Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudbu z Hvězdných válek bude řídit virtuální dirigent

  15:06aktualizováno  15:06
Drážďanští symfonikové na víkend chystají unikátní experiment. Koncert k desátému výročí založení experimentálního hudebního tělesa se sice uskuteční pod taktovkou Michaela Helmratha, ten však bude koncert dirigovat ze 1100 kilometrů vzdáleného Londýna prostřednictvím satelitního přenosu.

Michael Helmrath | foto: Michael Helmrath

Koncert k prvnímu kulatému jubileu orchestru s proměnlivým obsazením slibuje večer plný nevšedních zážitků. S podporou jistého flašinetáře dirigent koncert zahájí z londýnských ulic. Zazní ouvertura z Hvězdných válek.

V drážďanském Paláci kultury bude Helmrath přítomen díky projekci na promítací plátno, zatímco Londýňané budou dvojici nejspíš považovat za pomatené pouliční muzikanty.

Taktovku později převezme už přímo ve městě na Labi estonský dirigent Olari Elts. Na programu jsou dvě světové premiéry opusů současné vážné hudby a symfonie pro orchestr a bigband.

10 let Drážďanských symfoniků (reklamní spot)

Přinejmenším v Německu je drážďanský ansámbl unikátní, neboť se zaměřuje výhradně na soudobou orchestrální modernu a projekty crossover, tedy křížení žánrů. Do koncertních sálů se mu tak podařilo přitáhnout i mladé obecenstvo, které jinak orchestrální hudbě příliš neholduje.

"Na světě existuje tolik úžasné hudby. U nás se však většinou prezentuje jednostranně - buď příliš klasicky, nebo u nové hudby přespříliš akademicky," uvedl před sobotním koncertem šéf symfoniků ze saské metropole Markus Rindt.

. Co hrají drážďanští symfonikové

Drážďanští symfonikové (Dresdner Sinfoniker) mají na repertoáru mimo jiné skladby těchto autorů:

Frank Zappa

John McLaughlin

John Williams

Rammstein

Pet Shop Boys

Přitažlivosti tělesa s moderním orchestrálním zvukem neodolali muzikanti z různých koutů světa, a tak v orchestru, jenž pořádá projektově zaměřené koncerty dvakrát do roka, působí vídeňští a berlínští filharmonikové i hudebníci z Norska, Polska, Mexika či USA.

Od roku 1998 na projektu spolupracovalo na 600 instrumentalistů, z nichž 250 patří k "tvrdému jádru". Před svou smrtí v roce 1999 nad orchestrem převzal záštitu slavný houslista Yehudi Menuhin, jenž dokonce s Drážďanskými symfoniky chtěl vyrazit na turné.

Drážďanští symfonikové si mezitím vybudovali slušné mezinárodní renomé realizací neotřelých nápadů. Například v roce 2001 se představili s koncertem Not Mozart. V repertoáru se objevila díla Franka Zappy, jazzového kytaristy Johna McLaughlina či tvůrce filmové hudby Johna Williamse.

Skladatel Torsten Rasch pro drážďanský orchestr v roce 2003 zaranžoval do klasického písňového cyklu písně německé rockové kapely Rammstein, o rok později orchestr vystoupil pod širým nebem v Londýně spolu s popovou dvojicí Pet Shop Boys při hudebním doprovodu ke klasickému němému filmu Křižník Potěmkin.

Pet Shop Boys & Dresdner Sinfoniker: Křižník Potěmkin


Předloni, při příležitosti 800. výročí založení Drážďan, projekt přivezli do Drážďan. Pet Shop Boys stáli na střeše jednoho výškového domu, zatímco sami muzikanti byli rozmístěni na jednotlivých balkonech. K oběma projektům vydali Drážďanští symfonikové kompaktní disk.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz