Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudba Praha je už i v obraze

  15:52aktualizováno  15:52
Loňské vydání živého dvojalba, shrnujícího pětadvacet let existence významné české rockové kapely Jasná páka/Hudba Praha nyní následuje vydání jejího prvního DVD.

Jasná páka/Hudba Praha: 25 pecek (obal DVD) | foto: EMI

Nosič sestává ze tří částí. V té hlavní najdeme bezmála dvouhodinový záznam "mikulášského" koncertu z 6. 12. 2006, jímž vyvrcholilo turné nazvané 25 pecek - kterýžto název nese i DVD.

Už loňská audiopodoba (více zde) zachytila to nejpodstatnější, tedy to skutečně nejlepší ze tří vývojových stadií kapely, videozáznam obohacuje písničky především o všudypřítomné svérázné pódiové klaunství Petra Váši, pohostinsky zpívajícího v nejstarších písních party původního frontmana Vladimíra Albrechta.

V archivní složce najdeme čtyři videoklipy Hudby Praha: Guhův Uleť, "na koleně dělaný" v roce 1985, Křístkovo televizní ztvárnění klasiky Badys z roku 1992, o čtyři roky mladší Hřebejkovo Divoký srdce ke stejnojmennému řadovému albu, a nakonec aktuální videopodobu "oprášené" staré písně Ráno, již natočil režisér a kameraman Oliver Malina Morgenstern.

Tento rockový dokumentarista, jehož dosud největším dílem je dokument o "známém a kultovním" festivalu v Trutnově, je také podepsán pod třetí částí DVD, třičtvrtěhodinovým dokumentárním filmem s názvem Společenství Jasná páka.

Malina natáčel především během zmíněného turné 25 pecek. Střídá syrové vstupy z přejezdů mezi štacemi, z šaten klubů i z koncertů, nechává střídmě mluvit muzikanty, jejich kamarády i řadové fanoušky, s jakýmisi fragmenty hudebních videoklipů několika písní, vzniklých dvojexpozicí koncertního záznamu a dotáček.

V jeho filmu ale především "hraje" obraz a atmosféra. Nejde zde o historický film o dějinách kapely, režisér se nesnaží ani vysvětlovat "fenomén Jasná páka" - těchto témat se jen letmo dotkne, vlastně ale jen pro dokreslení atmosféry.

Vlastně jediný okamžik natáčení, který se netýká přímo turné, je úvodní pasáž z každoroční vzpomínky na již nežijícího zakládajícího člena kapely, baskytaristu Ivana Wünsche na vltavském břehu na Kampě.

Záběry řeky, do níž byl Wünschův popel po jeho smrti v roce 1999 za zpěvu písničky Sladce spi vysypán, celý film rámují. Má to svou logiku: DVD je tomuto oblíbenému "letenskému bohatýrovi", který by se vloni dožil šedesátky, věnováno.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz