Hypermarket je pro filmaře životní styl

  • 29
Před rokem postavili falešný supermarket, nalákali tam tisíce lidí - a proč? Na to podle Víta Klusáka a Filipa Remundy odpovídá Český sen, "první česká filmová reality show", jak nazývají svůj dokument, na jehož předpremiéru pozvali právě zklamané zákazníky.

Zvete zklamané zákazníky zdarma do kina - uvěří vám znovu? Jak jim zaručíte, že opět nenaletí?
Nedopatřením se někde objevilo chybné datum předpremiéry pro podvedené. Ta se opravdu koná v sobotu 3. června v pražských multikinech, v 10 hodin na Novém Smíchově a v 11 hodin v Letňanech. Distributor zaručuje pro prvních tři sta diváků vstup zdarma. Rádi bychom tak učinili první krok k usmíření.

Máte od všech lidí vystupujících v Českém snu, od televizního konkurzu rodin po "bezejmenné" zákazníky hypermarketu, písemné svolení, že jejich tváře a výroky můžete využít? Pokud ne, jste připraveni na jejich protesty či dokonce žaloby?
Český sen je riskantní projekt. Uspořádali jsme kontroverzní happening a svolení všech účastníků slavnostního otevření našeho hypermarketu jsme pochopitelně získat nemohli. Zároveň jsme nikdy nechtěli nikoho ponižovat či urážet, naopak: připadalo by nám nečestné, kdybychom nedali podvedeným šanci vyjádřit se na kameru. Netajíme, že úzce spolupracujeme s renomovanou advokátní kanceláří. Nikdo z podvedených zákazníků nás zatím nežaloval, doslechli jsme se však, že se film pokouší právní cestou zastavit jedna významná společnost, která s námi podvod připravovala.

Kdy jste naposledy nakupovali v některém supermarketu? Počítáte s tím, že jako kritikové určitého životního stylu budete muset do smrti chodit jen do malých krámků, i když případné manželky a děti budou protestovat?
V supermarketech nenakupujeme, zásadně dáváme přednost hypermarketům. V našem filmu vystupujeme jako manažeři vlastního hypermarketu a s jeho hodnotami se totálně ztotožňujeme. Stěží můžeme kritizovat životní styl, který jsme dobrovolně přijali za svůj. Krámky jsou bezvýznamná konkurence, která nás netrápí.

Zajímavým okamžikem vašeho filmu je polemika na téma, zda lže reklama, nebo filmaři. Vy sami jste přitom reklamy využili - v čem jste tedy čistší?
Když připravujete podvod, nemůžete mít čisté svědomí. V průběhu filmu se čím dál víc zaplétáme do lží a intrik reklamních triků, těsně před otevřením hypermarketu jsme dokonce museli některým novinářům po telefonu vyhrožovat, aby náš záměr nevyzradili. V jednom případě jsme se dokonce uchýlili i k nemalému úplatku. Ukázalo se, že manažerské školení, které jsme absolvovali před natáčením, nás dobře připravilo na všechny zapeklité situace ze světa byznysu.

Přetřásalo se, že váš film je placen z veřejných prostředků - státního fondu kinematografie a České televize. Vrátí se peníze z tržeb kin? Nebo uděláte gesto a "schodek" dorovnáte ze svého?
Z uvedených veřejných zdrojů bylo hrazeno přibližně patnáct procent rozpočtu, zbylé finance jsou naším producentským vkladem a pocházejí ze soukromého sektoru. Čtyři zkušební projekce byly beznadějně vyprodané. Vše nasvědčuje tomu, že diváci na Český sen přijdou. Váš apel by měl směřovat spíš na politiky, kteří přijímají zákony o financování kinematografie. Situace je žalostná: Česká televize krachuje a filmaři žebrají, kde můžou.

Máte už představu o dalším filmu a způsobu, jakým své okolí přesvědčíte, že tentokrát opravdu nepůjde o mystifikaci - nebo půjde?
Posíleni vítězstvím dokumentu Michaela Moora o G. W. Bushovi na festivalu v Cannes jsme se rozhodli připravit neoficiální studii o Václavu Klausovi. Ukazuje se, že takový film nebude složité financovat. Český sen prý Viktora Koženého velmi zaujal.

Tvůrci první české filmové reality show Český sen Filip Remunda (vlevo) a Vít Klusák.

,