Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdou Strun podzimu bude i experimentující Dusilová

  13:48aktualizováno  13:48
Pražský nadžánrový hudební festival Struny podzimu představil program svého letošního 13. ročníku. Představí opět hudbu klasickou, tradiční i avantgardní v mimořádně zajímavém provedení.

Lenka Dusilová | foto: Struny podzimu

"Každý ročník připravujeme tak, abychom na zavedeném festivalovém půdorysu poskytli našim posluchačům ucelený hudební mikrokosmos, v němž nalezne a objeví to podstatné z klasické hudby, staré hudby, jazzu, world music i sofistikovaný crossover – to vše v podání silných interpretačních osobností," říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Program letošního ročníku festivalu mezi 28. zářím a 19. listopadem 2008 dále rozvíjí již tradiční dramaturgickou osu tří řad: Inspirace, Crossover a Osobnosti. Nově přidává projekt Spotlights s podtitulem Originální umělci v originálních prostorách.

Výrazným rysem 13. ročníku jsou originální projekty, které Struny podzimu každoročně iniciují. "Letos k nim patří koncert slavné izraelské skladatelky a písničkářky Chavy Alberstein s českými hosty mimo jiné z Čechomoru, projekt Lenky Dusilové s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou nebo závěrečný koncert Joela Frederiksena a Jiřího Pavlici s jejich ansámbly."

Předprodej vstupenek bude zahájen 5. května ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla (provozní budova na Národní třídě). Vstupenky je možno si zakoupit v různých cenových relacích s mnoha variantami zvýhodnění. Kompletní informace jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

KDO - KDY - KDE

Irina Lungu & Pražská komorní filharmonie, 28. září, Stavovské divadlo
Irina Lungu"Moldavská sopranistka Irina Lungu je ve svých necelých třiceti letech pěvkyní s velkou budoucností. Jsem přesvědčen, že zahájení festivalu v jejím podání bude výjimečným zážitkem," říká Marek Vrabec. Irina Lungu je vítězkou celé řady prestižních mezinárodních pěveckých soutěží, od roku 2003 je členkou milánské La Scaly, kde ztvárnila několik titulních rolí. Světovou hvězdu udělala z pěvkyně role Violetty ve Verdiho La Traviatě po boku Ramona Vargase v roce 2007.

François Couturier, 30. září, Pražská křižovatka
Francois Couturier QuartetKvarteto francouzského jazzového klavíristy Françoise Couturiera vystoupí s tematickým programem Nostalgie – Píseň pro Tarkovského. Poctě slavnému filmaři vévodí lyrická, sofistikovaná i nostalgicky zadumaná souhra, laboratorně čistý zvuk i "olympský klid". Hudbu lze stejně dobře zařadit jak do oblasti komorní hudby, tak i soudobého jazzu. Za projektem stojí producent Manfred Eicher, který už pětatřicet let iniciuje jedinečné nahrávky skrze své mnichovské vydavatelství ECM.

Chava Alberstein & hosté, 11. října, Dvořákova síň Rudolfina
Chava AlbersteinS bezmála šedesáti alby na kontě je izraelská písničkářka Chava Alberstein žijící legendou, srovnatelnou s takovými osobnostmi, jakými jsou Joni Mitchellová nebo Joan Baezová. Zpívá hebrejsky, anglicky a také v jidiš. Nazpívala několik písní do filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat a na základě spolupráce s českými hudebníky vzniklo před dvěma lety pozoruhodné album Lemele, produkované skladatelem Alešem Březinou (více zde). Na objednávku festivalu Struny podzimu proto zazní program, na kterém uvede kromě svého obvyklého repertoáru také české hosty, mimo jiné Karla Holase a Radka Pobořila ze skupiny Čechomor.

Julia Fischer, 19. října, Pražská křižovatka
Julia FischerMladá německá (ale díky slovenské matce i slovensky hovořící) houslistka Julia Fischer se představí za doprovodu orchestru Württembergisches Kammerorchester. Ve svých pětadvaceti letech je považována za jednu z největších interpretačních osobností současnosti. Její provedení Mozartova houslového koncertu č. 5 v intimním prostředí Pražské křižovatky (kostela sv. Anny) je příslibem intenzivního komorního zážitku. Julia Fischer hraje na italský nástroj z dílny Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1750.

Lenka Dusilová & hosté, 21. října, Pražská křižovatka
Lenka Dusilová"Společný projekt Lenky Dusilové s experimentálním kvartetem Clarinet Factory a pianistkou Beatou Hlavenkovou jistě splní festivalové motto zážitek z objevování, a to nejen pro festivalové publikum, ale i hudebníky samotné," říká Marek Vrabec. Z podnětné spolupráce jmenovaných umělců postupně vznikají písně, od nichž se dá poodcházet do volnějších, hudebně odvážnějších a abstraktnějších krajin a zase se bezpečně vracet. V živém hraní má své důležité místo i chytře využívaná elektronika. Projekt by měl na podzim získat i studiovou podobu a vyjít na labelu Respekt Publishing.

Les Arts Florissants, 1. listopadu, Národní divadlo
Les Arts FlorissantsSvětoznámý vokální a instrumentální soubor Les Arts Florissants patří se svým charizmatickým dirigentem Williamem Christiem, cembalistou a muzikologem, k absolutní světové špičce v oblasti tzv. autentické interpretace staré hudby a dá se říci k "objevitelům“ hudebního dědictví 17. a 18. století. Ansámbl bude mít na programu koncertní provedení barokní opery Jeana-Philippa Rameaua Les Indes Galantes, o jejíž znovuobjevení pro současné publikum se výraznou měrou zasloužil.

Tenores di Bitti, 6. listopadu, České muzeum hudby
Tenores di BittiČtyřčlenný mužský sbor z městečka Bitti v severní části ostrova Sardinie je živoucím exponátem vokálního mistrovství v žánru takzvané sardinské polyfonie, jež se v ostrovní izolaci vyvinula jako zcela ojedinělý styl s hlubokou tradicí. Původně sedláci začali jako naprostí amatéři, kteří se sezpívávali ve sklepě mezi zrajícími sýry a šunkami. Jejich tajemné zpěvy ale okouzlily i rockové hvězdy jako Franka Zappu, Johna Calea či Petera Gabriela, jenž Tenores di Bitti vydal na svém prestižním labelu, zabývajícím se world music, album ´S amore ´e Mama.

Martin Grubinger, 8. listopadu, La Fabrika
Martin GrubingerPrvním hostem nové festivalové série Spotlights je rakouský multiperkusionista Martin Grubinger. V pouhých čtyřiadvaceti letech se tento rakouský hudebník stal čerstvým držitelem Leonard Bernstein Award a na návrh vídeňského Konzerthausu a Musikvereinu byl vybrán do prestižního koncertního cyklu Rising Stars. Na koncertě v neobvyklém prostředí pražské La Fabriky mu bude sekundovat pianista Per Rundberg.

Rabih Abou-Khalil, 11. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina
Rabih Abou-Khalil, Joachim KühnLibanonský virtuos na arabskou loutnu oud Rabih Abou-Khalil vystoupí se svým triem v netradičním složení, kde oud doplňuje klavír Joachima Kühna a bicí Jarroda Cagwina. Trojice vytváří zcela netradiční jazzový amalgám. "Jeho tvorba tak unikátním způsobem překlenuje hudebně zcela rozdílné světy tradiční arabské hudby, jazzu a evropské klasické tradice. Má za sebou spolupráci s celou plejádou arabských, indických a amerických jazzových hudebníků, mj. s Kronos Quartetem, Balanescu Quartetem nebo s Ensemble Modern,“ doplňuje Marek Vrabec.

Joel Frederiksen & Jiří Pavlica a jejich soubory, 19. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina
Joel FrederiksenV Mnichově žijící americký basista a loutnista Joel Frederiksen vydal vloni se svým ansámblem Phoenix Munich opěvovanou nahrávku anglosaských renesančních balad. Zúročil v ní svou letitou zkušenost z oblasti staré hudby a z ní plynoucí stylově čistou interpretaci stejně jako mimořádnou znalost anglosaské písňové tradice. Jiří PavlicaNeméně povolanou osobností, pokud jde o lidovou píseň, tentokrát moravskou a východoslovanskou, je zkušený moravský bard Jiří Pavlica, kapelník cimbálové muziky Hradišťan. Oba jsou zároveň svrchovanými interprety: Frederiksen doprovází svůj sonorní bas loutnou, Pavlica plní roli kapelníka coby primáš.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz