Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudebníci při letních slavnostech zahrají při svíčkách

  5:52aktualizováno  5:52
Světově proslulého kontratenoristu, přední ansámbly staré hudby, ale také představení Molierovy hry nabídne devátý ročník Letních slavností staré hudby.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přehlídku zahájí dnes francouzský soubor Stradivaria a americký tenorista Jeffrey Thompson, kteří na zámku v Troji uvedou skladby francouzských barokních skladatelů. I dalších deset festivalových akcí bude zasazeno do atraktivních historických prostor Prahy i jejího okolí.

Jednotlivé pořady zavedou diváky do letohrádku Hvězda, břevnovského kláštera, letního refektáře Strahovského kláštera, na zámek v Dobříši i na další místa.

Koncert v Loretě na Hradčanech bude věnován tamní unikátní zvonohře. Rozezní ji holandský virtuos Boudewijn Zwart, který je městským carillonérem v několika nizozemských městech. "Zvonohra je téměř holandským národním nástrojem," připomíná ředitelka festivalu Markéta Semerádová. Zwart navíc zahraje i na vlastní mobilní zvonohru a na varhany kostela Narození Páně.

Hudební nástroj bude rovněž hlavním tématem koncertu nazvaného Triumf klarinetu. Německý instrumentalista Christian Leitherer na něm představí předchůdce dnešního klarinetu.

Lidský hlas bude pro změnu dominovat závěrečnému večeru, pro nějž byl získán mezinárodně renomovaný francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. "Pro svůj koncert si zvolil skladby českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky," zdůrazňuje Semerádová. Pěvce doprovodí soubor dobových nástrojů Musica Florea.

Výjimečným projektem letošního festivalu by se měla stát Molierova komedie Lékařem proti své vůli, kterou 6. srpna ve Státní opeře Praha provede francouzská divadelní společnost La Fabrique a théâtre v režii Jeana-Denise Monoryho.

Soubor se od svého založení roku 1992 zaměřuje na francouzské divadlo 17. a začátku 18. století. Získal několik prestižních cen a účastnil se renomovaných přehlídek včetně například festivalu v Avignonu.

Představení, které bude opatřeno českými titulky, je rekonstrukcí barokního divadla založeného na propracované gestice a choreografii. Atmosféru dotvoří osvětlení svíčkami a dobová hudba.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz