Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdami diváckých srdcí jsou Šafránková a Menšík

  21:45aktualizováno  21:45
Anketu Hvězda mého srdce o nejpopulárnější herečku a herce vyhráli Libuše Šafránková a Vladimír Menšík. Pořad připravila Česká televize ke sto deseti letům tuzemské kinematografie.

Vladimír Menšík | foto: Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

"Milá princezno českého filmu, stala ses královnou. Český lid rozhodl, že královnou bude Popelka, prostě děvče ze Šlapanic," uvedl vítězku její častý filmový partner, herec a scénárista Zdeněk Svěrák.

Libuše Šafránková"Moc děkuji úžasným kolegům a režisérům, kteří mě společně s diváky katapultovali do této pozice, kterou jsem si ani nedokázala představit. Cítím obrovský dluh, který musím zaplatit, a to prostřednictvím nového scénáře, který natočím. To už ale nezáleží na mně," uvedla Libuše Šafránková.

Druhé místo v obou kategoriích obsadili Dana Medřická a Vlasta Burian, třetí příčky patří Nataše Gollové a Rudolfu Hrušínskému. Ceny pro zesnulé herce se během večera hromadily na skleněných stolcích a budou vystaveny v budově ČT na Kavčích horách.

Mezi muži se na desátém místě umístil manžel Šafránkové, herec Josef Abrhám. "Jako malý jsem chodil v Kunovicích do kina, kde jsem viděl všechny ty skvělé mrtvé herce. To od nich jsem se všechno naučil. Ceny si vážím, ale nepřeceňuji to," řekl.

Lidé v anketě hlasovali přes internet, o pořadí deseti finalistů rozhodovali pomocí SMS. Česká televize neuvedla, kolik lidí hlasovalo.

. Hvězda mého srdce

Výsledky ankety České televize

 HEREČKY  HERCI
 1. Libuše Šafránková  1. Vladimír Menšík
 2. Dana Medřická  2. Vlasta Burian
 3. Nataša Gollová  3. Rudolf Hrušínský
 4. Jiřina Bohdalová  4. Oldřich Nový
 5. Iva Janžurová  5. Ivan Trojan
 6. Helena Růžičková  6. Jan Werich
 7. Adina Mandlová  7. Tomáš Holý
 8. Hana Maciuchová  8. Jaroslav Marvan
 9. Tatiana Vilhelmová  9. Miloš Kopecký
 10. Stella Zázvorková  10. Josef Abrhám

Během televizní show vysíláně živě z pražského vinohradského divadla zazněly známé české filmové melodie (třeba Slunečnice, Amerika či Život je jen náhoda) a herci si nepřicházeli jen pro ceny, ale mnoho dalších jich usedlo v hledišti. S manželkou Dagmar přišel do divadla i dramatik a bývalý prezident Václav Havel.

Ceny předávali herci i další osobnosti známé z veřejného života. Na jeviště pozvali moderátoři Tereza Kostková a Ondřej Brzobohatý také režiséra Jiřího Krejčíka, jemuž spolu s celým divadlem poblahopřáli k jeho blížícím se 90. narozeninám.

. Rozdávali ceny

Jiřina Jirásková, Karel Šíp, Milan Šteindler, Halina Pawlowská, Božidara Turzonovová, Klára Issová, Miroslav Donutil, Lubomír Lipský, Václav Postránecký, Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová, Dagmar Havlová

Dlouhotrvající potlesk provázel i Jiřinu Bohdalovou, která v posledních dnech svádí bitvu s bulvárem. "V životě se stávají situace různé, kdy se cítíte nahoře a dole. Teď se cítím díky divákům nahoře. Jsem vděčná a šťastná a děkuji za ten krásný pocit," poděkovala za své čtvrté místo.

Ze žijicích herců dále kromě Šafránkové, Abrháma a Bohdalové zabodovali také Iva Janžurová (pro cenu si nepřišla), Hana Maciuchová, Tatiana Vilhelmová či Ivan Trojan.

"Před deseti lety byla na kontě mé filmografie nula. To mi připadá neuvěřitelné," vzpomínal populární herec a hned poděkoval svému "objeviteli", režisérovi Davidovi Ondříčkovi. A dodal: "Kdyby tu anketu někdo zopakoval za padesát let, tak budu stěži do stovky."

Televize anketu pojala jako poctu českému filmu. Ve čtvrtek 19. června totiž uplynulo 110 let od prvního promítání v Praze - Jan Kříženecký v červnu 1898 poprvé promítal snímky, které natočil.

. Šanci mělo 508 jmen

V anketě Hvězda mého srdce, která začala 19. dubna, se objevila jména celkem 508 herců a hereček. Pořadatelé nabídli stovku mužů i žen známých ze stříbrného plátna, další jména mohli lidé sami nominovat. Po devět víkendových večerů mohli diváci na obrazovkách ČT sledovat sérii dokumentů věnovaných českým filmovým herečkám a hercům. Od zahajovacího večera mohli diváci pro své oblíbené umělce hlasovat prostřednictvím kuponů ve vybraných periodikách a na internetu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz