Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdná kafkovská sestava na 90 metrech čtverečních

  1:41aktualizováno  1:41
Kdysi tam byl bufet čtvrté cenové skupiny, zpíval o něm i známý folkař Karel Plíhal. Od přelomu milénia je zde stánek výtvarného umění s kavárničkou.

Jiří Mocek - Franz Kafka (kresba kombinovanou technikou na papíře) - z výstavy Franz Kafka | foto: Galerie Mona Lisa Olomouc

Útulná galerie Mona Lisa již devátou sezonu přináší - díky zapálenému nadšenci Liboru Gronskému - do centra metropole Hané špičkové české a slovenské výtvarníky. Společná výstava Franz Kafka to potvrzuje.

Návštěvníci výstavní síně na rohu olomouckého náměstí si tak do půli září mohou dopřát excelentní přehlídku hvězdného výběru českých výtvarníků přelomu dvacátého století. Navíc kafkovské téma je nejen nenásilnou "stříbrnou nití" expozice,  ale (pro mnohé tvůrce) i silnou výzvou.

Mládí vedle avantgardy
Devadesátimetrové prostory Mony Lisy umožňují prezentovat osmdesát maleb, grafik, soch a objektů. Autoři jich však dodali víc. Galerista a kurátor v jedné osobě proto část z nich v průběhu výstavy obmění.

Avantgardu zastupují koláže Adolfa Hoffmeistera a grafika Františka Tichého. S nimi kontrastují díla Martina Velíška, Jaroslava Róny či keramická alegorie "Zámek" Barbory Bendové.

Z obrazů patří k vrcholům výstavy olej Franz Kafka drží sám sebe a svého otce od Borise Jirků a Jinotajný zámek Olgy Vyleťalové.

Zaujmou i malby Vladimíra Kokolii, Josefa Istlera a Pavla Sivka, typické grafiky Oldřicha Kulhánka nebo kafkovské grafiky-fórky Jiřího Slívy, snímky židovského hřbitova od Jana Saudka či keramika F. K. od Jindry Vikové. Symbolický oblouk autorů završuje dílem Osamocený pokračovatelka slavného rodu - Xenie Hoffmeisterová.

Kurt Gebauer šokuje
Kdo by hledal v Olomouci nějakou sochu či obraz od Kurta Gebauera, má smůlu. Umělec opět překvapil. Dílo je sice zasklené v rámu, jde však o povídku Sen!

Autory také ctí, že na Gronského tematickou výzvu odpověděli novými díly - na rozdíl od podobných výstav, kdy účastníci provětrají šuplíky i kouty ateliérů a práce aktuálně přejmenují.

Naopak u názvů děl, právě od kreativních výtvarníků, nemile překvapí malá invence a originalita. V Moně Lise se tak setkáte hned s několika Procesy, Zámky či Franzi Kafky...

Vlastní instalace výstavy, která musela citlivě propojit rozličná výtvarná odvětví i styly, dobře využívá každé zákoutí galerie a navíc i různé světelné podmínky. Diskutabilní jsou pouze vitríny se sochami obsahující i Kafkovy knihy. Ty však nejsou prezentací tvůrců obalů, jak by se nabízelo, ale pouze prodejním doplňkem.

Minusem výstavy je absence katalogu, který si taková prezentace přímo žádá. Kurátor sice do budoucna slibuje výpravnou, informačně bohatou publikaci - ale nebude již trochu pozdě?

Franz Kafka
Galerie Mona Lisa, Olomouc. Kurátor Libor Gronský. Výstava trvá do 13. září, vstup je volný. Více na www.mona-lisa.cz.
Hodnocení: 70 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz