Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební produkce je macho svět, říká zpěvačka Róisín Murphy

  5:40aktualizováno  5:40
Róisín Murphy, pětatřicetiletá bývalá zpěvačka britských popových experimentátorů Moloko, bude jedním z hlavních lákadel festivalu Electronic Beats, který v pátek hostí pražský Veletržní palác. Po telefonu pro MF DNES bilancovala svou kariéru a prozradila, proč spolupracuje zásadně s muži.

Róisín Murphy - Overpowered Tour, Roxy Praha (24. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Nedávno jsem si pouštěl vaše první video ke skladbě Fun For Me skupiny Moloko a říkal si, že jste od té doby ušla pořádný kus cesty. Jak byste ji popsala?
Byl to proces, na který jsem většinou pyšná. Že jsem byla schopná přijímat výzvy – ať už jsem v nich obstála, nebo ne, to musíte posoudit vy – a neuhýbala jsem. Vždycky jsem se ke všemu snažila postavit čelem a to pak ovlivňovalo nejen moji kariéru, ale celý můj život. Snažila jsem se vydat ze sebe to nejlepší a dělat věci, které jsem nikdy předtím nezkoušela. I díky tomu jsem pořád tady.

Moloko - Fun For Me

Vy a váš tehdejší hudební a životní partner Mark Brydon v tom klipu ztvárňujete klasický sexistický stereotyp: on je ten mozek a vy pomocná síla. Předpokládám, že tak vaše spolupráce nevypadala vždycky.
V začátcích vlastně ano. Mark mě svým způsobem skutečně stvořil. Nikdy jsem neměla šajn o tom, že budu zpěvačka, nesnila jsem o hudební dráze. Spíš jsem si myslela, že půjdu na univerzitu a budu se věnovat něčemu "vizuálnějšímu". Ale pak jsem potkala Marka. Byl producent, měl vlastní studio a my si v něm hráli. Hodně mě povzbuzoval, a tak jsme zkoušeli různé věci a vytvářeli spíš takové střípky než klasické písničky. Znělo to strašně umělecky. A jednou, aniž bych o tom věděla, pustil jednu naši skladbu svému manažerovi. A najednou jsme měli jít podepsat smlouvu. A já říkám, opravdu to chceš udělat, Marku? A on říká, jasně, proč ne? Nebýt jeho, nikdy by se to nestalo.

Nicméně už tři roky jste na sólové dráze a před rokem jste vydala své druhé album Overpowered. V čem je jiné než vaše prvotina Ruby Blue, již jste dělala se známým experimentátorem Matthewem Herbertem?
Je v nich obrovský rozdíl. Overpowered je deska trochu ve stylu Moloko, ale Ruby Blue byl experiment, který se už nikdy nebude opakovat. Jsem na něj nesmírně pyšná, ale nejspíš už nebude další příležitost, abychom se s Matthewem na šest měsíců zavřeli do studia a vytvořili novou desku. Matthew je naprosto výjimečný producent. Všechny samply a zvuky si vytváří sám, nikdy nepracuje s ničím nepůvodním a i díky tomu je Ruby Blue něco, co se nedá srovnat s žádnou deskou, na které jsem kdy pracovala.

Róisín Murphy - Overpowered

Prý už připravujete třetí album. Jaké bude tentokrát?
Přemýšlím o něm jako o desce, se kterou bych se chtěla ponořit ještě hloub do hudebního teritoria, ve kterém se momentálně nacházím. Chci, aby se na něm opět sešlo víc rozdílných osobností, stejně jako na Overpowered. A ráda bych se tentokrát vyhnula tomu, abych dělala tolik věcí zbytečně. Na Overpowered jsme od každé skladby udělali strašně moc verzí a pak bylo dost obtížné se tím probrat. Ale člověk se učí. Tentokrát bych to chtěla udělat precizněji, čistěji a pokud možno rychleji.

Zdá se, že spolupracujete jen s muži. Dvě skladby, které jste pro minulou desku napsala s Cathy Dennisovou (autorkou hitů Kylie Minogue, pozn. autora), což byla vaše jediná spolupráce se ženou, se na ní nakonec neobjevily. Pracuje se vám se ženami hůř než s muži?
Máte pravdu, s žádnou jinou ženou jsem nikdy nepracovala. Ale je to náhoda, ne záměr. Taky díky tomu, že v Moloko, což je podstatná část mojí kariéry, jsem s Markem chodila, takže to bylo o vztahu mě a "chlápka, co mě produkuje". A s Cathy... Tam nešlo vůbec o ni samotnou, ale o její produkci. V těch písničkách, co pro mě napsala, jsem se přestávala poznávat, a proto jsem je nepoužila.

O žádné další ženě jste nikdy nepřemýšlela?
Ale ono jich moc není. Je to dost vzácné, když je žena producent.

Právě. Není to další stereotyp, že hudební producent musí být muž?
Určitě, ale tak to bylo vždycky. Hudební produkce je oblast spojená s velkými macho osobnostmi. Je to úplně něco jiného než ten homosexuálně okázalý svět módy.

Róisín Murphy - Sow Into You

Na pódiu vždy trochu přehráváte. Nenabídl vám někdo roli ve filmu?
Ne, ale moc bych o to stála. Vždycky jsem měla ráda filmy, ve kterých hráli lidi od muziky. Vnášeli do nich víc reality. Možná i tím, že nejsou spojeni jenom s rolemi smyšlených postav, ale hlavně s rolí na pódiu, kde jsou sami za sebe. Moje ikona je v tomto směru Frank Sinatra, to byl úžasný herec. Hlavně proto, že nemusel vůbec hrát. Stačilo, aby ve filmu byl. Byl to génius.

A co muzikály, to vás neláká? Dovedl bych si živě představit muzikál poskládaný z vašich písniček.
Ani ne. Možná až mi bude padesát, tak udělám nějakou one woman show. Něco jako příběh mého života.

Jděte do toho, Mamma Mia! vydělalo spoustu peněz.
(smích) To ano. Ale já nejsem ABBA.

Róisín Murphy - You Know Me Better

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz