Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební léto zahájí Jiří Stivín

  13:31aktualizováno  13:31
Kroměříž - Zvučná jména umělců jsou pro veřejnost lákadly na letošní ročník Kroměřížského hudebního léta. Tři koncerty jsou už beznadějně vyprodány. Dům kultury a Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži pořádají pod záštitou města třicátý třetí ročník festivalu Kroměřížské hudební léto.

Organizátoři festivalu vážné komorní hudby připravili v rámci letošního ročníku pět koncertů, které si návštěvníci mohou poslechnout ve Sněmovním sále kroměřížského Arcibiskupského zámku.

Během třítýdenní hudební přehlídky se posluchačům představí flétnista, saxofonista a skladatel Jiří Stivín, který jako známý interpret barokní hudby přednese spolu s Collegiem Quodlibet skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho a dalších dobových autorů.

Hostem druhého koncertu bude mediálně známý houslista Pavel Šporcl, který zahraje za doprovodu klavíristy Petra Jiříkovského skladby Leoše Janáčka či Igora Stravinského.

Kroměřížské hudební léto
Čtvrtek 6. září
Jiří Stivín a Collegium Quodlibet: Barokní hudba jako inspirace
Středa 12. září
Pavel Šporcl, Petr Jiříkovský: Houslový recitál
Pondělí 17. září
Adamusovo trio (Jan Adamus - hoboj, anglický roh, Jitka Adamusová - housle, Květa Novotná - klavír)
Čtvrtek 20. září
Koncert orchestru a sboru studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži
Středa 26. září
Virtuosi di Praga, Žesťový soubor studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži: Pocta Pavlu Josefu Vejvanovskému - sonáty a serenády
Koncerty budou ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku, začátky v 19.30 hodin

Na dalším koncertě vystoupí Adamusovo trio, jež v nástrojovém zastoupení hoboje, houslí a klavíru představí dílo Johanna Brahmse, Clauda Debussyho, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Emila Viklického.

Na předposledním koncertě festivalu vystoupí orchestr a sbor studentů kroměřížské Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Soubory přednesou díla Giuseppe Verdiho a Wolfganga Amadea Mozarta.

Hudební festival ukončí vystoupení Virtuosi di Praga společně s žesťovým souborem posluchačů kroměřížské konzervatoře. Ve svém programu účastníci vzdají poctu skladateli Vejvanovskému.

Organizátoři přehlídky Kroměřížské hudební léto udržují už několik let tradice, které se dotýkají programové struktury festivalu.

"Každoroční součástí hudebního festivalu je koncertní účast studentů kroměřížské Konzervatoře Pavla Josefa Vejvanovského," říká Zora Justinová, jedna z organizátorek Kroměřížského hudebního léta.

Za poslední roky se tradicí stalo i to, že jeden koncert bývá zařazen do Mezinárodního hudebního festivalu Pontes. "V rámci tohoto festivalu jde o koncerty, které se konají ve městech zařazených do seznamu památek UNESCO. V letošním roce je to koncertní vystoupení Virtuosi di Praga," dodává Justinová.

Z pěti festivalových koncertů dále uvádí organizátoři tři, které jsou pořádány v rámci kroměřížského Kruhu přátel hudby.

O kroměřížský festival vážné komorní hudby je mezi širokou veřejností velký zájem. Tři koncerty už jsou vyprodány.

"Podle návštěvnosti úroveň festivalu roste. Určitě je to ale dáno i jmény umělců, která jsou lákadly pro diváky," pochvaluje si vyprodané sály na koncerty Stivína, Šporcla a Virtuosi di Praga Justinová a pokračuje: "Cílem festivalu je každým rokem představovat alespoň dva nejznámější umělce v oblasti vážné hudby."

Z těchto důvodů je přehlídka organizována s velkým časovým předstihem. "Už nyní máme jisté tři umělce, kteří tady příští rok budou vystupovat. O některých víme třeba i dva roky dopředu, pokud jde o hudebníky zvučného jména," podotýká Justinová.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz