Hudební varování před vývojem euroamerické civilizace

Symfonie č. 1 Vladimíra Franze zazní ve čtvrtek večer ve světové premiéře v Teplicích na závěr 40. ročníku hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Franz je znám jako autor scénické hudby k více než stovce představení či symfonických variací na téma písně Jiřího Šlitra Co jsem měl dnes k obědu.

Symfonii psal loni v létě a jako podklad použil texty Friedricha Nietzcheho, Georga Trakla, Bertolta Brechta a Karla Tomana.

Skladba vyjadřuje podle autora varování před vývojem euroamerické civilizace.
"Ztotožňuji se s myšlenkou T. W. Adorna, že masová zábava je jenom jinou, ale přitom stejně nebezpečnou modifikací totality - likvidující duši, zanechávající za sebou namísto lidí jen tupá, nasycená a omezeně spokojená spotřební zvířata," říká autor.

Hrdinou skladby je člověk, který nemůže najít zakotvení a pokouší se vytvořit nejrůznější náhradní řešení. Nakonec ztrácí reálný vztah ke svému místu v čase, prostoru, k přírodě, společnosti i k sobě samému.

Ve skladbě má důležitou úlohu barytonový part, který svádí dav k falešným rituálům. Ujal se jej sólista Národního divadla Ivan Kusnjer. Textové podklady díla jsou dvojjazyčné, jako odraz vzájemného ovlivňování české a německé kultury v Teplicích.

Symfonii provede Severočeská filharmonie Teplice, dále účinkují Český komorní sbor, dětské sbory Poupata a Fontána, recitovat bude Linda Burmeisterová.