Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I třetí Háchova monografie rozšiřuje naše poznání

- Prezident v zajetí. Život, činy a kříž Emila Háchy. Tak nazval svou biografii třetího československého prezidenta historik Vít Machálek. Kniha vyšla u příležitosti 60. výročí Háchova zvolení hlavou Česko-Slovenska. Jde o publikaci stejně tak obsažnou jako neortodoxní. Na první pohled se autor pustil na tenký led, avšak výsledek není "propadák". V posledních třech letech vyšly hned dvě Háchovy biografie, nicméně Machálkova práce přináší leccos nového. "Dluh české historiografie vůči osobě prezidenta Emila Háchy... dnes už definitivně náleží minulosti.
České veřejnosti jsou již k dispozici... kniha Causa Emil Hácha autorské dvojice Dušan Tomášek - Robert Kvaček z roku 1995 a posmrtně vydaná monografie Tomáše Pasáka JUDr. Emil Hácha z roku 1997...," píše autor v úvodu. "Jsem rád, že jednostranný obraz tohoto muže, po desetiletí utvářený komunistickým dějepisectvím a publicistikou, dnes již historická věda uvedla na pravou míru, a vůbec mi nevadí, že část pramenů, mnou po léta shromažďovaných, už v této knize nebude publikována poprvé..." Takováhle autorská velkorysost není v našich krajích běžná.
SOUDCE V NEMILOSTI
Ačkoliv Machálkova kniha akcentuje především období Háchova výkonu prezidentského úřadu, je její zásadní předností komplexnost; vytváří sled pevně spjatých událostí. Co do čtivosti nebudí text v první chvíli důvěru - obsahuje značné množství citátů; je však překvapivě "hladký". Právě prostřednictvím citátů je čtenář konfrontován buď přímo s Háchovým myšlením, nebo s komentáři jeho nejbližších spolupracovníků. Tak se nám ona dosud značně strnulá, konzervativní postava mění v citlivého, "představitelného" člověka, kterého postavil osud do čela národa v čase nejtěžší dějinné zkoušky.
První část knihy pokrývá Háchovu profesní kariéru zakončenou v letech 1925-1938 postem prezidenta Nejvyššího správního soudu. Druhý, obsažnější a závažnější díl představují léta prezidentství. Machálek podrobně dokumentuje, že se Hácha - jakoby v předtuše událostí budoucích - zoufale a dlouze bránil převzetí prezidentského úřadu. Velikost oběti, kterou byl pak nucen jako "státní president" přinést na oltář národa, byla obrovská. Dosud bezúhonný soudce směnil své dobré jméno za stovky a tisíce životů svých spoluobčanů. I kdyby jediným pozitivním činem, který Hácha ze své pozice v době protektorátu vykonal, byl zásadní podíl na návratu studentů, internovaných od 17. listopadu 1939 v koncentračních táborech, pak pro národ učinil mnoho. Vždyť v poválečném Československu zůstala málokterá vědní disciplína nedotčena myšlenkovým potenciálem této zachráněné inteligence!
DO POSLEDNÍHO DECHU
Machálek jasně ukazuje, že Hácha bojoval do posledního dechu, do chvíle, dokud jej zcela neopustilo duševní zdraví, které se začalo rapidně zhoršovat po nástupu zastupujícího říšského protektora Heydricha na podzim 1941. Martyrium, které Hácha v době protektorátu prožíval, bylo zakončeno potupnou vězeňskou smrtí na Pankráci. K této ostudné události se vztahuje třetí část Machálkovy práce, srovnávající zdánlivě nesrovnatelné - závěr života Háchy a Edvarda Beneše, který nenašel tolik odvahy, aby bývalou hlavu státu nechal zemřít v důstojných podmínkách. Jsou zde také zaznamenány osudy Háchových spolupracovníků a různé náhledy na Háchu, jež se objevují od jeho smrti až do současnosti.
Ačkoliv je Machálkovo líčení Háchova života detailní, neunaví. Zaujme řadou pozoruhodných skutečností, k nimž lze zařadit Háchův vztah k předchozím československým prezidentům, respektive vztah k první republice, který byl dosud líčen jako spíše vlažný, nebo odvaha, s níž nemocný stařec trpělivě čelil germanizačním tendencím. Jinak vážně laděný text je na několika místech odlehčen úsměvnými příhodami. I přes zjevné autorovy sympatie vůči Háchově postavě nelze knihu označit za apologetiku.
VADY A POCHYBENÍ
Machálkova práce má i svá slabá místa. Obsáhlý seznam pramenů a literatury stejně jako jmenný rejstřík jsou na místě, ale kvalita fotografií značně kolísá a poznámkový aparát bohužel chybí. Detailem je špatná datace mnichovské konference. Diskutabilní jsou interpretace částečné mobilizace z května 1938 i zdárně d<%-2>okončené pomnichovské přestavby státu nebo noci ze 14. na 15. března 1939, která údajně představovala počátek konce nacistického Německa. Avšak zcela určitě je autor málo přísný k druhé republice! Nezmínil ostudné antisemitské excesy a mnohdy nevybíravou snahu katolické církve o obnovení ztracených pozic, zdráhal se šířeji komentovat navýsost podstatnou skutečnost, kterou představoval tzv. zmocňovací zákon.
Hácha také údajně "... nikdy necítil potřebu stavět na odiv veřejnosti svou katolickou víru". Autor se měl řídit jeho příkladem. Čtenář by Machálkovo stanovisko pochopil i bez odkazů v textu.
Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...