Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I gangsteři jsou jen lidé

  16:04aktualizováno  16:04
- Mafiánská komedie Přeber si to! představí Roberta De Nira opět jako gangstera, od podobných drsných postav se však jeho Paul Vitti značně liší. Střílí kolem sebe, nechává odstraňovat své konkurenty, na stará kolena na něj ale přišli těžké osobní problémy. Vtipný a zábavný film těží především z výborných hereckých výkonů, za jemně sebeparodujícím De Nirem nijak nezaostává ani Billy Crystal jako mafiánův psychoanalytik.

Paul Vitti (Robert De Niro) patří mezi nejmocnější gangstery Ameriky a jako hlava jedné newyorské rodiny se připravuje na převzetí vůdcovské role celého rozsáhlého klanu. A i když je na tuto "práci" výborně připraven, od malička je k tomu vychováván jak svým otcem, tak později i pěstounem Manettem, čím více se blíží rozhodující setkání bossů z celé země, tím hůře se Vitti cítí. Nemůže spát, dostává záchvaty paniky a ani jeho erekce už není taková jaká bývala. Paul je jednoduše psychicky na dně a jako zralý na návštěvu psychoterapeuta.

Mocný, neúprosný a neústupný mafián ale nemůže jen tak navštívit psychiatra, jako budoucí šéf celého zločinného impéria nesmí ani v nejmenším ukázat svou slabost, zvláště jde-li o totální psychické a nervové zhroucení, které se projevuje silnými záchvaty plačtivosti a sebelítosti. Řešení přinese obtloustlý a trochu jednodušší tělesný strážce Jelly, který mu dá vizitku Bena Sobola (Billy Crystal), psychiatra, který do něj před nedávnem naboural.

Doktor Sobol patří mezi zavedené newyorské psychoanalytiky, s vlastní rozjetou praxí, synem a úspěšnou snoubenkou, kterou si chystá vzít. Když ho navštíví Vitti, který mu za límec vyvede z ordinace objednaného pacienta a žádá okamžité a diskrétní vyléčení, pokusí se ho Sobol co nejslušněji odmítnout. Na něco takového ale nejsou mocní mafiáni vůbec zvyklí a nic podobného neakceptují. Do inkriminovaného setkání zbývají dva týdny a Vitti nemá času nazbyt, nemůže se přeci před hlavami ostatních rodin rozbrečet. Buď se stane jejich šéfem nebo obětí.

Vitti pronásleduje doktora Sobola na každém jeho kroku, aby se mohl kdykoliv to na něj přijde, vyzpovídat, třeba i uprostřed svatebního obřadu. V Benovi čím dál tím více vítězí jeho profesionální zájem a pomalu se stává nejen psychiatrem, ale také důvěrníkem Paula Vittiho. Léčit ho ale není vůbec jednoduché, Vitti je celý život zvyklý řešit své problémy kulkami ze samopalů nebo betonovými ponožkami, a není snadné mu vysvětlit, že takto se vlastních traumat a panických atak nezbaví.

Přeber si to! v sobě spojuje prvky gangsterky, filmů s psychiatrického prostředí a situační komedie. Zaujme nejen výborným herectvím obou hlavních představitelů, zajímavou zápletkou, trefnými dialogy a situačními gagy, ale také určitou uvolněností a mírným parodizujícím nádechem. Nejedná se o nijak náročný snímek, rozhodně ale pobaví a jeho komika nemůže snad nikoho urazit. Přeber si to! patří zcela jistě k tomu nejlepšímu, co nám v létě zatím distributoři nabídli.

Přeber si to! – Analyze this! (USA 1999)

režie Harold Ramis
scénář Peter Tolan, Harold Ramis, Kenneth Lonergan
hrají Robert De Niro, Billy Crystal, Lisa Kudrowová
distribuce v ČR Warner Bros.
čas 100 minut

Vitti má problémy, svatba se musí odložit

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz