Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězda Bena Afflecka stále stoupá

  13:30aktualizováno  13:30
Jeho příběh je pohádkou o neúspěšném, neznámém herci, který se svým kamarádem z dětství napíše scénář a dostane za něj Oscara. Od té doby jeho hvězda jen stoupá. Zatraceně dobrý herec, píší o něm filmové časopisy. Zatím poslední kapitolou pohádky je však odvykací kúra v protialkoholní léčebně, z níž se Ben Affleck právě vrátil.

"Ben je odpovědný a inteligentní muž, který se rozhodl, že se vzdá alkoholu. Ví, že jen tak jej čeká naplněný život," oznámil před měsícem jeho tiskový mluvčí David Pollick. "Vyhledal profesionální pomoc a vydal se na cestu za zdravím. Podporuje ho v tom jeho rodina, přátelé i fanoušci."

Přátelé a fanoušci však do té doby nic netušili. Tomu, že má tenhle sympatický chlapík nějaké problémy, věřil málokdo. Zpráva přišla jako blesk z čistého nebe v okamžiku, kdy má všude po světě premiéru nejdražší americký velkofilm všech dob Pearl Harbor, ve kterém hraje Affleck jednu ze tří hlavních rolí.

Život plný stresu

Také kvůli němu prožil Affleck v loňském roce několik náročných měsíců. Všechny nebezpečné scény točil sám, lítal v letadle, dělal výkruty, byl blízko výbuchům. "Na herce dost, ale mě to docela bavilo," komentoval to Affleck. "A mám zadostiučinění z toho, že můžu říct: Tady v té scéně jsem to já, žádný kaskadér, dělal jsem to sám."
 V květnu loňského roku natáčení Pearl Harboru skončilo a Affleck začal okamžitě pracovat na dalších třech filmech. Jeho honoráře dosáhly magické hranice 10 milionů dolarů za film.

Jemné náznaky, že není všechno v pořádku, se však objevovaly už dlouho. O tlaku, kterému je vystaven, Ben Affleck mluvil už vloni na podzim při natáčení filmu Nahoru dolů, kde hraje mimochodem alkoholika. Ve snímku, který se už promítá u nás, mu byla partnerkou jeho bývalá přítelkyně Gwyneth Paltrowová.

Tehdy řekl, že ho scénář zaujal mimo jiné proto, že "právě prožívá podivnou dobu, kdy se zdá, že se mu všechno vymklo z rukou". Tou dobou dokázal ve svém oblíbeném blackjacku vyhrát přes sto tisíc dolarů za večer a celý obnos rozdat mezi číšníky a servírky v kasinu.

"Můj život se příliš rychle úplně změnil a já teď nevím, kdo jsem," prohlásil v rozhovoru pro časopis Talk.

Letos na jaře se jeho problémy vystupňovaly. Otevřeně mluvil o tom, že prošel těžkým životním obdobím: "Byl jsem nešťastný z toho, jaký život vedu, na jaké party chodím a jak se snažím předstírat, že jsem někdo jiný. Nějak jsem sám sebe přesvědčil, že je v pořádku, když se chovám jako rocková hvězda. Myslel jsem si, že to bude legrace, když si budu jen užívat a s ničím si nebudu lámat hlavu. Ale na konci dne jsem byl velmi osamělý a velmi nešťastný."

Všechno začalo v roce 1980

Ve světě showbyznysu se devětadvacetiletý Ben Affleck pohybuje víc než dvacet let, ale obrátky jeho kariéra nabrala až v posledních čtyřech letech.

Už krátce po svých osmých narozeninách dostal první roli ve filmu rodinného přítele. "Byl jsem drzý a nesnesitelný fracek, kterému se líbilo žít ve světě dospělých, a nutil jsem matku, aby mě nechala pracovat co nejčastěji," vzpomíná na začátky své filmové kariéry.

Benova maminka byla učitelka na střední škole. S tatínkem, který vystřídal spoustu zaměstnání, od automechanika po domovníka, se rozvedli, když bylo Benovi dvanáct. Důvodem byl otcův alkoholismus.

V tomtéž roce, kdy dostal svou první roli, se Affleck potkal s chlapečkem ze sousedství, Mattem Damonem. Stali se z nich nerozluční přátelé a později spolužáci na střední škole. Říkali si Biz a Matty D, poslouchali Prince a v nylonových soupravách značky Puma zkoušeli break-dance. Společně se rozhodli, že se stanou herci, navštěvovali dramatický kroužek a nevynechali žádný konkurs. Později se jim občas podařilo získat malou roličku. Po střední škole šel Matt studovat na Harvard, ale Ben vzdal univerzitu ve Vermontu po jednom semestru.

"Matka by byla radši, kdybych dokončil univerzitu. Ale po prvním semestru bylo jasné, že to není nic pro mne. Přestěhoval jsem se do Los Angeles," vypráví Affleck.
Matka, která z něj chtěla mít učitele dějepisu, pak udělala ještě jeden krok, aby Bena odradila od vysněné profese: poslala ho na oběd s hercem, který si za dvacet let v oboru vydělal osm tisíc dolarů.

Teď má ovšem paní Afflecková dům, který jí syn koupil ze svých čím dál vyšších honorářů. Sice to dlouho nevypadalo, že prorazí, ale pak se svým stále nejlepším přítelem Mattem Damonem napsal scénář k filmu Dobrý Will Hunting.

Na špici

Tu historku si dnes pamatuje každý, protože obletěla svět v okamžiku, kdy oba dostali za scénář k tomuto filmu Oscara. Jim samým se po roce neustálého omílání toho, jak dva kamarádi z dětství tvrdě pracovali, aby prosadili svůj scénář, a když už se to zdálo beznadějné, došlo k obratu, prý udělalo zle.

Pravda je taková, že zjistili, že nedostanou dobrou roli, pokud si ji sami nenapíší. Scénářem se zabývali několik let. Na začátku bylo Damonových 40 stránek textu pro seminář tvůrčího psaní na Harvardu. Ty pak ukázal Affleckovi a začali na příběhu pracovat. Vytvořili něco, čemu říkali "NASA thriller" a co mělo 1500 stránek. Scénář absolvoval povinné kolečko po studiích, až skončil v Miramaxu. Producent Harvey Weinstein dal milion dolarů a režisér Gus Van Sant film natočil - poté co scénář odmítl například Jan Svěrák. Hlavní role si zahráli oba scenáristé, Robin Williams a Minnie Driverová. To bylo v roce 1997. Od té doby hvězda Bena Afflecka stále stoupá - stejně jako Matta Damona.

Nechce ženu na jednu noc

Tak, jak se Benovi Affleckovi daří v práci, se ženami velké štěstí zatím neměl. Je to dáno i tím, že přestože nenávidí vztahy na jednu noc, dlouhodobou přítelkyni už pár let nemá. "Nejsem typ chlapíka, co miluje vztahy na jednu noc. Připadají mi cynické a mám z nich pocit prázdnoty," říká.

Jeho zatím poslední přítelkyní byla asi rok herečka Gwyneth Paltrowová. Krátce předtím se rozešla s jiným hollywoodským idolem, Bradem Pittem. K ochlazení jejich vztahu a rozchodu došlo údajně poté, co Gwyneth natočila veleúspěšný film Zamilovaný Shakespeare a dostala Oscara za ženský herecký výkon. Zlé jazyky tvrdily, že Benovi vadily odvážné scény nebo to, že je najednou jeho přítelkyně slavnější než on. Rozešli se na přelomu roku 1999 a 2000.

Dodnes však Gwyneth přechovává Benovy milostné dopisy a on její fotografie, které čas od času vytáhne a rozněžní se nad nimi. "Je krásná, že? Je daleko nádhernější nenamalovaná, než když má make-up," vypráví nadšeně.

Od té doby krátce chodil s módní návrhářkou Shoshannou Lonsteinnekovou a s o šest let starší herečkou Famke Janssenovou. Letos v lednu ho však tato čerstvě rozvedená žena opustila se slovy: "Nepřipadal mi zajímavý. Už mě nudil."
Od té doby žije sám.

Alespoň v práci se mu však dosud dařilo. Zatím postupoval na dvou frontách: popularitu, úspěch a pověst jednoho z nejúspěšnějších herců Hollywoodu buduje ve velkých studiových snímcích jako třeba Armageddon, Zamilovaný Shakespeare nebo nejnověji Pearl Harbor, zároveň stále točil i nízkorozpočtové a nezávislé filmy, ve kterých začínal.

Před několika dny se vrátil z léčení. Už předtím jeho mluvčí oznámil, že se Affleck chce na chvíli stáhnout z veřejného života.

Jak dopadne kariéra jednoho z nejnadějnějších herců Hollywoodu?

Ben Affleck s hercem Mattem Damonem

Ben Affleck s herečkou Joey Lauren Adamsovou

Ben Affleck

Představitelé hlavních rolí Kate Backinsaleová a Ben Affleck přicházejí na premiéru velkofilmu Pearl Harbor

Z filmu Pearl Harbor.

Z filmu Pearl Harbor.

Předávání cen amerických teenagerů "Teen Choice" - 12. srpna 2001 v amfiteátru Universal v Los Angeles

Předávání cen amerických teenagerů "Teen Choice" - 12. srpna 2001 v amfiteátru Universal v Los Angeles

Ben Affleck a Matt Damon s Oscary za nejlepší původní scénář k filmu Dobrý Will Hunting.

Herec Ben Affleck na civilním snímku.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz