Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební recenzent obvinil rockera Brichtu z rasismu, jiný ho hájí

  17:03aktualizováno  20:05
Deratizer, Aleš Brichta a rasismus. Tato tři slova vyvolala mezi hudebními recenzenty zdánlivou při. Zatímco jeden z nich v textu titulní písně nového alba Deratizer rockera Brichty vidí nenávist vůči romskému etniku, jiný ji chápe jako výstižnou kritiku politicko-sociální situace.

Aleš Brichta se obviněním z rasismu brání. Prý jen upozorňuje na situaci, kterou je nutné řešit. | foto: Filter - Jana Kusalová

Skladbu s refrénem "Politici dělaj z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola, už by to vyřešit měl, nějakej deratizer..." označil například Petr Bláha, recenzent serveru Musicserver.cz, za volání po deratizaci určitého etnika. Brichta to označuje za nesmysl.

"Ano, bylo tam zmíněno i politické téma, ale kritika politiky je u rockerů podstatně častější jev než volání po rasových čistkách," píše Bláha k textu skladby, jejíž refrén označuje za nekorektní.

Bláha kritizuje také obal desky, na němž je nakreslena postava muže "pracujícího" na Karlově mostě. Podle něj je vpředu vykreslená postava, která má být očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku.

Obal alba Deratizer Aleše Brichty"Lidská společnost snad dospěla do fáze, kdy i malé dítě ví, že kradou stejně tak obyvatelé romského původu jako ti bílí. Neví to snad vysokoškolsky vzdělaný rocker?" ptá se recenzent.

Brichta však tento názor vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek. K postavě Roma kradoucího kola dodal, že taková se už vyskytuje ve vtipech z období před rokem 1989.

Podle České televize ale už text písně zkoumá policie. Zjišťuje prý, zda-li se jím zpěvák nedopustil trestného činu.

"Text písně Deratizer je jednoznačně rasistický a vzbuzuje podezření z naplnění skutkové podstaty trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," uvedl na serveru Romea.cz právník nevládní organizace In Iustitia, která podle serveru pomáhá lidem ohroženým násilím z nenávisti. "Právník si nepřál zveřejnit své jméno," řekl Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea.

Aleš Brichta pro iDNES.cz

"Říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit," říká rocker.

V hudebních recenzích vašeho posledního alba se objevuje ostrá kritika vašich textů. Jeden z autorů dokonce pracuje s termínem rasismus.
V poslední době mám, asi jako všichni, výtky vůči politice. Ty pramení z mých vlastních zkušeností. A tak jsem si pustil pusu na špacír. Jedna z mnoha řádek textů je proto ostrá, ale já ji považuji za básnickou nadsázku. Neřeším obecná témata a xenofobii, jen říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit.

Věnujete se na albu i jiným politicko-sociálním tématům?
V písni Česká zem narážím na Evropskou unii. Myslím si, že podmínky členství politici lidem nevysvětlili dostatečně. V Písni pro bílou hůl téma, o němž jsme mluvili, otáčím.

V rasismus naruby?
Skladba je o malém romském chlapci, který je slepý a na ulici ho zbijou. Kdo si chce vybrat, témat na desce najde víc.

"Každý, kdo bude vědomě skladbu vysílat, se může dopustit stejných trestných činů jako její autor a interpret," míní právník organizace In Iustitia.

Výhrady k některým Brichtovým textům na novém albu má také hudební publicista Petr Korál, který však interpreta nepovažuje za člověka s rasistickými názory. "Protože Aleše znám, vím, že verše Deratizera nejsou myšleny jako primitivní propagace paušálního silového řešení problému s ´nepřizpůsobivými občany´, ale ani bych se nedivil, kdyby tento slogan ve své kampani zneužila třeba i Dělnická strana," upozorňuje ve své recenzi.

Hudební publicista František Kováč naopak skladbu Deratizer chválí. "Co se jednotlivých skladeb týče, mezi mé jasné favority patří titulní otvírák Deratizer, hudebně velmi zahuštěná, a přece našlápnutá skladba s nekompromisním textem, jehož určitá záměrná naivita přesně koresponduje s aktuální politicko-sociální bezmocí většiny společnosti," píše v recenzi alba Kováč. Dodává, že Brichtovi nechybí sociální cítění, což dokazuje skladba Píseň pro bílou hůl pojednávající o slepém romském chlapci.

Benátská noc 2007 - Aleš BrichtaAlbum Deratizer Aleše Brichty a jeho skupiny ABband vyšlo na konci června. Vzhledem k problémům s pirátským přepalováním se autoři rozhodli vydat svojí třetí desku v papírovém obalu za lidovou cenu 69 korun.

Brichta patřil k zakládajícím členům slavné metalové skupiny Arakain, kterou před sedmi lety opustil. Na své sólové dráze natočil řadu alb: Růže pro Algernon, Ráno ve dveřích Armády spásy, Hledač pokladů, American Bull a Anděl posledního soudu. V současné době vystupuje se skupinou ABband.

Letos padesátiletý interpret organizuje ke svému životnímu jubileu velký koncert v pražské Tesla Areně, na kterém by 9. srpna měli mimo jiné vystoupit Karel Gott, Petr Janda, Kamil Střihavka a hudebníci z projektů Zemětřesení a Hattrick.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Najdete na iDNES.cz