Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I s bicími jsou to pořád Ty syčáci

  16:08aktualizováno  16:08
Zdánlivě mohli ztratit jednu z nejcennějších akvizic: obrovský tah a energii, kterých dosahovali v neobvyklé sestavě bez bicích. Ty syčáci Petra Váši se ale na posledním albu rozšířili o bubeníka - a jejich originalita je stále na svém místě.

Ty syčáci (Tomáš Fröhlich, Petr Váša) | foto: archiv

Když po letech, kdy se hudbě vůbec nevěnoval ve prospěch svérázného "fyzického básnictví", sestavil brněnský zpěvák a skladatel Petr Váša novou kapelu, zprvu svoje publikum trochu šokoval: v triu, kde Vášu doplnil kytarista Petr Zavadil a basista Tomáš Fröhlich, nezbylo místo pro bubeníka.

Sehranost obou instrumentalistů (kterou propilovali už ve své předchozí štaci v Plutu Pavla Fajta) byla ale tak dokonalá a organismus celého tria tak prorostlý, že postupem času snad nikoho ani ve snu nenapadlo, že by téhle kapele něco scházelo.

A to byla zřejmě ta pravá chvíle pro Vášův další radikální krok, přijít s něčím novým přesně ve chvíli, kdy to nikdo nečeká, a natočit nové album - s bubeníkem. Je jím Aleš Pilgr z brněnské alternativní kapely Květy.

A aby překvapením nebyl konec, album s všeříkajícím názvem Bum Bum Bum nepřináší nový materiál, postavený přímo pro novou sestavu, nýbrž jakousi "revizi" toho nejlepšího či nejznámějšího ze staršího repertoáru, zachyceného už na čtyřech předchozích albech.

Na sympatické bláznivosti Těch syčáků účast bicích ani v nejmenším neslevuje, posílení rytmu sice možná zdůrazňuje rockovou podstatu projevu kapely i tam, kde se dříve více "experimentovalo" (markantní příklad je třeba populární částečně autobiografický Rock´n´Roll), je ale zjevné, že tak drobný střípek, jakým bicí právě v tomto kontextu jsou, nemůže podstatu "divné hudby" Těch syčáků změnit. Už proto, že tím nejvýraznějším na celé kapele je samozřejmě Vášův zpěv a celkový projev.

Kredity alba uvádějí ovšem i další jména. Hosté obohatili některé písně sice jen v detailech, ale o to vítanějších - dechová minisekce (saxofon, trombón) zejména probarvila píseň Věšák, rakouský houslista Christoph Pajer si v Hadích nohách vystřihl part skoro ve stylu klasika swingových houslí Stéphana Grappelliho.

Album Bum Bum Bum více než kterékoli předchozí album Těch syčáků stvrzuje fakt, na který se možná trochu zapomíná: ačkoli je Petr Váša celoživotně zaškatulkován v alternativním okruhu, má velmi kladný vztah k rockové klasice.

Ten prezentoval na začátku 90. let v čele "coverbandu" Ananas Beat a nyní jej osvědčuje i na poli Těch syčáků, kteří jsou - s bicími a dalšími hosty dvojnásob - vlastně velmi chytrými, nikoli prvoplánovými variacemi na klasické rockové styly. Někdy sice s parodickým rozměrem, vždy ale láskyplnými.

Ty syčáci: Bum Bum Bum
Indies Happy Trails, čas 58:09
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz