Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudební léto zahájí Jiří Stivín

  13:31aktualizováno  13:31
Kroměříž - Zvučná jména umělců jsou pro veřejnost lákadly na letošní ročník Kroměřížského hudebního léta. Tři koncerty jsou už beznadějně vyprodány. Dům kultury a Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži pořádají pod záštitou města třicátý třetí ročník festivalu Kroměřížské hudební léto.

Organizátoři festivalu vážné komorní hudby připravili v rámci letošního ročníku pět koncertů, které si návštěvníci mohou poslechnout ve Sněmovním sále kroměřížského Arcibiskupského zámku.

Během třítýdenní hudební přehlídky se posluchačům představí flétnista, saxofonista a skladatel Jiří Stivín, který jako známý interpret barokní hudby přednese spolu s Collegiem Quodlibet skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho a dalších dobových autorů.

Hostem druhého koncertu bude mediálně známý houslista Pavel Šporcl, který zahraje za doprovodu klavíristy Petra Jiříkovského skladby Leoše Janáčka či Igora Stravinského.

Kroměřížské hudební léto
Čtvrtek 6. září
Jiří Stivín a Collegium Quodlibet: Barokní hudba jako inspirace
Středa 12. září
Pavel Šporcl, Petr Jiříkovský: Houslový recitál
Pondělí 17. září
Adamusovo trio (Jan Adamus - hoboj, anglický roh, Jitka Adamusová - housle, Květa Novotná - klavír)
Čtvrtek 20. září
Koncert orchestru a sboru studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži
Středa 26. září
Virtuosi di Praga, Žesťový soubor studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži: Pocta Pavlu Josefu Vejvanovskému - sonáty a serenády
Koncerty budou ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku, začátky v 19.30 hodin

Na dalším koncertě vystoupí Adamusovo trio, jež v nástrojovém zastoupení hoboje, houslí a klavíru představí dílo Johanna Brahmse, Clauda Debussyho, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Emila Viklického.

Na předposledním koncertě festivalu vystoupí orchestr a sbor studentů kroměřížské Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Soubory přednesou díla Giuseppe Verdiho a Wolfganga Amadea Mozarta.

Hudební festival ukončí vystoupení Virtuosi di Praga společně s žesťovým souborem posluchačů kroměřížské konzervatoře. Ve svém programu účastníci vzdají poctu skladateli Vejvanovskému.

Organizátoři přehlídky Kroměřížské hudební léto udržují už několik let tradice, které se dotýkají programové struktury festivalu.

"Každoroční součástí hudebního festivalu je koncertní účast studentů kroměřížské Konzervatoře Pavla Josefa Vejvanovského," říká Zora Justinová, jedna z organizátorek Kroměřížského hudebního léta.

Za poslední roky se tradicí stalo i to, že jeden koncert bývá zařazen do Mezinárodního hudebního festivalu Pontes. "V rámci tohoto festivalu jde o koncerty, které se konají ve městech zařazených do seznamu památek UNESCO. V letošním roce je to koncertní vystoupení Virtuosi di Praga," dodává Justinová.

Z pěti festivalových koncertů dále uvádí organizátoři tři, které jsou pořádány v rámci kroměřížského Kruhu přátel hudby.

O kroměřížský festival vážné komorní hudby je mezi širokou veřejností velký zájem. Tři koncerty už jsou vyprodány.

"Podle návštěvnosti úroveň festivalu roste. Určitě je to ale dáno i jmény umělců, která jsou lákadly pro diváky," pochvaluje si vyprodané sály na koncerty Stivína, Šporcla a Virtuosi di Praga Justinová a pokračuje: "Cílem festivalu je každým rokem představovat alespoň dva nejznámější umělce v oblasti vážné hudby."

Z těchto důvodů je přehlídka organizována s velkým časovým předstihem. "Už nyní máme jisté tři umělce, kteří tady příští rok budou vystupovat. O některých víme třeba i dva roky dopředu, pokud jde o hudebníky zvučného jména," podotýká Justinová.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz