The Beatles

The Beatles | foto: Profimedia.cz

Hudební svět nejvíc změnil seržant Pepř

  • 218
Desce Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band patří první místo v žebříčku deseti desek, které změnily svět. Anketu vyhlásila MF DNES.

Není divu, že desce Kapela klubu osamělých srdcí seržanta Pepře patří první místo v žebříčku deseti desek, které měnily svět. Anketu vyhlásila MF DNES a legendární beatlesovské album vyzdvihla na vrchol naprostá většina z dvanácti oslovených novinářů nebo umělců.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY NAJDETE ZDE


Podobně jako vyrůstají pruty z vrby, tak z této desky vychází dalších čtyřicet let populární hudby. „Je to geniální album, které bylo zcela zlomové a od svého vzniku nezestárlo ani o vrásku,“ míní publicista Radek Bureš. „Díky Sgt. Pepperovi přestala být rocková hudba vnímána jenom jako taneční a lidé ji začali opravdu poslouchat,“ říká zpěvák Miroslav Žbirka.

„Vrcholné dílo rockové imaginace, v němž se poprvé v takové míře objevuje nahrávací studio jako tvůrčí nástroj. Do té doby sloužilo studio k záznamu toho, co se dalo hrát bez potíží na koncertech,“ dodává hudební publicista Josef Vlček.

Avšak Beatles, kteří se rozešli v dubnu 1970, mají další zásadní tituly. Svědčí to o mimořádném, dodnes nepřekonaném fenoménu Beatles a jejich hudby. Ostatně novinářka Markéta Nešlehová vybrala jejich album Abbey Road na první místo anketního pořadí, šéfredaktor magazínu Rock &Pop dal zase přednost ranější beatlesovské desce Revolver.

Magická hudba Nirvany
Všestrannost Beatles se pak v této anketě střetla s úderností seattleské Nirvany, která vydala jednu přelomovou desku - Nevermind. Od počátku 90. let se syrová, magická muzika z tohoto alba okamžitě zařadila mezi jedinečné hudební úkazy. Punk se potkal s metalem a depresemi zpěváka Kurta Cobaina. „Ta deska byla tak silná, že nezbývalo než jí uhnout z cesty,“ tvrdili pamětníci roku 1991, kdy „špinavý“ rock Nirvany vylétl na vrchol americké hitparády.

O zásadním přínosu Nirvany nepochyboval žádný z dvanácti účastníků této ankety, ale jen zpěvák Richard Krajčo umístil desku Nevermind na samý vrchol žebříčku deseti desek, které měnily svět. Celkově se album Nevermind dostalo na druhou příčku seznamu vlivných počinů a spolu s beatlesovským „Seržantem“ utvořilo jakousi vůdčí dvojici titulů, která se vzdálila všem ostatním jako cyklisté, již se utrhnou z pelotonu. Nirvana je zde jediným zástupcem muziky 90. let.

Pink Floyd zastoupeni dvakrát
Do žebříčku deseti desek se promítla ozvěna punkové revoluce z konce 70. let. Jejím symbolem se stali britští Sex Pistols. „Rozbuška, která zapříčinila nástup punku a přehodnocení priorit, co je v muzice opravdu důležité,“ míní Radek Bureš.

Životnost Sex Pistols, kteří se navezli do všeho, co je Britům svaté, a to včetně královny, byla krátká. Ale na břitkou jednoduchost i neomalenost téhle hudby navazují dodnes stovky kapel. Sex Pistols a jejich album Never Mind The Bollocks se stalo třetí nejdůležitější deskou, která měnila svět.

Kdyby se všichni, kteří hlasovali pro skupinu Pink Floyd, shodli na jednom titulu, vyslali by nejspíš Davida Gilmoura, Rogera Waterse & spol. rovnou na druhé nebo třetí místo ankety. Síly však byly rozděleny, a tak se „až“ na čtvrté pozici umístilo monumentální dvojalbum Pink Floyd The Wall, které spojilo velkolepé představení s tématy odcizení nebo manipulace.

Originální projekt jeho hlavní tvůrce Roger Waters oživil v roce 1990 při koncertu na počest pádu berlínské zdi. Jiná deska skupiny Pink Floyd, The Dark Side Of The Moon, spojila hitovost se zvukovou krásou. Stala se nejžádanějším titulem kapely a prodává se dodnes. V žebříčku deseti alb obsadila osmé místo.

Zatímco 60. a 70. léta jsou ve vrcholném pořadí bohatě zastoupena, 80. léta reprezentuje irská formace U2. Její album The Joshua Tree, v němž se protíná rock, politika a víra, dosáhlo na pátou pozici. V jednotlivých tipech se pak objevila další alba - Achtung Baby nebo Unforgettable Fire, která do světa vyslal zpěvák Bono a jeho kolegové.

Rolling Stones zůstali před branami
Kdybychom sestavovali žebříček nejvlivnějších umělců podle zastoupení v anketě, opět by uspěli Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr, tedy skupina The Beatles. V anketě MF DNES mají celkem pět desek.


Na druhou pozici by dosáhla skupina Rolling Stones, již reprezentují čtyři tituly. Žádný z nich však nedostal takovou podporu, aby vynesl „Stouny“ mezi deset alb, která měnila svět. Na rozdíl od většiny legend, které promluvily do pořadí žebříčku deseti desek, Mick Jagger a spol. vytrvali dodnes. Navíc jejich skladba (I Can’t Get No) Satisfaction patří mezi deset nejvlivnějších hitů na světě. Alba Rolling Stones patrně zatřásla světem méně.

Zato zemití rockoví démoni Led Zeppelin, kteří se rozešli v roce 1980 po smrti bubeníka Johna Bonhama, do hlavního pořadí zasáhli. Jejich debutové album nazvané Led Zeppelin bylo vybráno na deváté místo žebříčku, další dvě desky se umístily na nižších příčkách.

A současné hvězdy? Jediný zástupce nového století, britská skupina Coldplay, má v anketních tipech tři tituly, avšak žádný z nich se do vedoucí desítky nedostal.
Žebříček deseti desek, které měnily svět, je panoramatem převážně britských kapel.

Dvě hvězdné osobnosti, jež se do něho promítly, jsou Američané Bob Dylan a Elvis Presley, který obsadil šestou příčku díky albu Elvis z roku 1956. Písničkář Bob Dylan je sedmý zásluhou desky Highway 61 Revisited. Platí pro něho totéž, co pro řadu ostatních umělců. Pokud by se účastníci ankety shodli na jednom titulu, vynesli by Dylanovo jméno do vyšších pozic.

Čím hlouběji se noříme do historie, tím desek, které měnily svět, přibývá. „V dnešní době už je spíš přání otcem myšlenky, aby se objevilo něco opravdu zásadního,“ míní novinářka Martina Kotrbová, jedna z účastnic ankety.