Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdou Strun podzimu bude i experimentující Dusilová

  13:48aktualizováno  13:48
Pražský nadžánrový hudební festival Struny podzimu představil program svého letošního 13. ročníku. Představí opět hudbu klasickou, tradiční i avantgardní v mimořádně zajímavém provedení.

Lenka Dusilová | foto: Struny podzimu

"Každý ročník připravujeme tak, abychom na zavedeném festivalovém půdorysu poskytli našim posluchačům ucelený hudební mikrokosmos, v němž nalezne a objeví to podstatné z klasické hudby, staré hudby, jazzu, world music i sofistikovaný crossover – to vše v podání silných interpretačních osobností," říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Program letošního ročníku festivalu mezi 28. zářím a 19. listopadem 2008 dále rozvíjí již tradiční dramaturgickou osu tří řad: Inspirace, Crossover a Osobnosti. Nově přidává projekt Spotlights s podtitulem Originální umělci v originálních prostorách.

Výrazným rysem 13. ročníku jsou originální projekty, které Struny podzimu každoročně iniciují. "Letos k nim patří koncert slavné izraelské skladatelky a písničkářky Chavy Alberstein s českými hosty mimo jiné z Čechomoru, projekt Lenky Dusilové s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou nebo závěrečný koncert Joela Frederiksena a Jiřího Pavlici s jejich ansámbly."

Předprodej vstupenek bude zahájen 5. května ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla (provozní budova na Národní třídě). Vstupenky je možno si zakoupit v různých cenových relacích s mnoha variantami zvýhodnění. Kompletní informace jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

KDO - KDY - KDE

Irina Lungu & Pražská komorní filharmonie, 28. září, Stavovské divadlo
Irina Lungu"Moldavská sopranistka Irina Lungu je ve svých necelých třiceti letech pěvkyní s velkou budoucností. Jsem přesvědčen, že zahájení festivalu v jejím podání bude výjimečným zážitkem," říká Marek Vrabec. Irina Lungu je vítězkou celé řady prestižních mezinárodních pěveckých soutěží, od roku 2003 je členkou milánské La Scaly, kde ztvárnila několik titulních rolí. Světovou hvězdu udělala z pěvkyně role Violetty ve Verdiho La Traviatě po boku Ramona Vargase v roce 2007.

François Couturier, 30. září, Pražská křižovatka
Francois Couturier QuartetKvarteto francouzského jazzového klavíristy Françoise Couturiera vystoupí s tematickým programem Nostalgie – Píseň pro Tarkovského. Poctě slavnému filmaři vévodí lyrická, sofistikovaná i nostalgicky zadumaná souhra, laboratorně čistý zvuk i "olympský klid". Hudbu lze stejně dobře zařadit jak do oblasti komorní hudby, tak i soudobého jazzu. Za projektem stojí producent Manfred Eicher, který už pětatřicet let iniciuje jedinečné nahrávky skrze své mnichovské vydavatelství ECM.

Chava Alberstein & hosté, 11. října, Dvořákova síň Rudolfina
Chava AlbersteinS bezmála šedesáti alby na kontě je izraelská písničkářka Chava Alberstein žijící legendou, srovnatelnou s takovými osobnostmi, jakými jsou Joni Mitchellová nebo Joan Baezová. Zpívá hebrejsky, anglicky a také v jidiš. Nazpívala několik písní do filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat a na základě spolupráce s českými hudebníky vzniklo před dvěma lety pozoruhodné album Lemele, produkované skladatelem Alešem Březinou (více zde). Na objednávku festivalu Struny podzimu proto zazní program, na kterém uvede kromě svého obvyklého repertoáru také české hosty, mimo jiné Karla Holase a Radka Pobořila ze skupiny Čechomor.

Julia Fischer, 19. října, Pražská křižovatka
Julia FischerMladá německá (ale díky slovenské matce i slovensky hovořící) houslistka Julia Fischer se představí za doprovodu orchestru Württembergisches Kammerorchester. Ve svých pětadvaceti letech je považována za jednu z největších interpretačních osobností současnosti. Její provedení Mozartova houslového koncertu č. 5 v intimním prostředí Pražské křižovatky (kostela sv. Anny) je příslibem intenzivního komorního zážitku. Julia Fischer hraje na italský nástroj z dílny Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1750.

Lenka Dusilová & hosté, 21. října, Pražská křižovatka
Lenka Dusilová"Společný projekt Lenky Dusilové s experimentálním kvartetem Clarinet Factory a pianistkou Beatou Hlavenkovou jistě splní festivalové motto zážitek z objevování, a to nejen pro festivalové publikum, ale i hudebníky samotné," říká Marek Vrabec. Z podnětné spolupráce jmenovaných umělců postupně vznikají písně, od nichž se dá poodcházet do volnějších, hudebně odvážnějších a abstraktnějších krajin a zase se bezpečně vracet. V živém hraní má své důležité místo i chytře využívaná elektronika. Projekt by měl na podzim získat i studiovou podobu a vyjít na labelu Respekt Publishing.

Les Arts Florissants, 1. listopadu, Národní divadlo
Les Arts FlorissantsSvětoznámý vokální a instrumentální soubor Les Arts Florissants patří se svým charizmatickým dirigentem Williamem Christiem, cembalistou a muzikologem, k absolutní světové špičce v oblasti tzv. autentické interpretace staré hudby a dá se říci k "objevitelům“ hudebního dědictví 17. a 18. století. Ansámbl bude mít na programu koncertní provedení barokní opery Jeana-Philippa Rameaua Les Indes Galantes, o jejíž znovuobjevení pro současné publikum se výraznou měrou zasloužil.

Tenores di Bitti, 6. listopadu, České muzeum hudby
Tenores di BittiČtyřčlenný mužský sbor z městečka Bitti v severní části ostrova Sardinie je živoucím exponátem vokálního mistrovství v žánru takzvané sardinské polyfonie, jež se v ostrovní izolaci vyvinula jako zcela ojedinělý styl s hlubokou tradicí. Původně sedláci začali jako naprostí amatéři, kteří se sezpívávali ve sklepě mezi zrajícími sýry a šunkami. Jejich tajemné zpěvy ale okouzlily i rockové hvězdy jako Franka Zappu, Johna Calea či Petera Gabriela, jenž Tenores di Bitti vydal na svém prestižním labelu, zabývajícím se world music, album ´S amore ´e Mama.

Martin Grubinger, 8. listopadu, La Fabrika
Martin GrubingerPrvním hostem nové festivalové série Spotlights je rakouský multiperkusionista Martin Grubinger. V pouhých čtyřiadvaceti letech se tento rakouský hudebník stal čerstvým držitelem Leonard Bernstein Award a na návrh vídeňského Konzerthausu a Musikvereinu byl vybrán do prestižního koncertního cyklu Rising Stars. Na koncertě v neobvyklém prostředí pražské La Fabriky mu bude sekundovat pianista Per Rundberg.

Rabih Abou-Khalil, 11. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina
Rabih Abou-Khalil, Joachim KühnLibanonský virtuos na arabskou loutnu oud Rabih Abou-Khalil vystoupí se svým triem v netradičním složení, kde oud doplňuje klavír Joachima Kühna a bicí Jarroda Cagwina. Trojice vytváří zcela netradiční jazzový amalgám. "Jeho tvorba tak unikátním způsobem překlenuje hudebně zcela rozdílné světy tradiční arabské hudby, jazzu a evropské klasické tradice. Má za sebou spolupráci s celou plejádou arabských, indických a amerických jazzových hudebníků, mj. s Kronos Quartetem, Balanescu Quartetem nebo s Ensemble Modern,“ doplňuje Marek Vrabec.

Joel Frederiksen & Jiří Pavlica a jejich soubory, 19. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina
Joel FrederiksenV Mnichově žijící americký basista a loutnista Joel Frederiksen vydal vloni se svým ansámblem Phoenix Munich opěvovanou nahrávku anglosaských renesančních balad. Zúročil v ní svou letitou zkušenost z oblasti staré hudby a z ní plynoucí stylově čistou interpretaci stejně jako mimořádnou znalost anglosaské písňové tradice. Jiří PavlicaNeméně povolanou osobností, pokud jde o lidovou píseň, tentokrát moravskou a východoslovanskou, je zkušený moravský bard Jiří Pavlica, kapelník cimbálové muziky Hradišťan. Oba jsou zároveň svrchovanými interprety: Frederiksen doprovází svůj sonorní bas loutnou, Pavlica plní roli kapelníka coby primáš.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz