Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudebníci při letních slavnostech zahrají při svíčkách

  5:52aktualizováno  5:52
Světově proslulého kontratenoristu, přední ansámbly staré hudby, ale také představení Molierovy hry nabídne devátý ročník Letních slavností staré hudby.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přehlídku zahájí dnes francouzský soubor Stradivaria a americký tenorista Jeffrey Thompson, kteří na zámku v Troji uvedou skladby francouzských barokních skladatelů. I dalších deset festivalových akcí bude zasazeno do atraktivních historických prostor Prahy i jejího okolí.

Jednotlivé pořady zavedou diváky do letohrádku Hvězda, břevnovského kláštera, letního refektáře Strahovského kláštera, na zámek v Dobříši i na další místa.

Koncert v Loretě na Hradčanech bude věnován tamní unikátní zvonohře. Rozezní ji holandský virtuos Boudewijn Zwart, který je městským carillonérem v několika nizozemských městech. "Zvonohra je téměř holandským národním nástrojem," připomíná ředitelka festivalu Markéta Semerádová. Zwart navíc zahraje i na vlastní mobilní zvonohru a na varhany kostela Narození Páně.

Hudební nástroj bude rovněž hlavním tématem koncertu nazvaného Triumf klarinetu. Německý instrumentalista Christian Leitherer na něm představí předchůdce dnešního klarinetu.

Lidský hlas bude pro změnu dominovat závěrečnému večeru, pro nějž byl získán mezinárodně renomovaný francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. "Pro svůj koncert si zvolil skladby českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky," zdůrazňuje Semerádová. Pěvce doprovodí soubor dobových nástrojů Musica Florea.

Výjimečným projektem letošního festivalu by se měla stát Molierova komedie Lékařem proti své vůli, kterou 6. srpna ve Státní opeře Praha provede francouzská divadelní společnost La Fabrique a théâtre v režii Jeana-Denise Monoryho.

Soubor se od svého založení roku 1992 zaměřuje na francouzské divadlo 17. a začátku 18. století. Získal několik prestižních cen a účastnil se renomovaných přehlídek včetně například festivalu v Avignonu.

Představení, které bude opatřeno českými titulky, je rekonstrukcí barokního divadla založeného na propracované gestice a choreografii. Atmosféru dotvoří osvětlení svíčkami a dobová hudba.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz