Muse - Britská kapela Muse | foto: Warner Music

Hvězdy britské hudby se jmenují Muse

  • 4
Do soutěže o hvězdy budoucnosti vyslali Britové dalšího kandidáta. Trojice Muse na sebe upozornila novým albem Black Holes And Revelations.

Deska se usadila na špici tamější hitparády, provázena nadšenými recenzemi po celé Evropě.

Muse už nejsou nováčky. Vliv kapely, která kombinuje přednosti rockového písničkářství a moderních hudebních technologií, rostl od alba k albu. To třetí, nazvané Absolution, skupina vydala v roce 2003 a ve světě si je koupilo 2,8 milionu lidí.

To byl jasný důkaz pro vydavatelskou firmu, aby do kapely investovala a poskytla jí dostatek času i prostoru pro další desku. Mezitím si Muse upevnili postavení v Evropě a zachytili se na americké scéně, byť to byly zatím jen koncerty v klubech. Ovšem na britské hudební přehlídce Glastonbury, považované za evropský Woodstock, byli Muse v roce 2004 velkým magnetem.

Nejnovější desku Black Holes And Revelations pak natáčeli částečně ve francouzské Provenci. Bylo to na stejném místě, kde vznikalo legendární album The Wall skupiny Pink Floyd. Ostatně obrazná pinkfloydovská muzika je jedním z pramenů, který napájí rozmanitou hudbu skupiny Muse.

Její příběh se začal psát před devíti lety, ovšem to už se spolu zpěvák Matthew Bellamy, baskytarista Chris Wolstenhome a bubeník Dominic Howard dobře znali. Od třinácti let zakládali kapely v domovském Teignmouthu.

Jako Muse byli nakonec nejúspěšnější, zvláště když si jich všimla americká společnost Maverick Records, ve které měla donedávna podíl Madonna. První album Showbiz vydali Muse v roce 1999 a upevnili si pozici na scéně.

Po dvou letech přišli s propracovanější deskou The Origin Of Symmetry, která přinesla hit Hyper Music. To už se stali vážnými konkurenty Coldplay a další studiová deska Absolution, která zahustila jejich stylový hudební mix, posunula Muse na světový trh.

Nové album, jež vznikalo i v New Yorku, nabízí třeba setkání Muse s funkem a taneční hudbou ve skladbě Supermassive Black Hole, zatímco chytlavá píseň Starlight si vysloužila od kapely přirovnání „přistání Abby na Měsíci“.

Takových písňových situací, při kterých se slévá tradice po pulární hudby s moderními postupy, nabízejí Muse celou škálu. V textech se zpěvák a kytarista Bellamy pouští do ekologických témat, kritizuje novodobé války nebo se ve skladbě Knights Of Cydonia zabývá úvahami o degeneraci současné civilizace.

Muse dozráli. Emoce a vášně, jež přináší rock nebo taneční hudba, „vtěsnali“ do velmi napínavých a zvukově bohatých kompozic. Určitě se stali velkou konkurencí pro současné britské jedničky Coldplay a v sestavě kapel, jako jsou třeba Keane, Kaiser Chiefs, Franz Ferdinand nebo Show Patrol, zaujímají naprosto rovnocennou pozici. I Muse ukazují na nový trend.

Velká Británie má dostatek nových skupin, které se mohou pokusit o totéž, co před nimi dokázali třeba Rolling Stones nebo U2.