Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební produkce je macho svět, říká zpěvačka Róisín Murphy

  5:40aktualizováno  5:40
Róisín Murphy, pětatřicetiletá bývalá zpěvačka britských popových experimentátorů Moloko, bude jedním z hlavních lákadel festivalu Electronic Beats, který v pátek hostí pražský Veletržní palác. Po telefonu pro MF DNES bilancovala svou kariéru a prozradila, proč spolupracuje zásadně s muži.

Róisín Murphy - Overpowered Tour, Roxy Praha (24. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Nedávno jsem si pouštěl vaše první video ke skladbě Fun For Me skupiny Moloko a říkal si, že jste od té doby ušla pořádný kus cesty. Jak byste ji popsala?
Byl to proces, na který jsem většinou pyšná. Že jsem byla schopná přijímat výzvy – ať už jsem v nich obstála, nebo ne, to musíte posoudit vy – a neuhýbala jsem. Vždycky jsem se ke všemu snažila postavit čelem a to pak ovlivňovalo nejen moji kariéru, ale celý můj život. Snažila jsem se vydat ze sebe to nejlepší a dělat věci, které jsem nikdy předtím nezkoušela. I díky tomu jsem pořád tady.

Moloko - Fun For Me

Vy a váš tehdejší hudební a životní partner Mark Brydon v tom klipu ztvárňujete klasický sexistický stereotyp: on je ten mozek a vy pomocná síla. Předpokládám, že tak vaše spolupráce nevypadala vždycky.
V začátcích vlastně ano. Mark mě svým způsobem skutečně stvořil. Nikdy jsem neměla šajn o tom, že budu zpěvačka, nesnila jsem o hudební dráze. Spíš jsem si myslela, že půjdu na univerzitu a budu se věnovat něčemu "vizuálnějšímu". Ale pak jsem potkala Marka. Byl producent, měl vlastní studio a my si v něm hráli. Hodně mě povzbuzoval, a tak jsme zkoušeli různé věci a vytvářeli spíš takové střípky než klasické písničky. Znělo to strašně umělecky. A jednou, aniž bych o tom věděla, pustil jednu naši skladbu svému manažerovi. A najednou jsme měli jít podepsat smlouvu. A já říkám, opravdu to chceš udělat, Marku? A on říká, jasně, proč ne? Nebýt jeho, nikdy by se to nestalo.

Nicméně už tři roky jste na sólové dráze a před rokem jste vydala své druhé album Overpowered. V čem je jiné než vaše prvotina Ruby Blue, již jste dělala se známým experimentátorem Matthewem Herbertem?
Je v nich obrovský rozdíl. Overpowered je deska trochu ve stylu Moloko, ale Ruby Blue byl experiment, který se už nikdy nebude opakovat. Jsem na něj nesmírně pyšná, ale nejspíš už nebude další příležitost, abychom se s Matthewem na šest měsíců zavřeli do studia a vytvořili novou desku. Matthew je naprosto výjimečný producent. Všechny samply a zvuky si vytváří sám, nikdy nepracuje s ničím nepůvodním a i díky tomu je Ruby Blue něco, co se nedá srovnat s žádnou deskou, na které jsem kdy pracovala.

Róisín Murphy - Overpowered

Prý už připravujete třetí album. Jaké bude tentokrát?
Přemýšlím o něm jako o desce, se kterou bych se chtěla ponořit ještě hloub do hudebního teritoria, ve kterém se momentálně nacházím. Chci, aby se na něm opět sešlo víc rozdílných osobností, stejně jako na Overpowered. A ráda bych se tentokrát vyhnula tomu, abych dělala tolik věcí zbytečně. Na Overpowered jsme od každé skladby udělali strašně moc verzí a pak bylo dost obtížné se tím probrat. Ale člověk se učí. Tentokrát bych to chtěla udělat precizněji, čistěji a pokud možno rychleji.

Zdá se, že spolupracujete jen s muži. Dvě skladby, které jste pro minulou desku napsala s Cathy Dennisovou (autorkou hitů Kylie Minogue, pozn. autora), což byla vaše jediná spolupráce se ženou, se na ní nakonec neobjevily. Pracuje se vám se ženami hůř než s muži?
Máte pravdu, s žádnou jinou ženou jsem nikdy nepracovala. Ale je to náhoda, ne záměr. Taky díky tomu, že v Moloko, což je podstatná část mojí kariéry, jsem s Markem chodila, takže to bylo o vztahu mě a "chlápka, co mě produkuje". A s Cathy... Tam nešlo vůbec o ni samotnou, ale o její produkci. V těch písničkách, co pro mě napsala, jsem se přestávala poznávat, a proto jsem je nepoužila.

O žádné další ženě jste nikdy nepřemýšlela?
Ale ono jich moc není. Je to dost vzácné, když je žena producent.

Právě. Není to další stereotyp, že hudební producent musí být muž?
Určitě, ale tak to bylo vždycky. Hudební produkce je oblast spojená s velkými macho osobnostmi. Je to úplně něco jiného než ten homosexuálně okázalý svět módy.

Róisín Murphy - Sow Into You

Na pódiu vždy trochu přehráváte. Nenabídl vám někdo roli ve filmu?
Ne, ale moc bych o to stála. Vždycky jsem měla ráda filmy, ve kterých hráli lidi od muziky. Vnášeli do nich víc reality. Možná i tím, že nejsou spojeni jenom s rolemi smyšlených postav, ale hlavně s rolí na pódiu, kde jsou sami za sebe. Moje ikona je v tomto směru Frank Sinatra, to byl úžasný herec. Hlavně proto, že nemusel vůbec hrát. Stačilo, aby ve filmu byl. Byl to génius.

A co muzikály, to vás neláká? Dovedl bych si živě představit muzikál poskládaný z vašich písniček.
Ani ne. Možná až mi bude padesát, tak udělám nějakou one woman show. Něco jako příběh mého života.

Jděte do toho, Mamma Mia! vydělalo spoustu peněz.
(smích) To ano. Ale já nejsem ABBA.

Róisín Murphy - You Know Me Better

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz