Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební malíři Coldplay proměnili Prahu v galerii emocí

  2:09aktualizováno  2:09
Prvotřídní lekci, jak zacházet s hudebními emocemi, předvedla v Praze britská kapela Coldplay. Do Česka dorazila poprvé ve své historii a uvedla se bravurně.

Coldplay - Viva La Vida Tour, O2 Arena Praha (22. září 2008) | foto: MF DNES

Čeští fanoušci byli na Coldplay opravdu nažhaveni. Vyprodanou halou oběhlo nejméně deset bouřlivých mexických vln, než se krátce po půl desáté večerní setmělo a halou se rozezněla klasika Na krásném modrém Dunaji.

ColdplayPódium, efektně a efektivně zavěšené na konstrukci haly tak, že se mohly prodat lístky i do sektorů, z nichž při jiných koncertech není nic vidět, halí poloprůhledná opona.

Do Straussových tónů se ozývá riff Life In Technicolor, písně, která otevírá aktuální album Viva La Vida, světelný park se pomalu rozehřívá, opona jde nahoru.

COLDPLAY - 42 (Praha - 22. září 2008)

Za kapelou se rozzáří obraz Svoboda vede lid vévodící obalu nové desky a za pochodového rytmu singlu Violet Hill do moderního chrámu zábavy, který se chystá přeměnit v galerii hudebních emocí, nastupuje uctívaná britská čtveřice.

Obraz malíře Eugèna Delacroixe zmizí až po hitovkách Clocks a In My Place, kdy už bylo jasné, že Coldplay přichystali po hudební stránce velice pestrou show. Za pouhé tři písně stihl Chris Martin zpívat jen tak s mikrofonem i za doprovodu piana a kytary; a z tohoto tempa nevyšel po celý koncert.

Coldplay

Kapela se chvíli hledala; vinu neslo Martinovo nachlazení, kvůli němuž zrušil i rozhovory. Zvukař se snažil jeho indispozici ze začátku skrýt do hudebních nástrojů, ale jak se zpěvák postupně nořil do atmosféry koncertu, získával jeho vokál na síle. A při Fix You, jednom z prvních vrcholů koncertu, kdy dav zpíval s ním a pak i tleskal do rytmu, bylo vše v pořádku.

ColdplayTo už obrovská žárovka, visící mezi dvěma projekčními plátny ve středu haly, byla zase osiřelá. Jejích pět duplikátů se předtím zjevilo při Speed Of Sound, hitu z předchozí desky X&Y, a dvojici ostrých novinek Cemeteries Of London a Chinese Sleep Chant a díky různým atmosferickým projekcím posunulo koncert do mírně punkové roviny.

Ano, i tak mohou znít Coldplay naživo. Není to jen bolestivě sladký zvuk piana, zamlžený zvuk kytary a uhrančivý zpěv, ale také ostré riffy, či dokonce techno, jak ukázala kapela v God Put A Smile Upon Your Face. To už se scéna mění každou písničkou; jednou klasické projekce, podruhé žárovky, pak jen zpěvák sám, preludující u klavíru baladu The Hardest Part.

. Jaké písně zazněly v Praze

Life In Technicolor - Violet Hill - Clocks - In My Place - Speed Of Sound - Cemeteries Of London - Chinese Sleep Chant - 42 - Fix You - Strawberry Swing - God Put A Smile Upon Your Face (techno verze) - The Hardest Part (piano) - Postcards From Far Away (instrumentální verze)  - Viva La Vida - Lost! - The Scientist (akustická verze) - Death Will Never Conquer (akustická verze) - Viva La Vida (remix)
První přídavek
Politik - Lovers In Japan - Death And All His Friends
Druhý přídavek
Yellow - Fix You (opakování)

Hlavním hybatelem dění byl samozřejmě Chris Martin, pohybující se podle potřeby od jedné strany pódia ke druhé se zastávkami u piana či kytarového stojanu, zatímco kytarista Jon Buckland a baskatyrista Guy Berryman se většinou poklidně věnovali svým nástrojům.

ColdplayRadost pohledět pak byla na bubeníka Willa Championa, který s údernou přímostí řezal do bicích, v titulní písničce nové desky Viva La Vida pak bušil jen do velkého bubnu a zvonce, aby se v akustickém vyvrcholení regulérní části koncertu proměnil v kytaristu a v případě Death Will Never Conquer dokonce ve zpěváka.

Akustický blok kapela odzpívala z publika, kam přeběhla napříč halou, sotva dohrála baladickou novinku Lost. Jednoduchý fígl, který si Coldplay poprvé odzkoušeli na promo koncertu v londýnské Brixton Academy, zabral i v Praze a nadšený dav si mohl doslova sáhnout na kapelu a takřka tváří v tvář si s ní zpíval nejen Championovu píseň, ale hlavně hit The Scientist.

COLDPLAY - REMIX VIVA LA VIDA (Praha - 22. září 2008)

Znovu se setmělo, kapela zmizela v chodbách za dunění tanečního remixu Viva La Vida. Vybuzené publikum si halu spontánně proměnilo v technoparty, ozářenou a pohupující se tisícovkami displejů mobilních telefonů.

Prásk! Během vteřiny se nálada mění a z tepajícího tanečního kotle je pumpující srdeční sval, který ve skladbě Politik naštvaně tepe: "Open up your eyes! Otevřete oči!" Záhy se v Lovers In Japan zamilovaně uklidňuje láskou a výstižnými projekcemi, aby ironicky na závěr vyvěsil fangli VIVA. Ať žije smrt a její přátelé...

. Seznamte se s Coldplay

Složení: Chris Martin (zpěv, piano, kytara) - Jon Buckland (kytara) - Guy Berryman (baskatyra) - Will Champion (bicí)
Coldplay debutovali v roce 2000 albem Parachutes, na které navázali o dva roky později deskou A Rush Of Blood To The Head. Album X&Y si koupilo skoro devět milionů lidí a stalo se nejprodávanější deskou roku 2005. Za každou z těchto desek kapela získala výroční cenu Brit Awards a jako jeden z mála současných britských interpretů sklízí úspěch i ve Spojených státech, což potvrdila i novinkou Viva La Vida.
Odkazy: oficiální web - heslo ve Wikipedii

ColdplayJeště není konec. Hala dupe, duní, píská, žádá své hrdiny. Pódium zalije žlutá a tóny snad největšího hitu, jaký kdy Coldplay napsali - Yellow. Fanoušci musí být spokojeni, když kapela ještě jednou zopakuje Fix You. A pak, plni emocí, domů; Snad rychle nevyprchají.

Coldplay patří k tomu nejlepšímu, co současná světová poprocková scéna nabízí. Fanoušci Chrise Martina a spol. si zřejmě pražský koncert užili naplno. Kdo hudbu vnímá a poslouchá v širokém záběru, uznale pokývá hlavou, ovšem vzpomene si třeba na U2. Nebýt počáteční Martinovy hlasové indispozice, která zřejmě zavinila i protivné delší pauzy v prostřední části koncertu, bylo by to stoprocentní.

COLDPLAY - IN MY PLACE (Praha - 22. září 2008)

COLDPLAY - Viva La Vida Tour
O2 Arena Praha, 22. září 2008, předkapela Albert Hammond Jr. Pořádala agentura Live Nation.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz