značně kolísá a poznámkový aparát bohužel chybí. Detailem je špatná datace mnichovské konference. Diskutabilní jsou interpretace částečné mobilizace z května 1938 i zdárně d<%-2>okončené pomnichovské přestavby státu nebo noci ze 14. na 15. března 1939, která údajně představovala počátek konce nacistického Německa. Avšak zcela určitě je autor málo přísný k druhé republice! Nezmínil ostudné antisemitské excesy a mnohdy nevybíravou snahu katolické církve o obnovení ztracených pozic, zdráhal se šířeji komentovat navýsost podstatnou skutečnost, kterou představoval tzv. zmocňovací zákon.
Hácha také údajně "... nikdy necítil potřebu stavět na odiv veřejnosti svou katolickou víru". Autor se měl řídit jeho příkladem. Čtenář by Machálkovo stanovisko pochopil i bez odkazů v textu.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Najdete na iDNES.cz