Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdná kafkovská sestava na 90 metrech čtverečních

  1:41aktualizováno  1:41
Kdysi tam byl bufet čtvrté cenové skupiny, zpíval o něm i známý folkař Karel Plíhal. Od přelomu milénia je zde stánek výtvarného umění s kavárničkou.

Jiří Mocek - Franz Kafka (kresba kombinovanou technikou na papíře) - z výstavy Franz Kafka | foto: Galerie Mona Lisa Olomouc

Útulná galerie Mona Lisa již devátou sezonu přináší - díky zapálenému nadšenci Liboru Gronskému - do centra metropole Hané špičkové české a slovenské výtvarníky. Společná výstava Franz Kafka to potvrzuje.

Návštěvníci výstavní síně na rohu olomouckého náměstí si tak do půli září mohou dopřát excelentní přehlídku hvězdného výběru českých výtvarníků přelomu dvacátého století. Navíc kafkovské téma je nejen nenásilnou "stříbrnou nití" expozice,  ale (pro mnohé tvůrce) i silnou výzvou.

Mládí vedle avantgardy
Devadesátimetrové prostory Mony Lisy umožňují prezentovat osmdesát maleb, grafik, soch a objektů. Autoři jich však dodali víc. Galerista a kurátor v jedné osobě proto část z nich v průběhu výstavy obmění.

Avantgardu zastupují koláže Adolfa Hoffmeistera a grafika Františka Tichého. S nimi kontrastují díla Martina Velíška, Jaroslava Róny či keramická alegorie "Zámek" Barbory Bendové.

Z obrazů patří k vrcholům výstavy olej Franz Kafka drží sám sebe a svého otce od Borise Jirků a Jinotajný zámek Olgy Vyleťalové.

Zaujmou i malby Vladimíra Kokolii, Josefa Istlera a Pavla Sivka, typické grafiky Oldřicha Kulhánka nebo kafkovské grafiky-fórky Jiřího Slívy, snímky židovského hřbitova od Jana Saudka či keramika F. K. od Jindry Vikové. Symbolický oblouk autorů završuje dílem Osamocený pokračovatelka slavného rodu - Xenie Hoffmeisterová.

Kurt Gebauer šokuje
Kdo by hledal v Olomouci nějakou sochu či obraz od Kurta Gebauera, má smůlu. Umělec opět překvapil. Dílo je sice zasklené v rámu, jde však o povídku Sen!

Autory také ctí, že na Gronského tematickou výzvu odpověděli novými díly - na rozdíl od podobných výstav, kdy účastníci provětrají šuplíky i kouty ateliérů a práce aktuálně přejmenují.

Naopak u názvů děl, právě od kreativních výtvarníků, nemile překvapí malá invence a originalita. V Moně Lise se tak setkáte hned s několika Procesy, Zámky či Franzi Kafky...

Vlastní instalace výstavy, která musela citlivě propojit rozličná výtvarná odvětví i styly, dobře využívá každé zákoutí galerie a navíc i různé světelné podmínky. Diskutabilní jsou pouze vitríny se sochami obsahující i Kafkovy knihy. Ty však nejsou prezentací tvůrců obalů, jak by se nabízelo, ale pouze prodejním doplňkem.

Minusem výstavy je absence katalogu, který si taková prezentace přímo žádá. Kurátor sice do budoucna slibuje výpravnou, informačně bohatou publikaci - ale nebude již trochu pozdě?

Franz Kafka
Galerie Mona Lisa, Olomouc. Kurátor Libor Gronský. Výstava trvá do 13. září, vstup je volný. Více na www.mona-lisa.cz.
Hodnocení: 70 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz