Hvězdy jezdí do Benátek rády

Vše, co k tomu patří. Tak lze charakterizovat čtvrteční zahájení 59. benátského filmového festivalu. Blesky fotografů, výkřiky fanoušků, hvězdy, róby, limuzíny. Pouze skandály se zatím nekonají. Je nemožné obsáhnout program, v němž se sešlo přes 160 filmů - včetně krátkých děl a experimentálních videoprodukcí.

Kde jsou ty časy před sedmdesáti lety, kdy promítnutím Mamoulianova hororu Dr. Jekyll a Mr. Hyde začala na benátském Lidu, na terase tehdy nově postaveného hotelu Excelsior, kam měl festival přilákat hosty i mimo sezonu, slavná éra téhle přehlídky.

Filmové Benátky od té doby zažily vrcholy i pády. Nepromítalo se tu na konci války, kdy prostory obsadili Spojenci, ale také během sedmdesátých let. Pak nastalo velké vzkříšení.

Ač nemá vlastní trh, dokázala benátská akce konkurovat prestižnímu Cannes - možná i díky pohodovější, od byznysu odtržené atmosféře. Na Lido rády přijíždějí i největší hvězdy, letos je třeba očekáván Tom Hanks.

Uvede tu premiéru snímku Road to Perdition, jejž natočil Sam Mendes, autor Americké krásy. Včera v hotelu Excelsior chystali jednu z čestných cen pro Sophii Lorenovou, sedmašedesátiletou dámu, která tu ovšem dělá především reklamu režijnímu debutu svého devětadvacetiletého syna Edoarda Pontiho, soutěžnímu snímku Mezi cizími. Hrají v něm sice i další stars, leč největší pozornost na sebe strhává režisérova matka.

K celebritám patří také představitelé úvodního soutěžního filmu Frida: Alfred Molina a Salma Hayeková coby mexická malířka Frida Kahlo. Její život skýtá fascinující materiál.

Frida prožila v mládí těžkou autonehodu; když jí řekli, že nebude nikdy chodit, dokázala vůlí zvítězit nad osudem. Celý život bojovala s bolestí, nikdy si ale nestěžovala, od lékařů chtěla jen "sflikovat" tak, aby mohla malovat. Ani její dvojnásobné manželství s malířem Diegem Riverou nebyl med; přesto si radikálního a levicového bohéma se slabostí pro ženy vzala po rozvodu znovu.

"Pak je tu ještě její bisexualita, skandální milostný vztah s Trockým, provokující styl života," popsala hrdinčin osud režisérka Julie Taymorová. Snímek v hollywoodsky barvotiskovém stylu zdobí právě výkon Hayekové, která vstoupila do projektu i jako spoluproducentka s takovou silou, že její herecký partner Molina ji nazývá "dynamem".

Jistým zklamáním byla novinka Stevena Soderbergha Full Frontal. Sleduje několik postav z filmařského prostředí, hostů oslavy narozenin úspěšného producenta. Soderberghovi se povedlo pro relativně levný projekt získat Davida Duchovneho i Julii Robertsovou - ti slevili z honorářů i z jiných nezřízených nároků.

Nejsilnější zážitek dosud přinesla novinka švédského režiséra Lukase Moodysona Lilja navždy, jehož prvotina Láska je láska se i v tuzemsku stala hitem. Lilja žije v bývalém Sovětském svazu, zhrouceném impériu se zvlčilými vztahy. Její matka zmizí do USA, dívka se začne živit na ulici a uvěří pasákovi, jenž shání "bílé maso" pro "slušné" Švédsko. Režisér bez iluzí popisuje oba světy. Je to první film, o kterém letošní Benátky opravdu mluví.

Herečka Gwyneth Paltrowová (vlevo) a italský módní návrhář Valentino na filmovém festivalu v Benátkách.

Salma Hayeková na filmovém festivalu v Benátkách.

Salma Hayeková na filmovém festivalu v Benátkách.

Herečka Salma Hayeková přijíždí na filmový festival v Benátkách.

Sophia Lorenová na filmovém festivalu v Benátkách.

Americká režisérka Julie Taymorová na filmovém festivalu v Benátkách.