Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hugo Race: Už nejsem mužem na cestách

  16:32aktualizováno  16:32
Olomouc - Australan Hugo Race a Italka Marta Collica – mezinárodní dvojice, která zahraje v rámci Blues Alive hned třikrát. Poprvé to bylo včera v Olomouci, kde nejprve absolvovali živý vstup do vysílání Českého rozhlasu a večer koncertovali v U-klubu.

"Raději mám koncerty v klubech, protože na rozdíl od festivalů je tam možné více komunikovat s publikem. Na festivalu je člověk součástí proudu zábavy, je těžké navázat na předchozí a pak to předat následujícímu. Festival ale skýtá výhodu, že umělec se představí širokému spektru diváků, kteří by možná na klubový koncert nepřišli," prozradil při rozhovoru v jedné z olomouckých kaváren Hugo Race.

Jak vznikla spolupráce s italskou muzikantkou?
Produkoval jsem před třemi lety desku kapely, v níž Marta působila. Ovšem po vydání alba se kapela rozpadla. Zaujalo mě, jak Marta zpívá a vytvořili jsme společný projekt Sepiatone. Jsme s ním hodně spokojeni.

Marta se navíc stala členkou mé kapely True Spirit, kde hraje na klávesy. Šel do projektu s ní hlavně proto, že jsem v poslední době vydal rychle několik desek a chtěl si odpočinout – nebýt hlavní postavou a nemuset tolik zpívat.

V tuzemsku máte mnoho fanoušků. Co je podle vás na vaší tvorbě tak fascinuje?
Blues se zde mezi lidmi chytá, možná víc než v jiných zemích. Lidé slyší na blues v různých podobách. I festival je dokladem, že je zde trh pro bluesovou hudbu. Pro českého posluchače může být přitažlivé i to, že se snažím spojovat afroamerický styl blues s experimentálními prvky. Jedná se o trochu postmoderní styl práce, který je pro lidi přitažlivý psychedelickou částí.

Nakolik byla pro vás důležitá spolupráce s Nickem Cavem?
Důležité to bylo, ale ne co se týká prodeje desek a práce pro publikum v klasickém smyslu. Více mi pomohlo, že jsem díky němu měl příležitost spolupracovat s mnoha talentovanými lidmi z autralské a berlínské scény, třeba s Barry Adamsonem, který jako první začal používat moderní technologie, pracoval se samplery, s digitálním vybavením, byl napřed.

Hodně jsem se naučil. Navíc jsem možnost s Nickem opustit Austrálii, dostat se do Evropy a USA a pracovat tam jako muzikant. Myslím ale, že bych ve své hudební kariéře dělal totéž, i kdyby nebylo spolupráce s Nickem.

Často koncertujete po celém světě. Máte představu, kdy přestanete být pořád na cestě?
Život na cestě jsem tak trochu opustil už před dvěma lety po pěti letech častého koncertování. Víc mě láka spolupráce s novými lidmi, projekty, na nichž se podílí někdo jiný než jen já a úzká skupina mých spolupracovníků. V tuhle chvíli produkuji pět různých alb, která by měla vyjít v roce 2002 a 2003 různého ražení.

V Melbourne jsme založili produkční společnost, která všechny tyto projekty zastřešuje. Kvůli tomu jsme si dali i pauzu s mojí kapelou True Spirit. Čekáme, až se naskytne zajímavá nabídka.

Australský muzikant Hugo Race, jedna z hvězd festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku

Australský muzikant Hugo Race, jedna z hvězd festivalu Blues Alive 2001 v Šumperku

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz