Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy povzbudily Newyorčany

  11:10aktualizováno  11:10
Desítky hvězd pop-music, filmu, politici a tisíce hasičů či policistů, ti všichni se v sobotu sešli v newyorské hale Madison Square Garden na charitativním mnohahodinovém Koncertu pro New York. Organizoval jej bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney, jehož otec byl rovněž požárník. Rockeři Mick Jagger a Keith Richards, David Bowie, The Who, herci Meg Ryanová či Jim Carrey měli vzpružit ducha obyvatel New Yorku a poskytnout jim úlevu po krvavém 11. září a nynější hrozbě biologického útoku.

V Madison Square Garden, kde před třiceti lety pořádal George Harrison Koncert pro Bagladéš, drželi mnozí lidé snímky hasičů a policistů, zahynuvších pod troskami newyorského Světového obchodního centra. David Bowie jim věnoval píseň America a zazpíval svůj legendární hit Heroes - Hrdinové. Skupina The Who elektrizovala publikum klasickými hity a Mick Jagger s Keithem Richardsem vystřihli například stoneovskou píseň Miss You. Během koncertu hollywoodští herci představovali zpěváky a současně žádali o příspěvek na dobročinnou sbírku.

Na pódiu se rovněž vystřídaly desítky hasičů a policistů, kteří pronášeli šťavnaté výroky na adresu Usámy bin Ládina, jehož zesměšnil komik Adam Sandler. Mezi nejemocionálnější chvíle patřilo vystoupení newyorského starosty Rudolpha Giulianiho s chlapcem, jehož otec jako hasič zahynul v troskách jedné z budov dvojčat. Vůdce demokratické většiny v Senátu Tom Daschle prohlásil, že "Amerika nebude nikdy poražena", zatímco bývalý prezident Bill Clinton řekl, že poprvé od atentátu mají pozůstalí možnost uvolnit se zábavou. Krátký proslov pronesla Clintonova manželka a senátorka za New York Hillary Clintonová.

Paul McCartney, který v pátek navštívil požárnické stanice, kde rozdal vstupenky za 200 000 dolarů, zazpíval na závěr koncertu staré hity Beatles a přidal píseň Freedom, speciálně složenou pro tuto příležitost. McCartney byl v době teroristického útoku v New Yorku. "Seděl jsem v letounu na newyorském letišti a díval se skrze okno, jak se věci odehrávají. Bude to se mnou navždy," řekl před koncertem britskému listu The Sun.

Koncert pro New York byl prvním ze tří víkendových charitativních akcí ve Spojených státech. Ve Washingtonu byli včera očekáváni Michael Jackson, Mariah Careyová nebo skupina The Backstreet Boys, zatímco hvězdy country hudby Tim McGraw, Brooks&Dunn nebo Alan Jackson se sešly na vystoupení v Nashville ve státě Tennessee.


Názor: Pomoz, a bude Ti pomoženo

Sobotní Koncert pro New York je dalším z řady velkých charitativních podniků, jimiž se umělci snaží pomoci obětem tragických událostí. Tyto akce mají v populární hudbě již poměrně dlouhou a také docela rozporuplnou tradici: někdy to totiž vypadá, že umělci pomohli spíš sobě, jindy zase dobře míněnou pomoc zhatila třeba byrokracie.

Procitnutí ex-Beatla

V seznamu charitativních akcí má čestné místo Koncert pro Bangladéš, jehož duchem byl nejidealističtější člen Beatles George Harrison; uskutečnil se v srpnu 1971. I když dva vyprodané koncerty v newyorské Madison Square Garden, následný dokumentární film a prodej desek vynesly asi patnáct milionů dolarů, k lidem v sužované Bangladéši se dostala jen malá část z nich. Harrison byl šokován z tvrdého postupu úředníků, kteří při výběru daní neslevili ani cent, a roztrpčen z postoje obchodníků, již album předražovali a mastili si vlastní kapsy. Ohlas koncertu však ukázal, že hvězdy populární hudby jsou schopny velkého humanitárního gesta. Harrison také pomohl Ravimu Shankarovi a dalším mistrům indické hudby, které na Západě zpopularizoval jako nikdo jiný. Dalšího obřího festivalu, Live Aid, se však Harrison nezúčastnil.

Další důležitá zkušenost

Famózní Live Aid, který přinesl výdělek 56 milionů dolarů, se stal zatím nepřekonaným charitativním podnikem. V roce 1985 dopadl na Afriku hladomor a šokující snímky umírajících lidí obletěly svět. Do organizování série koncertů Live Aid se pustil zpěvák Bob Geldof, jemuž se podařilo shromáždit elitu pop-music: Boba Dylana, Stinga či Phila Collinse. Ten dokonce přelétl oceán z londýnského Wembley do Philadelphie, aby stihl obě vystoupení. Live Aid přenášely televizní stanice do celého světa a její obrovský ohlas přinesl umělcům poznatek: pomůžeš-li druhým, bude pomoženo i tobě. Prodeje jejich desek se zdvojnásobily. U2 se po Live Aidu stali světovou kapelou, zatímco váhající britští Human League začali popularitu ztrácet. Z pomoci, která putovala do Afriky, se část ztratila a pořadatelé získali další cennou zkušenost: nedávat peníze zkorumpovaným režimům v chudých zemích.

Konkrétní výsledky

Mnozí zpěváci proto raději podporují humanitární organizace, jejichž hospodaření je kontrolovatelné a které pomoc dopraví na místo určení. Newyorská hiphopová skupina Beastie Boys organizuje od roku 1996 koncerty na podporu Tibetu, okupovaného Čínou, které vynesly tři miliony dolarů pro nadaci Tibet Milarepa. Organizace Amnesty International, sledující lidská práva na celé planetě, se dočkala masivní pomoci od Petera Gabriela, U2, Bruce Springsteena, Tracy Chapmanové či Stinga - ti v letech 1986 a 1988 podnikli světové turné na její podporu. Do pokladny Amnesty International putovalo pět milionů dolarů. Když v polovině osmdesátých let krachovali američtí farmáři, jejich rodiny obdržely patnáct milionů dolarů díky koncertům Farm Aid, jichž se zúčastnili Elton John, Bonnie Raittová či Neil Young. Ten založil se svoji manželkou Pegi podnik The Bridge School Benefit, který mobilizuje další umělce k pomoci postiženým dětem. Young, ví co dělá, jeho syn Ben má obrnu.

Náraz na hranice možností

Vloni se pustily hvězdy pop-music do podniku, jenž patrně přesáhl jejich schopnosti. Podpořily organizaci Jubilee 2000, která žádala prominutí dluhů zemím třetího světa. Ten činí asi dvě stě miliard dolarů. Zpěvák Bono, který podporoval bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, nasadil všechny páky k přesvědčování politiků, loni dokonce přiletěl do Prahy na zasedání Mezinárodního měnového fondu. K masivnímu odpouštění dluhů nedošlo. Umělci však přispěli k popularizaci problému, ale jejich globální festival Net Aid, přenášený 9. října 2000 po internetu z Giant Stadium v New Yersey, londýnského Wembley či ze Ženevy, si vydělal spíše jen na provozní náklady. Stalo se v civilizované společnosti zvykem, že umělci se na charitě podílejí. Často vycítí ohnisko budoucích problémů dříve než politici nebo pomáhají sdílet emoce. I když si pomůžou také sami, jako např. Elton John, profesionálně truchlící nad smrtí princezny Diany, nebo Mick Jagger, který brzo vydá nové album. Ale kdyby hvězdy neudělaly vůbec nic kvůli podezření, že parazitují na problému, čelily by výtkám o lhostejnosti. A tak se angažují upřímně, i z vypočítavosti. Navíc vědí, že kdo zaváhal nebo chvíli stál, za chvíli již stojí opodál.

Sir Paul McCartney během finále Koncertu pro New York City věnovaném obětem tragédie 11. září.

Sir Paul McCartney během finále Koncertu pro New York City věnovaném obětem tragédie 11. září zvedá ruku newyorskému policistovi.

Herci Billy Crystal (vlevo), Selma Hayeková (druhá zleva), Ed Norton (třetí zleva) a Richard Gere (vpravo) na pódiu s jedním z newyorských hasičů (druhý zprava) během Koncertu pro New York.

Hudebníci Eric Clapton (vlevo) a Buddy Guy v newyorském Madison Square Garden během Koncertu pro New York. Benefiční koncert se konal 20. října na počest obětem zářijových útoků na Světové obchodní centrum.

Zpěvák Mick Jagger během Koncertu pro New York.

Michael Jackson během koncertu "United We Stand", který se konal 21. října 2001 na počest obětem teroristických útoků na Stadionu RFK ve Washingtonu.

Chlapecká kapela Backstreetboys během koncertu United We Stand ve Washingtonu.

P. Daddy drží americkou vlajku během koncertu United We Stand ve Washingtonu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Najdete na iDNES.cz