Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I nové povídky se pohybují ve starých kolejích

aktualizováno 
- Když počátkem letošního roku slavila spisovatelka a scenáristka Hana Bělohradská sedmdesátiny, měla k dispozici čerstvou vlastní knihu Přešťastné manželství. Jde o novou, rozšířenou verzi povídkového souboru Nebezpečné výpravy (1994). Premiérově publikované texty jsou v Přešťastném manželství čtyři a zabírají zhruba čtyřicet procent svazku. Kromě toho se tři z nich snaží zachytit povahu přítomnosti prostřednictvím aktuálních reálií či rozpoložení a nálad, v nichž se figury potácejí. Existují tedy důvody, proč se knize věnovat i přesto, že jsme recenzovali Nebezpečné výpravy.
Tvrdili jsme tehdy, že v příbězích je málo z avizované tajemnosti, magičnosti či jakési logické iracionality, protože skelet textů je tuhou konstrukcí s mnoha podpěrami, jež pouze imitují hlubiny nevysvětlitelnosti, které každého z nás znepokojují. Až na jedinou výjimku to platí také o rozsáhlejší verzi knihy. A zůstává rovněž v platnosti, že smrt je v povídkách většinou vysvobozením z autorského klinče; propady figur do nebytí mají dějům dodat zamýšlenou a žádanou osudovost.
V úvodní a zároveň i titulní povídce si stárnoucí dvojice zpestřuje manželství hrami na sebevraždy, aby ten druhý mohl partnera zachraňovat a aspoň na okamžik mu byl o něco blíž.
Agátě při jedné simulaci prolétne hlavou, že než tohle, možná by bylo opravdu lepší zemřít, konečně už jednou dílo dokonat, dovést do důsledků. V Trestu božím bioložka Vondráčková, v laboratoři soustavně provokovaná zlovolnou, polistopadovým převratem frustrovanou kolegyní Světlanou, nakonec ztratí svou dobrou vůli a rozhodne se, že bude trvat na odchodu Světlany. Vyšší moc, sám osud, ji nechá zakopnout a tragicky spadnout ze schodů - někdo má takový úděl, že se mu nic nepromíjí, že naloženou svízel prostě musí unést. V Restituci pod psa se synovci Ladislav a Leopold (a jeho žena Lena) všemožně snaží získat profit z nemovitostí, jež mají být vráceny strýci Jarolímovi. Tohoto starého, nepodnikavého, ale také navýsost spokojeného člověka už nějaké restituce netrápí. Jarolím všechny nátlaky a finty ve zdraví přežije, kdežto Leopolda raní mrtvice... Skutečnou záhadou Restituce pod psa však je, proč se na dvou místech Ladislavovi říká Ludvík.
Nepropadlo se sem ono jméno bůhvíjak při redakční práci (hrdinou závěrečné povídky Útěk je totiž jistý Ludvík Langr)? Nebylo by divu: tiskových chyb je v Přešťastném manželství jako naseto. Útěk je poslední a nejlepší z nových povídek. Časový odstup - příběh se odehrává na konci druhé světové války - autorce umožnil vložit osudy postav do rukou dějinných paradoxů a nechat působit autorsky méně svévolné síly.
K uchopení nepřehledné přítomnosti nebo skrytých, křehkých či nebezpečných energií chybí Haně Bělohradské dostatečně tvárný a jemný vyjadřovací aparát. Ze zamýšlených výprav "za zrcadlo" zůstávají morytátově-kalendářové historky. V dobré autorské společnosti prostě nelze psát věty typu: Bedřiška se vyprostila z jeho chabého objetí a odklopýtala k pianistovi, jenž měl radost, asi jako kdyby se k němu přibatolil medvěd.

Hana Bělohradská: Přešťastné manželství. Povídky. Obálku navrhla a text ilustrovala Věra Fišerová. Academia, Praha 1998, 204 strany, náklad a cena neuvedeny.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz