Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I na festivalu vítězí pohádky

  10:36aktualizováno  10:36
Statistika říká, že na 36. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech se promítalo 282 filmů v 514 představeních, která navštívilo zhruba 128 500 diváků a osobně uvedlo přes 800 tvůrců a herců. Žádná čísla ovšem nepostihnou, kolikrát se lidé smáli, plakali, nadávali nebo si v temném sále zdřímli. Téměř deset tisíc akreditací může znamenat stejný počet názorů na cokoli, počínaje kvalitou kávy v tiskovém středisku a konče soutěžními filmy.
Vždyť i členové zahraniční novinářské poroty dali třeba Fialkovému parfému od dvou do pěti hvězdiček (získal pak dvě zvláštní uznání) a českému Andělu Exit obdobně od dvou do čtyř - a ten odešel bez ceny.

Každý festival podpírají čtyři hlavní pilíře - filmy, hvězdy, organizátoři a diváci. Poslední dvě kategorie vykazují ve Varech vzestupnou křivku řekněme "trvale udržitelného rozvoje". Služby se profesionalizují rok od roku a publikum s batůžky má leckdy lepší vychování než novináři z roztodivných listů typu Ozvěny Malé Lhoty, kteří předbíhají "kolegy" z Newsweeku či Reuters a láteří, že nutně potřebují nafotit Nastassju Kinskou ve sprše.

Tím se dostáváme ke hvězdám. Pravda je, že tváří na titulní stránky společenských časopisů tu letos bylo pomálu. Ale Vary si zakládají na tom, že nepředvádějí "medvědy" - tedy osobnosti jen za tím účelem zaplacené a dovezené, nýbrž že nejprve vyberou filmy a k nim pak jména. "Nezapomeňte, že na rozdíl od Cannes nemáme filmový trh, kam hvězdy jezdí snímky prezentovat, protože to mají ve smlouvách," zdůraznil prezident festivalu Jiří Bartoška. A tuhle strategii tvůrci zpravidla oceňují. Britský režisér John Irvin třeba Vary označil jako "festival s lidmi a pro lidi, ne za účelem obchodu" a jeho snímek Shiner se tu dočkal vstřícného přijetí i přesto, že "k němu" nepřijel původně ohlášený dvouoscarový laureát Michael Caine.

Kromě toho hvězdy pro zpravodajství Novy a hvězdy v očích návštěvníků kin nemusí být vůbec totožné. Hollywoodská new generation, mladé pokolení populárních herců, kteří se věkem blíží nejsilnější divácké skupině kin - teenagerům -, ve Varech opětovně nechybělo. "Občas tu příští hvězdy dokonce vyrábíme," žertuje programová ředitelka Eva Zaoralová - ale přece jen: Anette Beningová či Leonardo DiCaprio zde byli hosty ještě před svými triumfy. A hrdinka oscarové Americké krásy Thora Birchová, která letos asi nejvíc zaměstnávala festivalové vizážisty, vybojovala s filmem Přízračný svět, o nějž se draly Benátky, alespoň zvláštní uznání ekumenické poroty. "Ocenili jsme na Přízračném světu drsný humor i jemnou symboliku naděje," řekl jeden z porotců, Jan Eliáš.

V těchto dvou slovech - humor a naděje - je zakleta vzácnost, po níž zřejmě prahla většina hostů festivalu. Náměty filmů mimo soutěž se často týkaly "ujeté" erotiky, v soutěži zase převládaly látky tíživé, sociálně laděné až bezvýchodně kruté. Za to ovšem nemůže festival, nýbrž svět, kterým se filmaři inspirují - třeba znásilňované školačky z mexického Fialkového parfému a polského Ahoj, Terezko, svým prostředím předurčené k tragickému osudu, si mohly podat ruce. A neméně působivá Píseň pro Martina od režiséra Billa Augusta vydolovala smíření z té nejhlubší temnoty - dlouhého odumírání a umírání.

Nelze se pak divit, že líbezná víla Amélie z Montmartru a zelený animovaný obr Shrek, oba toužící pomáhat bližním a vyzbrojeni komediální nadsázkou, vyhráli u poroty i diváků. Současně přitom usvědčili z omylu radikální vyznavače "digitálního zrnění" - tedy snímků natočených digitální kamerou, která spojuje nízké výrobní náklady a tvůrčí svobodu se syrovým výrazem. "Lidi už nechtějí adaptace, chtějí ve filmu vidět sami sebe," tvrdil Grzegorz Lipiec, autor jednoho z takových nezávislých děl ve stylu "točíme sami sebe". Jenže Shrek i Amélie patří do opačného tábora - do světa iluzí, jež stály u zrodu kinematografie, do říše příběhů obdařených dějem, stylizací i lidskostí. Tedy vlastně pohádek.

Lázně I. sloužily během festivalu jako časté místo večírků.

Konec 36. MFF Karlovy Vary.

Konec 36. MFF Karlovy Vary.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

OBRAZEM: Od Shawshanku po Stmívání. Projděte si momenty letošních Varů

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary - na...

Na úvod to byl Tim Robins, na závěr Robert Pattinson. Dvě filmové hvězdy převzaly ceny na ceremoniálech, které...

Najdete na iDNES.cz