Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební recenzent obvinil rockera Brichtu z rasismu, jiný ho hájí

  17:03aktualizováno  20:05
Deratizer, Aleš Brichta a rasismus. Tato tři slova vyvolala mezi hudebními recenzenty zdánlivou při. Zatímco jeden z nich v textu titulní písně nového alba Deratizer rockera Brichty vidí nenávist vůči romskému etniku, jiný ji chápe jako výstižnou kritiku politicko-sociální situace.

Aleš Brichta se obviněním z rasismu brání. Prý jen upozorňuje na situaci, kterou je nutné řešit. | foto: Filter - Jana Kusalová

Skladbu s refrénem "Politici dělaj z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola, už by to vyřešit měl, nějakej deratizer..." označil například Petr Bláha, recenzent serveru Musicserver.cz, za volání po deratizaci určitého etnika. Brichta to označuje za nesmysl.

"Ano, bylo tam zmíněno i politické téma, ale kritika politiky je u rockerů podstatně častější jev než volání po rasových čistkách," píše Bláha k textu skladby, jejíž refrén označuje za nekorektní.

Bláha kritizuje také obal desky, na němž je nakreslena postava muže "pracujícího" na Karlově mostě. Podle něj je vpředu vykreslená postava, která má být očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku.

Obal alba Deratizer Aleše Brichty"Lidská společnost snad dospěla do fáze, kdy i malé dítě ví, že kradou stejně tak obyvatelé romského původu jako ti bílí. Neví to snad vysokoškolsky vzdělaný rocker?" ptá se recenzent.

Brichta však tento názor vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek. K postavě Roma kradoucího kola dodal, že taková se už vyskytuje ve vtipech z období před rokem 1989.

Podle České televize ale už text písně zkoumá policie. Zjišťuje prý, zda-li se jím zpěvák nedopustil trestného činu.

"Text písně Deratizer je jednoznačně rasistický a vzbuzuje podezření z naplnění skutkové podstaty trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," uvedl na serveru Romea.cz právník nevládní organizace In Iustitia, která podle serveru pomáhá lidem ohroženým násilím z nenávisti. "Právník si nepřál zveřejnit své jméno," řekl Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea.

Aleš Brichta pro iDNES.cz

"Říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit," říká rocker.

V hudebních recenzích vašeho posledního alba se objevuje ostrá kritika vašich textů. Jeden z autorů dokonce pracuje s termínem rasismus.
V poslední době mám, asi jako všichni, výtky vůči politice. Ty pramení z mých vlastních zkušeností. A tak jsem si pustil pusu na špacír. Jedna z mnoha řádek textů je proto ostrá, ale já ji považuji za básnickou nadsázku. Neřeším obecná témata a xenofobii, jen říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit.

Věnujete se na albu i jiným politicko-sociálním tématům?
V písni Česká zem narážím na Evropskou unii. Myslím si, že podmínky členství politici lidem nevysvětlili dostatečně. V Písni pro bílou hůl téma, o němž jsme mluvili, otáčím.

V rasismus naruby?
Skladba je o malém romském chlapci, který je slepý a na ulici ho zbijou. Kdo si chce vybrat, témat na desce najde víc.

"Každý, kdo bude vědomě skladbu vysílat, se může dopustit stejných trestných činů jako její autor a interpret," míní právník organizace In Iustitia.

Výhrady k některým Brichtovým textům na novém albu má také hudební publicista Petr Korál, který však interpreta nepovažuje za člověka s rasistickými názory. "Protože Aleše znám, vím, že verše Deratizera nejsou myšleny jako primitivní propagace paušálního silového řešení problému s ´nepřizpůsobivými občany´, ale ani bych se nedivil, kdyby tento slogan ve své kampani zneužila třeba i Dělnická strana," upozorňuje ve své recenzi.

Hudební publicista František Kováč naopak skladbu Deratizer chválí. "Co se jednotlivých skladeb týče, mezi mé jasné favority patří titulní otvírák Deratizer, hudebně velmi zahuštěná, a přece našlápnutá skladba s nekompromisním textem, jehož určitá záměrná naivita přesně koresponduje s aktuální politicko-sociální bezmocí většiny společnosti," píše v recenzi alba Kováč. Dodává, že Brichtovi nechybí sociální cítění, což dokazuje skladba Píseň pro bílou hůl pojednávající o slepém romském chlapci.

Benátská noc 2007 - Aleš BrichtaAlbum Deratizer Aleše Brichty a jeho skupiny ABband vyšlo na konci června. Vzhledem k problémům s pirátským přepalováním se autoři rozhodli vydat svojí třetí desku v papírovém obalu za lidovou cenu 69 korun.

Brichta patřil k zakládajícím členům slavné metalové skupiny Arakain, kterou před sedmi lety opustil. Na své sólové dráze natočil řadu alb: Růže pro Algernon, Ráno ve dveřích Armády spásy, Hledač pokladů, American Bull a Anděl posledního soudu. V současné době vystupuje se skupinou ABband.

Letos padesátiletý interpret organizuje ke svému životnímu jubileu velký koncert v pražské Tesla Areně, na kterém by 9. srpna měli mimo jiné vystoupit Karel Gott, Petr Janda, Kamil Střihavka a hudebníci z projektů Zemětřesení a Hattrick.

Autoři: ,Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

KOMENTÁŘ: Navoněná cenzura. Už i na videotéky uhodí evropské kvóty

Ze seriálu Kriminálka Staré město II.

Evropská komise je starostlivá maminka, která své děti chrání před cizáckou nákazou. Před časem nařídila, že alespoň...

Další z rubriky

RECENZE: Lenny Kravitz si drží úroveň, jen by nemusel tolik kázat

Lenny Kravitz 2. června 2018 v pražské O2 areně

Americký zpěvák a multiinstrumentalista Lenny Kravitz přišel se silnou deskou Raise Vibration, kterou shazují hlavně...

VIDEO: Láska a závislost. Kytarista zpívá o vlastních zkušenostech

Zpěvák a kytarista Láska

Zpívající kytarista Láska přichází s novinkou Jako já, která se inspirovala tématem různých závislostí a kterou...

RECENZE: My Way. Nelsonův hold Sinatrovi přináší velké potěšení

Americký country hudebník Willie Nelson na Grammy

Willie Nelson je k nezastavení. Půl roku od poslední autorské desky vzdává poctu svému příteli Franku Sinatrovi na albu...

Najdete na iDNES.cz