Hvězdné americké Želary

Osud amerického filmu Návrat do Cold Mountain, který vstoupil do zdejších kin, připomíná dráhu českých Želar. Také Návrat byl favoritem různých filmových cen, většinu svých nominací však neproměnil.

Také Návratu lze stěží co vytknout: je dobře napsán, zahrán, natočen, nešetří penězi ani emocemi, věrně zachází s dobovými prvky, zručně propojuje "malé" dějiny soukromých osudů s "velkými", zde s americkou občanskou válkou, vyzařuje obrovské nasazení, víru i ambice tvůrců a dospívá k bolestnému vykoupení.

Konečně však i Návrat doplácí na výsledný dojem: ať je člověk pohnut více či méně, nezbaví se pocitu, že tohle všechno už někde viděl.

Podobně jako Želary těží americká sága z osudové romance zasazené do mezní válečné doby. Přičemž boje podle režiséra Anthonyho Minghelly nejsou výpravnou bitevní freskou, nýbrž jatkami s prvky apokalypsy, do níž se vracejí vzpomínky hrdiny, vojáka Konfederace v podání přitažlivého Juda Lawa, na mírovou jižanskou idylu slunce, květin a prvních nesmělých setkání s jeho láskou alias Nicole Kidmanovou.

Poté, co zraněný voják vyslyší její zoufalé dopisy a zběhne ze ztracené nesmyslné řeže, aby osiřelé dívce pomohl, lomí se příběh ve dvě souběžné roviny. Vojákův návrat domů je jasnou novodobou variací na Odysseu, tedy na dlouholetou pouť válečníka Homérovy báje z dobyté Troje na rodnou Ithaku, k oddaně čekající manželce Penelopě.

Servisní článek
čtěte ZDE

Podobně jako řecký hrdina si americký voják musí návrat takříkajíc vysloužit, vybojovat vůči různým nebezpečím i svodům a současně sám dozrát. Law tu prošel doslova hereckým peklem, jak fyzickými útrapami, tak nesmírně náročnou málomluvnou studií strachu i vzdoru.

Přesto ten zásadní boj se odehrává v týlu, v Cold Mountain, kde zbyly jen hladové ženy a fanatičtí členové domobrany s metodami banditů. Ani tady film diváka nešetří: ve scéně, kdy před očima mučené matky vyvraždí "mstitelé vlastizrady" celou její rodinu, leckdo odvrátí oči.

Nicméně podstata Návratu se nenápadně, občas dokonce s humorem, rodí více mezi polem a kuchyní, na zpustošené farmě, kde se neméně zpustlá někdejší salonní slečinka Kidmanová učí, jak přežít.

Lekce jí dává její pravý opak, rázná, zemitá, rozcuchaná děvečka pro všechno, za jejíž jiskřivou roli dostala Renée Zellwegerová právem Oscara. Ve sbližování a vzájemném obohacování "aristokratky" a "plebejky" je totiž zakleto sdělení o lidské nezdolnosti, přizpůsobivosti, schopnosti přijmout změnu věcí kdysi podstatných v náhle nepodstatné a naopak.

Přesto - opět jako v Želarech, kde křehkou jedinečnost jednoho vztahu překryla okolní barvitá kronika se životodárná základna Návratu přesytí záplavou jiných figurek. A navíc se nad ním stále vznáší vzor legendy Jihu proti Severu, drzé nezlomné Scarlett. Kdo by ji mohl přebít?

Nicole Kidmanová a Jude Law ve filmu Cold Mountain.

Nicole Kidmanová (vpravo) a Renée Zellwegerová ve filmu Cold Mountain.

Nicole Kidmanová a Jude Law ve filmu Cold Mountain.

,