Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I nové povídky se pohybují ve starých kolejích

aktualizováno 
- Když počátkem letošního roku slavila spisovatelka a scenáristka Hana Bělohradská sedmdesátiny, měla k dispozici čerstvou vlastní knihu Přešťastné manželství. Jde o novou, rozšířenou verzi povídkového souboru Nebezpečné výpravy (1994). Premiérově publikované texty jsou v Přešťastném manželství čtyři a zabírají zhruba čtyřicet procent svazku. Kromě toho se tři z nich snaží zachytit povahu přítomnosti prostřednictvím aktuálních reálií či rozpoložení a nálad, v nichž se figury potácejí. Existují tedy důvody, proč se knize věnovat i přesto, že jsme recenzovali Nebezpečné výpravy.
Tvrdili jsme tehdy, že v příbězích je málo z avizované tajemnosti, magičnosti či jakési logické iracionality, protože skelet textů je tuhou konstrukcí s mnoha podpěrami, jež pouze imitují hlubiny nevysvětlitelnosti, které každého z nás znepokojují. Až na jedinou výjimku to platí také o rozsáhlejší verzi knihy. A zůstává rovněž v platnosti, že smrt je v povídkách většinou vysvobozením z autorského klinče; propady figur do nebytí mají dějům dodat zamýšlenou a žádanou osudovost.
V úvodní a zároveň i titulní povídce si stárnoucí dvojice zpestřuje manželství hrami na sebevraždy, aby ten druhý mohl partnera zachraňovat a aspoň na okamžik mu byl o něco blíž.
Agátě při jedné simulaci prolétne hlavou, že než tohle, možná by bylo opravdu lepší zemřít, konečně už jednou dílo dokonat, dovést do důsledků. V Trestu božím bioložka Vondráčková, v laboratoři soustavně provokovaná zlovolnou, polistopadovým převratem frustrovanou kolegyní Světlanou, nakonec ztratí svou dobrou vůli a rozhodne se, že bude trvat na odchodu Světlany. Vyšší moc, sám osud, ji nechá zakopnout a tragicky spadnout ze schodů - někdo má takový úděl, že se mu nic nepromíjí, že naloženou svízel prostě musí unést. V Restituci pod psa se synovci Ladislav a Leopold (a jeho žena Lena) všemožně snaží získat profit z nemovitostí, jež mají být vráceny strýci Jarolímovi. Tohoto starého, nepodnikavého, ale také navýsost spokojeného člověka už nějaké restituce netrápí. Jarolím všechny nátlaky a finty ve zdraví přežije, kdežto Leopolda raní mrtvice... Skutečnou záhadou Restituce pod psa však je, proč se na dvou místech Ladislavovi říká Ludvík.
Nepropadlo se sem ono jméno bůhvíjak při redakční práci (hrdinou závěrečné povídky Útěk je totiž jistý Ludvík Langr)? Nebylo by divu: tiskových chyb je v Přešťastném manželství jako naseto. Útěk je poslední a nejlepší z nových povídek. Časový odstup - příběh se odehrává na konci druhé světové války - autorce umožnil vložit osudy postav do rukou dějinných paradoxů a nechat působit autorsky méně svévolné síly.
K uchopení nepřehledné přítomnosti nebo skrytých, křehkých či nebezpečných energií chybí Haně Bělohradské dostatečně tvárný a jemný vyjadřovací aparát. Ze zamýšlených výprav "za zrcadlo" zůstávají morytátově-kalendářové historky. V dobré autorské společnosti prostě nelze psát věty typu: Bedřiška se vyprostila z jeho chabého objetí a odklopýtala k pianistovi, jenž měl radost, asi jako kdyby se k němu přibatolil medvěd.

Hana Bělohradská: Přešťastné manželství. Povídky. Obálku navrhla a text ilustrovala Věra Fišerová. Academia, Praha 1998, 204 strany, náklad a cena neuvedeny.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Najdete na iDNES.cz