Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební studia mají v létě plno

  10:54aktualizováno  10:54
Poměrně dost muzikantů a zpěváků se v létě místo užívání prázdnin uchýlilo do studií, aby nahráli nové desky. Podzimní, přesněji předvánoční trh žádá své - kdo chce na něm sklízet, musí mít zaseto nejpozději teď. Zatímco Iva Bittová, Věra Bílá, Miroslav Žbirka, Kamil Střihavka či Helena Vondráčková už dokončují práci, skupina Monkey Business se do studia chystá.
Kytarista a skladatel Michal Pavlíček si hudební studio vybudoval doma, nedaleko od Prahy. Přes prázdniny dodělával album vlastní skupiny Big Heads a do konce srpna chce stihnout i sólový titul zpěváka Kamila Střihavky. "Natáčeli jsme například píseň Když se snáší déšť, duet Kamila Střihavky s Bárou Basikovou," říká Pavlíček, jenž se o produkci i spoluautorství Střihavkova alba podělil s "posádkou" spřízněného studia Sono vedenou hudebníkem Milanem Cimfem. "Já jsem nejradši, když venku prší. To lépe ospravedlňuje můj pobyt ve studiu. Ale zrovna teď bych si šel radši zaplavat," dodává Pavlíček, jenž si bere na starost vše, co s provozem studia souvisí.

Moderný chalan

Mezi dvěma "pracovišti" se v létě pohyboval zpěvák Miroslav Žbirka. Zamířil do New Yorku, kde žije kytarista Bradley Stratton, jenž po několika letech tuzemského pobytu hovoří jako rodilý Pražák. Ve Strattonově newyorském studiu vzniklo několik snímků pro Žbirkovo album, které je ohlášeno na říjen. "Měli jsme amerického bubeníka, natáčelo se nám skvěle. Rád bych si to zopakoval," vzpomíná Žbirka. Větší porce práce ho ovšem čekala v pražském studiu Sono. V něm se obklopil muzikanty včetně mladého instrumentalisty Aleše Zenkla, zkušeného bubeníka Davida Kollera, basisty Vladimíra Kulhánka nebo jazzmana Jaroslava Helešice. Věří, že výsledek nese pečeť současnosti. "Mám asi dvacet nahrávek s písněmi položenými do různých nálad. Dalo by se z nich sestavit dvojalbum, ale to by lidi asi měli plné zuby Žbirky. Musím se rozhodnout, které snímky odložím," říká zpěvák, který chce představit i jistou novou naději slovenské scény.

To kolegyně Jana Kirchner, s níž Žbirka kdysi natočil duet v angličtině, se už v tuzemsku zavedla. Nyní pracuje na své příští desce. Půjde o její čistě autorské album a také některé kytarové party si prý chce zpěvačka natočit sama.

Jsem vážně nadšená!

Helena Vondráčková nahrávala v cizině. Vlastně se vrátila do studia v belgickém Tongerenu, kde vznikl její loňský bestseller Vodopád. Nové album produkované Stano Šimorem jde prý ještě více vstříc taneční muzice. Vondráčková si zazpívá i duet s Josefem Vojtkem, členem rockové kapely Kabát. Zpěvačka je vyloženě nadšená z technických možností belgického studia.

Po ohlédnutí za ro(c)ky svého mládí hodlá Karel Gott nabídnout sbírku nových písní, po kterých tak dlouho volal. Zaranžuje mu je Charlie Blažek a v autorském týmu se možná objeví i Ondřej Hejma, vůdce kapely Žlutý pes. Ostatně ta už má nahranou novou desku; objeví se v příštích týdnech pod názvem Čínská otázka.

Zavyje psí voják Filip T.

Po vydání desky s klasickou hudbou se houslistka a zpěvačka Iva Bittová vrátila k akustické hudební společnosti Čikori, ve které spolupracuje s kytaristou Vladimírem Václavkem, trumpetistou Františkem Kučerou nebo hráčem na kontrabas Jaromírem Honzákem. Devět skladeb, které vyjdou na desce počátkem září, se prý dotýká jazzu i world music.

Věra Bílá a skupina Kale, která loni vystupovala na festivalech WOMAD, v současné době dokončuje album Rovava. V překladu z romštiny to znamená Budu plakat. V brněnském studiu Audioline se o prázdninách zabydlela skupina Psí vojáci v čele se zpěvákem Filipem Topolem, který si otextoval všech dvanáct nahrávek. Před několika týdny dokončené album je pojmenované podle písně U sousedů vyje pes, již Topol věnoval zemřelému muzikantovi a zpěvákovi Mejlovi Hlavsovi. Tím ovšem Topolova studiová práce neskončila. Bratr spisovatele Jáchyma Topola dodělává také společné album s pražskou skupinou Agon.

Tělocvikář nezahálí

Ve studiu v pražské Hostivaři se bývalý učitel tělocviku Martin Maxa pokouší překonat titul C'est la vie, který vedl začátkem roku tuzemskou hitparádu. Pomáhá mu producent a kytarista Jan Ponocný, známý z bývalé kapely Cirkus Praha i doprovodné sestavy Ivana Hlase.

Plně obsazený je i studiový komplex Propast, ve kterém nyní pracuje zpěvák Aleš Brichta, frontman rockové kapely Arakain, na dalším sólovém titulu. "Jde jim to dobře," pochvaluje si Petr Janda, majitel studia a hlava kapely Olympic. Propast budoval už v osmdesátých letech a zval k sobě tehdejší rockové nováčky včetně Arakainu.

Monkey Business skromností netrpí

Na "ostré" nahrávání v Propasti, které začne 1. září, se už tři měsíce připravují Roman Holý a skupina Monkey Business. "Aranžujeme a doděláváme muziku, aby šlo všechno hladce," říká šéf skupiny. Nová deska Monkey Business by měla vyjít v prosinci a kapela plánuje, že titul získá podobu dvojalba. Na ten loňský Why Be In When You Could Be Out přispěli zámořští hudebníci Fred Wesley nebo David Williams, na vznikající novinku Holý pozval ještě víc hostů. Kapelník počítá se špičkovým funkjazzovým kytaristou Hiramem Bullockem nebo zpěváky ze skupiny Parliament Funkadelic. "Jednu píseň si zazpívá Charlotta se skupiny Ohm Square a naše zpěvačka Tonya Gravesová," těší se autor hudby Holý, jenž oslovil i velký symfonický orchestr.

Druhou část dvojalba prý zaplní přepracované verze písní Monkey Business, jakýsi kompromis mezi "chemickou" taneční a živou hudbou, do kterých se zapíše například kytara hostujícího Zdeňka Bíny a jazzové klávesy Zdeňka Zdeňka. "Hosté už potvrdili, že se zúčastní nahrávání, tak snad to všechno zvládneme," míní Holý, který se koncem roku pustí do dalšího alba, tentokrát ve společnosti kolegů z JAR.

K publiku hovoří držitel žánrové ceny hard & heavy rocker Aleš Brichta ze skupiny Arakain.

Miro Žbirka na on-line rozhovoru v iDNES.

Miro Žbirka na on-line rozhovoru v iDNES.

Miro Žbirka na on-line rozhovoru v iDNES.

Miro Žbirka na on-line rozhovoru v iDNES.

Iva Bittová při vystoupení na hudebním festivalu v Trutnově.

Iva Bittová.

Ota Baláž, Steven Tyler a Kamil Střihavka

Karel Gott a Helena Vondráčková během vystoupení v prestižní newyorské Carnegie Hall.

Karel Gott a Helena Vondráčková během koncertu v prestižní newyorské Carnegie Hall.

Helena Vondráčková: Vodopád

Helena Vondráčková 1

Helena Vondráčková 2

Helena Vondráčková 3

Helena Vondráčková zpívá v Lucerně

Miroslav Žbirka

Aleš Brichta

Kapelník Roman Holý (vpravo).

Zpěvák Matthew Ruppert.

Monkey Business včetně Freda Wesleye (vlevo).

Roman Holý a Tonya Graves.

Členové skupiny Monkey Business.

Zleva doprava: Matěj Ruppert, Pavel Mrázek a Roman Holý z kapely Monkey Business během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Kapela Monkey Business. Zleva doprava: Pavel Mrázek, Roman Holý a Matěj Ruppert.

Iva Bittová a flétnista Andreas Kröper

Iva Bittová
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz