Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudbu z Hvězdných válek bude řídit virtuální dirigent

  15:06aktualizováno  15:06
Drážďanští symfonikové na víkend chystají unikátní experiment. Koncert k desátému výročí založení experimentálního hudebního tělesa se sice uskuteční pod taktovkou Michaela Helmratha, ten však bude koncert dirigovat ze 1100 kilometrů vzdáleného Londýna prostřednictvím satelitního přenosu.

Michael Helmrath | foto: Michael Helmrath

Koncert k prvnímu kulatému jubileu orchestru s proměnlivým obsazením slibuje večer plný nevšedních zážitků. S podporou jistého flašinetáře dirigent koncert zahájí z londýnských ulic. Zazní ouvertura z Hvězdných válek.

V drážďanském Paláci kultury bude Helmrath přítomen díky projekci na promítací plátno, zatímco Londýňané budou dvojici nejspíš považovat za pomatené pouliční muzikanty.

Taktovku později převezme už přímo ve městě na Labi estonský dirigent Olari Elts. Na programu jsou dvě světové premiéry opusů současné vážné hudby a symfonie pro orchestr a bigband.

10 let Drážďanských symfoniků (reklamní spot)

Přinejmenším v Německu je drážďanský ansámbl unikátní, neboť se zaměřuje výhradně na soudobou orchestrální modernu a projekty crossover, tedy křížení žánrů. Do koncertních sálů se mu tak podařilo přitáhnout i mladé obecenstvo, které jinak orchestrální hudbě příliš neholduje.

"Na světě existuje tolik úžasné hudby. U nás se však většinou prezentuje jednostranně - buď příliš klasicky, nebo u nové hudby přespříliš akademicky," uvedl před sobotním koncertem šéf symfoniků ze saské metropole Markus Rindt.

. Co hrají drážďanští symfonikové

Drážďanští symfonikové (Dresdner Sinfoniker) mají na repertoáru mimo jiné skladby těchto autorů:

Frank Zappa

John McLaughlin

John Williams

Rammstein

Pet Shop Boys

Přitažlivosti tělesa s moderním orchestrálním zvukem neodolali muzikanti z různých koutů světa, a tak v orchestru, jenž pořádá projektově zaměřené koncerty dvakrát do roka, působí vídeňští a berlínští filharmonikové i hudebníci z Norska, Polska, Mexika či USA.

Od roku 1998 na projektu spolupracovalo na 600 instrumentalistů, z nichž 250 patří k "tvrdému jádru". Před svou smrtí v roce 1999 nad orchestrem převzal záštitu slavný houslista Yehudi Menuhin, jenž dokonce s Drážďanskými symfoniky chtěl vyrazit na turné.

Drážďanští symfonikové si mezitím vybudovali slušné mezinárodní renomé realizací neotřelých nápadů. Například v roce 2001 se představili s koncertem Not Mozart. V repertoáru se objevila díla Franka Zappy, jazzového kytaristy Johna McLaughlina či tvůrce filmové hudby Johna Williamse.

Skladatel Torsten Rasch pro drážďanský orchestr v roce 2003 zaranžoval do klasického písňového cyklu písně německé rockové kapely Rammstein, o rok později orchestr vystoupil pod širým nebem v Londýně spolu s popovou dvojicí Pet Shop Boys při hudebním doprovodu ke klasickému němému filmu Křižník Potěmkin.

Pet Shop Boys & Dresdner Sinfoniker: Křižník Potěmkin


Předloni, při příležitosti 800. výročí založení Drážďan, projekt přivezli do Drážďan. Pet Shop Boys stáli na střeše jednoho výškového domu, zatímco sami muzikanti byli rozmístěni na jednotlivých balkonech. K oběma projektům vydali Drážďanští symfonikové kompaktní disk.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz