Vladivojna La Chia

Vladivojna La Chia | foto: promo

Hudební tipy na poslední chvíli, tentokrát pro fajnšmekry všeho druhu

  • 2
Následujících dvacet cédéček nejspíš nikdy z komerčních rádií neuslyšíte, přestože některá obsahují vyloženě líbivou hudbu. Leckterá z nich dokonce bude těžké pořídit i v běžné obchodní síti. To ale neznamená, že obsahují horší hudbu než ta, co na vás neodbytně vyčuhují z reklam. Často je tomu právě naopak.

VLADIVOJNA LA CHIA: Tajemství Lotopu (Bayger Production)
Excentrická zpěvačka, známá z rockové skupiny Banana, se na svém prvním sólovém albu výrazově poměrně vyklidnila, prezentuje se zde spíš v poloze šansonové, místy až folkové: hlavními instrumenty alba jsou ostatně akustická kytara a violoncello, nechybí ale značný podíl elektroniky, přičemž jejího programování se zhostila sama zpěvačka. Na Tajemství Laptopu Vladivojna La Chia vykročila nejen směrem, který její fanoušky překvapí, ale přichází také s výrazem, který je na domácí scéně stále ojedinělý.

HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA: Live/Co se nevešlo (Indies Scope)
Živé album Hradišťanu se ukázalo jako komerčně dobrý tah a dosáhlo prodeje, odpovídajícího Zlaté desce. Aktuální "zlatá" reedice je rozšířena o druhý disk Co se nevešlo, obsahující dalších dvacet písní z různých koncertů "alternativní cimbálovky" z let 2005 - 2006. Kromě řady skladeb, které dosud na řadových albech nevyšly, zde slyšíme i záznam společného "jamu" s altejskou skupinou Altai Kai či kuriózní japonsko českou O makiba wa midori - Ej lúčka.

NTS (Nejtek/Tichý/Smetáček): Libido Trip (Guerilla)
Album, na kterém se sešly tři hudební živly: soudobá vážná hudba (Michal Nejtek, klávesy, sampler), jazz (Jiří Tichý, kontrabas) a rock (Štěpán Smetáček, bicí). Kapela tvoří jak ambientní improvizované plochy, tak předem zkomponované složité melodicko-rytmické struktury, které by nikdo neměl šanci zopakovat bez notové opory. Nahrávka, ve které se mísí improvizace, soudobá hudba, free jazz, rock´n´roll i punk, spojuje instrumentální bezproblémovost s nabíjející energií - jak se na správnou "superskupinu" sluší.

JUDITA KAŠŠOVICOVÁ: Krajina ticha Csölösztö (vl. nákl.)
Závěrečná část slovensko-maďarského triptychu básnířky Judity Kaššovicové a hudebníka Juraje Turteva. Model je stejný jako u předchozích dvou dílů Šamorínske verše (2005) a Rok v Šamoríne (2007): v klopách básnické sbírky jsou dvě cédéčka, na kterých, jednou slovensky, jednou maďarsky, verše z knihy zhudebnil Juraj Turtev se svým Blues Clubem. Dlužno dodat, že hudba v celém projektu daleko přesahuje tradiční bluesové polohy a vládne stejně niternou atmosférou jako samotné verše.

WOTIENKE: Mainland Sailors (vl. nákl.)
Původně krátkodobý projekt holandské písničkářky a moravských muzikantů se postupně vyvinul v regulérní kapelu, existující od roku 2004. Sama zpěvačka a pianistka Wotienke Vermeer označuje svou tvorbu za alternativní šanson založený na atmosféře, energii a jednoduchosti. Přes nejrůznější výrazové zákruty se ustálila hudba kapely tak, jak je zachycena na debutovém albu, na kontrastu temných odstínů popu, melancholického šansonu a expresivního jazzu.

LOS PERDIDOS: Somos Los Perdidos (Indies MG)
"Holešovští mariachis" revoltují nejen proti společnosti, ale i proti všem hudebním směrům. S nadsázkou a láskou hnětou dohromady skákavé rytmy s latinskoamerickými houpavými pohyby, nebojí se revolučních pochodů, řízného punku, ska, španělského folkloru ani jamajského raeggae. Na albu pracovali pod producentským dohledem Pavla Fajta, který svým bubenickým citem podpořil rytmus a náboj kapely. Členové kosmopolitní, španělsky zpívající kapely, mají bohaté zkušenosti z cest po světě i hudebními žánry, což je na jejich hudbě znát.

BRAAGAS: Tapas (Indies Scope)
Čtyřčlenná, čistě ženská kapela BraAgas natočila svoje třetí řadové album Tapas. Písně z celé Evropy s datem vzniku v rozpětí tisíce let podávají dámy v relativně moderních aranžmá, a to i přesto, že většina instrumentáře naopak patří k tradičnímu (šalmaj, cistra, fidula ad.), na druhou stranu ale nechybí ani střídmě použité elektronické efekty či beatbox. Celkem třináct vybraných hudebních lahůdek je namícháno ze španělských, balkánských, severských či italských "surovin".

KVARTET DR. KONOPNÉHO: V kokonu svršků sám v lůžku (Guerilla)
Svébytný umělec, entertainer, herec a básník Radomil Uhlíř (známý mj. z okruhu divadla Sklep a mnohých filmů, v nichž potvrzuje, že "není malých rolí") je frontmanem experimentálního souboru, který rozorává všechny meze. Libreto je sestaveno z autentických sms, které leader souboru dostal nebo poslal. Mezi mnoha hosty, kteří v několika živých sekvencích album nahráli, se skví zejména James McGaw, kytarista legendární francouzské Magmy.

KORA ET LE MECHANIX: Metropolis (Polí pět)
Třetí album domácí ambientní špičky (duo Michal Kořán a Filip Homola). Hudba k výstavě Iva Pelichovského. Ovšem ke klasickému ambientu je tu celkem dost hudby (komponovaných struktur a jemných nálad), spousta reálných zvukových záznamů v nových souvislostech. Hudebně spřízněno s Biosphere, Fenneszem, Philipem Jeckem (se všemi se už potkali na stejném pódiu), tedy s náladami, které publikuje prestižní britské vydavatelství Touch.

POSLEDNÍ VÝSTŘEL: Rozhodně nečekejte sex (Indies MG)
Skupina Poslední výstřel je paralelní, dalo by se říci relaxační projekt členů skupiny Bratři Orffové. Jedenadvacet skladeb na desce kapely Poslední výstřel skládá dohromady zajímavou sondu do života po třicítce. Humor černá, svět kolem už se dá pozorovat jenom se sarkastickou přezíravostí a znovuobjevený dětský svět odhaluje v rodičích jejich vlastní tragikomické démony. Jak praví motto projektu: "Vinnetou nezahynul, to bylo jenom ve filmu. Hned po posledním záběru nacpal do kalumetu nějakou dobrotu a definitivně složil zbraně. Poslední výstřel není jeho konec, ale naopak začátek nové éry. A v ní rozhodně nečekejte sex."

ŽABÍ HLEN: II. (Guerilla)
Výběru již druhého výseku z mnoha desítek hodin nahrávek kultovního alternativního sdružení z přelomu 70. a 80. let se tentokrát ujal Vladislav Zadrobílek, známá postava literárního a esoterického podsvětí, majitel vydavatelství Trigon a jeden ze zakládajících členů Žabího hlenu. Booklet je řešen výhradně obrazově fotografiemi z celku Aleny Hanzlové Zkouška orchestru a kresbami dalšího zakládajícího člena Žabího hlenu, významného umělce a sochaře Aleše Veselého. Třetí z triumvirátu "otců zakladatelů" Bohumír Slavík zůstal ve funkci pouze občasného poradce.

MICHAL MÜLLER: Ziegether (vl. nákl.)
Nejznámější (přesněji řečeno - jediný asi trochu známý) český virtuózní hráč na citeru a neméně výtečný zpěvák, mj. člen tria Njorek, se zdaleka nevěnuje jen klasické citerové hudební literatuře. Jeho druhé sólové album obsahuje pouze vlastní skladby a dvě lidové písně, aranžované pro sólovou citeru. Žánrově se Müller pohybuje někde na pomezí jazzu, klasické hudby, lidových motivů a volné improvizace. Album obsahuje jak instrumentální skladby, tak zpívané písně.

RÁKOSS: P+P (Indies Happy Trails)
Na albu Petra Rákosníka alias Rákose se střídají atmosferické tracky, jakoby opisující kytarová sóla z Youngova soundtracku Mrtvý muž a melodicky popové dekonstruktivní skladby s dynamikou rádiových hitů. Metodou vrstvení elektronických beatů a dalších zvuků s kytarami, proháněnými škálou efektů, vznikly intimní písně, pěvecky interpretované Petrou Kupcovou (Enola Joy, Slide Escape). Původní Rákosovy písně jsou doplněny specifickými zpracováními dvou coververzí Oldřicha Janoty a Lou Reeda.

URAGGAN ANDREW AND THE REGGAE ORTHODOX (Guerilla)
Ortodoxní, klasické marleyovské reggae hraje skupina z Ústí nad Labem a na jinak undergroundovém labelu se objevuje hlavně z důvodů lokálního patriotismu (byť majitel Guerilly zdůrazňuje "Reggae máme rádi!"). Ostatně, pokud ne přímo houpavé rytmy, pak alespoň vztah k vonným dýmům je rastamanům i "androšákům" společný. A v neposlední řadě i otevřeně a jasně vyjadřované názory na stav společnosti se všemi jejími diskutabilními rysy.

ALLSTAR REFJÚDŽÍ BAND: Spas! (Indies MG)
První album Allstar Refjúdží Bandu nese název Spas! Název alba znamená v kurdštině děkuji a je to slovo, které na koncertech vykřikuje frontman kapely Miran Kasem po každé písni. Kapelu, která energicky vaří v jednom kotli dechovku, ska, rap, klezmer, dixieland, čínskou operu, arménské a kurdské melodie tvoří hudebníci z Číny, Kurdistánu, Arménie, Slovenska, Švýcarska, Čech a USA. Pod vedením amerického hudebníka Michaela Romanyshyna vznikla jedna z nejoriginálnějších v Česku působících kapel world music.

ST. JOHNNY & THE SINNERS: Picture Of Your Life (vl. nákl.)
Přední pražská bluesová skupina, ve které kromě kytaristy St. Johnnyho figuruje náš přední hráč na foukací harmoniku Charlie Slavík, je dostatečně známá nejen na klubové úrovni, ale i návštěvníkům festivalů - je mj. laureátkou loňského ročníku prestižní soutěže Blues Aperitiv v Šumperku. Na svém novém albu přichází s výhradně původní tvorbou, která je nicméně vystavěna na tradičních úhelných kamenech elektrického blues, ale i rockabilly a lehkých dotycích country.

JIŘÍ BÍLÝ: Projdeme se po ZOO (vl. nákl.)
Po dvou úspěšných autorských albech pro dospělé přichází písničkář a někdejší baskytarista skupiny Kurtizány z 25.avenue Jiří Bílý s pozoruhodnou písňovou nadílkou pro děti předškolního a mladšího školního věku. Jedenáct původních skladeb z říše zvířat se může řadit mezi tu inteligentnější část hudební dětské produkce. Bílého tvorba nepostrádá chytrou práci s jazykem, lehký humor, ale ani závěrečnou pointu s poučením. Výjimečný je i atypický formát obalu, obsahujícího kromě CD i bohatě ilustrovaný zpěvník s akordovými značkami a texty ke všem písním.

LESNÍ ZVĚŘ (Indies Scope)
Ačkoliv se při vyslovení názvu kapely mohou vkrádat myšlenky na trampskou kapelu hrající na potlaších své "stánky", skutečnost je zcela jiná. Od prvních tónů se posluchač ponoří do osobitého propojení akustického drum´n´bass s jazzem, psychedelií, a na albu dokonce navíc i s moravskou lidovkou, kterou zastupuje Horňácká muzika Petra Mičky. Mezi dalšími hosty je i producent alba Dušan Neuwerth a bývalý ministr školství (a bývalý člen kapely) Ondřej Liška.

LARA 303: Revolution (X Production)
Na spočítání českých dívek, které se věnují na nějaké ambicióznější úrovni rapu, by asi stačila jedna ruka. Jednou z nich je i Lara 303, která na sebe poprvé výrazněji upozornila na výběru Nejbr Hip Hop Mix vol. 3. Její plnohodnotný debut vznikl na trase Brno – Paříž, kde nějaký čas žila a právě to jí přineslo spolupráci s tamní scénou, jejímž důsledkem je i hostování jamajského zpěváka Jah Mali. Mezi dalšími hosty jsou americký raper Nironic či členové skupiny United Flavour.

KVĚTY: Myjau (Indies Scope)
Květy ctí kontinuitu svých předchozích nahrávek a i nadále vyprávějí své příběhy, a to nejen v textech Martina E. Kyšperského, ale i ve své hudbě, která autenticky navazuje na odkaz klasické brněnské alternativní scény. Kapela si skvěle porozuměla s respektovaným producentem a zvukařem Ondřejem Ježkem. Výsledkem je nahrávka, která přes experimentování s formou i instrumentářem drží dokonale při sobě a je signálem nejen toho, že na sobě Květy stále pečlivě pracují, ale i stálé životnosti alternativní hudby.