Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potter je pryč. Jsou tu Hunger Games, v nichž teenageři bojují o život

  17:40aktualizováno  17:40
V pohádkách přituhuje. Po čarodějnickém učni a upíří romanci si našli teenageři další kult: Hunger Games, kde jejich vrstevníci coby moderní gladiátoři bojují v přímém přenosu o život.

Čtyři roky poté, co vyšla první kniha trilogie, míří do kin její přepis - a řítí se jako meteorit. "Nejdřív byl Harry Potter, pak Stmívání a teď Hunger Games; svět má novou posedlost," píší si fanoušci na internetu. Dokonce svému dosavadnímu idolu vzkazují: "Tvé období slávy skončilo, Harry Pottere, nyní přichází Katniss Everdeen." Nápověda pro rodiče: tak se jmenuje hrdinka knižní série Suzanne Collinsové, šestnáctiletá dívka vstupující srdnatě do obávané arény smrti.

Láme rekordy

Film, který do českých kin vstoupí 22. března, den před zámořskou premiérou, už ovládl předprodej lístků. Ve Státech během prvního dne porazil rekord Twilight ságy: Zatmění a vyprodal rázem přes 80 procent vstupenek, takže kina přidávají další představení. V čem tkví podstata příběhu, který dokáže vyvolat takovou mánii?

Z filmu Hunger Games
Z filmu Hunger Games

Liam Hemsworth a Jennifer Lawrencová ve filmu Hunger Games

S nadsázkou řečeno, kříží dva módní světy náctiletých, fantasy a superstar. Odehrává se v rozvalinách severoamerického kontinentu, v zemi Panem s hlavním městem jménem Kapitol a s dvanácti kraji. Kapitol si udržuje poslušnost lidu kláním zvaným Hunger Games (doslova hladové hry), zvrácenou televizní reality show, v níž rok co rok jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje musí bojovat o život.

Jen Katniss jde do arény dobrovolně místo své vylosované sestry a kromě kruté hry o přežití tu zažije lásku. Potká dva žárlivé soky - podobně jako Bella ve Stmívání vybírala mezi upírem a vlkodlakem. Popularita Katniss roste raketovou rychlostí, na její jméno už existují v Googlu skoro dva miliony odkazů. Přitom první kniha vyšla roku 2008, česky pod názvem Hunger Games - Aréna smrti až v roce 2010; následovaly příběhy pojmenované v češtině Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Již prvního románu se v Severní Americe za jeden rok prodalo přes 1,5 milionu výtisků, na žebříčku New York Times se udržel titul více než šedesát týdnů a autorka Suzanne Collinsová se dostala na seznam nejvlivnějších lidí dle časopisu Time.

Televizní svět

Spisovatelka přiznává tři inspirační zdroje. Zaprvé řeckou báji, podle níž Atény po prohrané válce musely každoročně obětovat sedm chlapců a sedm dívek nestvůrnému Minotaurovi, než ho zabil Theseus. Zadruhé, Collinsová čerpala z armádní kariéry vlastního otce. A zatřetí, nápad prý dostala u televize, když přepínala "mezi bitvami o život a o peníze", zprávami z bojů v Iráku a různými soutěžními pořady.

Z filmu Hunger Games

Ostatně právě obrazovka dává moderní obměně antického hesla "chléb a hry" přitažlivý obal. Hrdiny Hunger Games sice čeká gladiátorský los, ale zároveň sláva televizních hvězd: před vstupem do arény projdou rukama vizážistů, kostymérů, stylistů. A v tom teenageři poznávají svůj zářivý svět pěstěných generačních idolů.

Jeho pravidlům se podřídili i herci. Představitelka hlavní role Jennifer Lawrence kvůli fantasy s rozpočtem sto milionů dolarů vzdala roli v projektu uznávaného Olivera Stonea Savages. Navíc stejně jako Liam Hemsworth musela obětovat přírodní plavou barvu vlasů - oba přebarvili nahnědo, zatímco Josh Hutcherson, jenž hlavní trojúhelník doplňuje, se naopak z bruneta stal blondýnem.

A všichni tři museli podepsat závazek, že si své role zopakují, pokud se bude natáčet pokračování.

Od dvanácti do kina

Což zatím vůbec není jisté. Přestože se Hunger Games těší tak obrovské popularitě mládeže, producenti ze společnosti Lionsgate prohlásili, že o vzniku dalších dvou filmů podle knižní trilogie se rozhodne teprve podle výsledků tržeb "jedničky".

Opatrnost je namístě, dnešní děti totiž střídají své modly tak rychle, že ani Hollywood nestačí držet krok - natožpak rodiče. Na druhé straně právě náctiletí drží kina nad vodou, takže i Wall Street Journal vážně rozebírá, zda může "vybíjená" čtyřiadvaceti dorostenců, z nichž jediný vyhrává, vydělat hned za první víkend sto milionů dolarů. A také jestli má vůbec šanci přilákat i chlapce, pokud je hlavní hrdinkou dívka zažívající dilema, zda zvolit "přežití, nebo lidskost; život, nebo lásku". Podle průzkumů listu se "zcela jistě" chystá do kina na Hunger Games 48 procent mladých mužů a 73 procent mladých žen.

Z filmu Hunger Games

Ve vedlješích rolích se objeví i muzikant Lenny Kravitz (vlevo) a Woody Harrelson.

Česko nebude výjimkou. Stačí zabrousit na stránky fanoušků, kde se dozvíte, že doménou hrdinky jsou střelba z luku, stopování a vůbec lov, zatímco její sok vyniká v zápasení "tělo na tělo". A na Facebooku se nervózně řeší, zda bude film volně přístupný: "Až od patnácti let to snad nebude, teda alespoň doufám?!"

Klid, milé děti, distributor doporučuje Hunger Games od dvanácti let. Přece se nepřipraví o vaše pracně nastřádané kapesné.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz