Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudba Praha je už i v obraze

  15:52aktualizováno  15:52
Loňské vydání živého dvojalba, shrnujícího pětadvacet let existence významné české rockové kapely Jasná páka/Hudba Praha nyní následuje vydání jejího prvního DVD.

Jasná páka/Hudba Praha: 25 pecek (obal DVD) | foto: EMI

Nosič sestává ze tří částí. V té hlavní najdeme bezmála dvouhodinový záznam "mikulášského" koncertu z 6. 12. 2006, jímž vyvrcholilo turné nazvané 25 pecek - kterýžto název nese i DVD.

Už loňská audiopodoba (více zde) zachytila to nejpodstatnější, tedy to skutečně nejlepší ze tří vývojových stadií kapely, videozáznam obohacuje písničky především o všudypřítomné svérázné pódiové klaunství Petra Váši, pohostinsky zpívajícího v nejstarších písních party původního frontmana Vladimíra Albrechta.

V archivní složce najdeme čtyři videoklipy Hudby Praha: Guhův Uleť, "na koleně dělaný" v roce 1985, Křístkovo televizní ztvárnění klasiky Badys z roku 1992, o čtyři roky mladší Hřebejkovo Divoký srdce ke stejnojmennému řadovému albu, a nakonec aktuální videopodobu "oprášené" staré písně Ráno, již natočil režisér a kameraman Oliver Malina Morgenstern.

Tento rockový dokumentarista, jehož dosud největším dílem je dokument o "známém a kultovním" festivalu v Trutnově, je také podepsán pod třetí částí DVD, třičtvrtěhodinovým dokumentárním filmem s názvem Společenství Jasná páka.

Malina natáčel především během zmíněného turné 25 pecek. Střídá syrové vstupy z přejezdů mezi štacemi, z šaten klubů i z koncertů, nechává střídmě mluvit muzikanty, jejich kamarády i řadové fanoušky, s jakýmisi fragmenty hudebních videoklipů několika písní, vzniklých dvojexpozicí koncertního záznamu a dotáček.

V jeho filmu ale především "hraje" obraz a atmosféra. Nejde zde o historický film o dějinách kapely, režisér se nesnaží ani vysvětlovat "fenomén Jasná páka" - těchto témat se jen letmo dotkne, vlastně ale jen pro dokreslení atmosféry.

Vlastně jediný okamžik natáčení, který se netýká přímo turné, je úvodní pasáž z každoroční vzpomínky na již nežijícího zakládajícího člena kapely, baskytaristu Ivana Wünsche na vltavském břehu na Kampě.

Záběry řeky, do níž byl Wünschův popel po jeho smrti v roce 1999 za zpěvu písničky Sladce spi vysypán, celý film rámují. Má to svou logiku: DVD je tomuto oblíbenému "letenskému bohatýrovi", který by se vloni dožil šedesátky, věnováno.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz