Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdné války vzrušují Ameriku

aktualizováno 
Los Angeles - Zapomeňte na Titanic, zní dnes celou Amerikou, do kin právě vstupuje předpokládaný hit roku, nový díl sci-fi Hvězdné války, nazvaný Epizoda 1 - Skrytá hrozba. Producent, scenárista a režisér George Lucas se tak vrací na půdu své přelomové série, kterou publicisté Ron Base a David Haslam charakterizovali jako "novou hollywoodskou posedlost megahity - filmy, jež jdou daleko za pouhý úspěch a stávají se fenoménem".

Může se opakovat historický zlom, o nějž se zasloužil původně prý "bázlivý, nešikovný, hubený hoch", který teprve 25. května 1977 cestou na premiéru Hvězdných válek, uprostřed dopravní kalamity a davů lidí, začal tušit, co způsobil? O tom nyní vede Hollywood spory. Podstatu přitažlivosti první vesmírné pohádky pojmenoval tehdy časopis Time: "Podvědomě chápaná historie filmu, zaobalená do strhujícího, napínavého dobrodružného příběhu, vyzdobená některými z nejgeniálnějších triků, jaké kdy byly pro film vyrobeny". Ale recenze Epizody 1, které se k veliké nelibosti producentů objevily v americkém tisku ještě před premiérou filmu, právě nad novým příběhem ohrnují nos - tleskají už pouze trikům.
Nicméně zvědavost, jak vlastně Hvězdné války začaly (děj Epizody 1 totiž časově předchází všem třem dosavadním částem série), se spolu s nevídanou reklamní kampaní určitě postarají o divácký zájem. Vždyť skalní příznivci galaktické říše si kupovali vstupenky na jiné snímky, jen aby zhlédli první připojené upoutávky na Epizodu 1 - a pak zase z promítání odešli. Nejdražší vstupenka do kina na newyorském Times Square se pohybuje v průměru kolem deseti dolarů, ale premiérové Hvězdné války, na jejichž předprodeji se přiživil černý trh, se ocitly v docela jiných relacích: v New Yorku přijde lístek na dvě stě dolarů, v Anaheimu vstupné pro dva obnáší šest set dolarů. A předprodejní MovieFone hlásí o třicet procent vyšší poptávku na telefonních linkách či desetinásobek běžných objednávek prostřednictvím počítačové sítě.
Společnost 20th Century Fox ohlašuje Epizodu 1 jako "událost léta v oblasti zábavy"; počet amerických kopií se bude pohybovat mezi 2,5 až 3 tisíci. "Bylo by jich ještě víc, ale vybíráme jen sály se špičkovým technickým vybavením, tedy s digitálním systémem Dolby," vysvětlují distributoři. V rubrice označené "předpokládané tržby ve Spojených státech" uvádějí sumu od 350 do 400 milionů dolarů. Pro srovnání, tabulku nejúspěšnějších snímků všech dob na americkém teritoriu vede Titanic se 600 miliony, na druhém místě však stojí původní Hvězdné války, byť se do tržeb (460 milionů) započítává i nedávné znovuuvedení jejich vylepšené a doplněné verze.
A to ještě nemusí být konec: výkonný producent Rick McCallum slibuje během pěti let další dva díly Hvězdných válek s tím, že natáčet by se mohlo i v České republice.

Lucas si hlídá i českou verzi
Týmu Jana Strnada z Bontonfilmu se o Hvězdných válkách málem už i zdá. "Uváděli jsme z produkce Foxů kdejaký hit, ale tohle je nejpracnější záležitost, jakou jsme kdy zažili," přiznává Strnad. Na zdejší distribuci Epizody 1 - Skryté hrozby totiž pracují bezmála rok, ač premiéra bude až 16. září, a neuplyne snad den, aby na jejich stole nepřistál další fax s vlastnoručním podpisem tvůrce samého - Georga Lucase. "Je to velký profesionál, hlídá si všechno sám a nic nenechá náhodě," míní Strnad.
Dokonce na výrobu "foršpanů" - kratičkých upoutávek pro kina - přijel americký supervizor; i české titulky k nim schvaluje Lucasův tým; tisk filmových plakátů střeží bezpečnostní služba; případnou místní výjimku mezi celosvětovými reklamními partnery schvaluje opět Lucasovo "ústředí". Na ochrannou známku pro obchodní využití, kolem níž se může vyrojit spousta plagiátů, od hraček přes trička až k počítačovým hrám má být také v tuzemsku ustaven právní dohled. A český dabing, na němž se právě v těchto dnech pracuje, bude muset takzvaný konečný "mix" absolvovat přímo ve Spojených státech, konkrétně v Lucasově studiu u San Franciska. "Tak tohle se tady opravdu ještě nikdy nestalo," tvrdí Strnad.
Paradoxně sám zdejší distributor ještě nový díl Hvězdných válek neviděl. Česká verze se totiž nahrává z jednotlivých videočástí a výsledný polotovar spatří Strnad zítra, na střihacím stole, opět s americkým "dohlížitelem" po boku. Kteří herci propůjčí hrdinům hlas, nechce zatím prozradit, přiznal jen, že se konaly velké konkursy a hlasové testy. Kdo však konečné dabérské obsazení schvaloval, je nasnadě - opět George Lucas.

Proč by rytíři nemohli bojovat ve vesmíru?
Hvězdné války jsou pohádkou, mistrně oděnou do roucha sci-fi filmu. Triky či animované scény nepřekrývají příběh, spíše jej poeticky ilustrují. S touto srozumitelnou kombinací režisér George Lucas u publika zvítězil.
Podstatou Hvězdných válek, podle nichž pojmenoval prezident Ronald Reagan vojenský program strategické obranné iniciativy, je věčný konflikt dobra a zla. Dobro představuje mystická pozitivní síla, jež prostupuje celý vesmír a kterou ctí rytíři řádu Jedi. Jejich hlavním představitelem je mladý Luke Skywalker, jenž ve třech dosud známých epizodách objevuje a rozvíjí své rytířské schopnosti (z pozdravu "ať tě provází síla" si pak střílely parodie na Hvězdné války). Zlo je negativní energie, kterou uznává ďábelský císař a jeho výkonná ruka Darth Vader, bývalý rytíř Jedi, jenž zradil své poslání. Tři dosud známé epizody se odehrávají jako souboj mezi Skywalkerem a Vaderem, jimž sekundují další mistrně načrtnuté postavy. Jednou z nich je vesmírný kovboj Han Sol, který v podání Harrisona Forda vážnost Hvězdných válek mírně shazuje, nebo princezna Leia, usilující v čele republikánských povstalců o vítězství nad císařem. Publikum si zamilovalo i dva roboty, C-3 PO a R2 D2, z nichž jeden stále mluví a druhý jen pípá. Navíc režisér Lucas rafinovaně zapletl hlavní postavy do příbuzenských vztahů - i to patří k rysům pohádky či příbuzného drsnějšího žánru fantasy. Ačkoli ve filmu se utkávají vesmírné křižníky, rytíři Jedi spolu bojují tváří v tvář, šermují svítícími meči, ovládají telepatii a posunují věcmi na dálku. Živelné prvky a technika souznějí v dokonalé lucasovské harmonii.
Z Hvězdných válek, které oslovily nejširší divácké vrstvy, se stala podívaná par exellence, již lze vychutnat jedině na velkém plátně. O kolosálnosti projektu nerozhodovaly masy komparsistů, jako v Kleopatře, ale dokonalé triky. I v tom Hvězdné války změnily americkou kinematografii. Následující kultovní filmy, ať už to byl Blade Runner nebo Terminátor, z Hvězdných válek čerpaly.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz