Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudba pod stromeček - klasika

  15:22aktualizováno  15:22
České vánoční koledy, moravské Vánoce a taky Mozart, Čajkovskij, Šostakovči nebo Puccini mohou rozzářit stědrovečerní nadílku.

Mozart | foto: iDNES.cz

100 hudebních dárků pod stromeček
- speciální příloha iDNES.cz

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz

LUBOŠ FIŠER (ÚPRAVA) - České vánoční koledy
„Legenda konečně na CD“

Poprvé na CD vychází legendární vánoční album z roku 1969. Pásmo českých koled v úpravě skladatele Luboše Fišera završuje čtení z Lukášova evangelia v podání herce Felixe le Breux – na rozdíl od někdejší LP v původní, delší verzi. Nahrávku doplňuje Pastorální symfonie Jiřího Ignáce Linka a Michnova Vánoční muzika.
Supraphon, CD 59:25 min., cena 159 korun

J. SCHREIER, J. KYPTA, P. FIALA - Moravské Vánoce
„Napříč staletími“

Pastorální hudba tří moravských autorů. Nejstarší z nich, Josef Schreier, žil v osmnáctém století, učitel a varhaník Jan Kypta zastupuje století devatenácté a sbormistr Českého filharmonického sboru Brno a současný skladatel Petr Fiala přispěl vlastním zpracováním moravských koled, jakož i malou kantátou Zpěvy u jesliček.
Arco Diva, CD 57:59 min., cena 150 korun

ANNE SOFIE VON OTTER - Noël
„Intimní Vánoce“

Proslulá švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter před několika lety nadchla svým originálním vánočním albem. Nyní na něj navázala intimním snímkem vánočních písní různých autorů, které zpívá za doprovodu pianisty Bengta Forsberga. Společně se vracejí třeba až do baroka, ale inspiraci nacházejí i ve století minulém.
Deutsche Grammophon, CD 66:50 min., cena 499 korun

P. I. ČAJKOVSKIJ - Romeo a Julie, Symfonie č. 1 g moll
„Zážitek z archivu“

Dojmy z cesty po zamrzlém Ladožském jezeře inspirovaly roku 1866 tehdy šestadvacetiletého Čajkovského k napsání první symfonie. Jenom o pár let starší je koncertní předehra na shakespearovské téma. Archivní snímek z šedesátých let připomíná umění dlouholetého šéfdirigenta orchestru FOK Václava Smetáčka.
Supraphon, CD 60:55 min., cena 259 korun

S. RACHMANINOV, M. GLINKA - Písně
„Melodie ruské klasiky“

Jedna ze světově nejproslulejších ruských sopranistek Galina Višněvská, která letos oslavila osmdesáté narozeniny, vynikala jak v operním, tak i v komorním repertoáru. Na znovu vydané nahrávce ruských písní, která vznikla v sedmdesátých letech, slavnou pěvkyni na klavír doprovází její manžel Mstislav Rostropovič.
Deutsche Grammophon, CD 44:20 min., cena 249 korun

GIACOMO PUCCINI - Edgar
„Nahrávka s Domingem“

Setkání s ranou, téměř neuváděnou lyrickou operou Giacoma Pucciniho. V titulní roli hudebně docela zajímavého díla, komponovaného ovšem na příliš slabé libreto Ferdinanda Fontany, se představuje Plácido Domingo, dále v nahrávce účinkují například Marianne Cornetti nebo Juan Pons, dirigentem je Alberto Veronesi.
Deutsche Grammophon, 2 CD 45:41 + 37:47 min., cena 899 korun

RICHARD WAGNER - Parsifal
„Živě z vídeňské opery“

Nový snímek Wagnerovy poslední opery je živým záznamem představení z Vídeňské státní opery z loňského června. Plácido Domingo i Waltraud Meier si v hlavních rolích stále drží svůj standard, nicméně nejpozoruhodnější je výkon dirigenta Christiana Thielemanna a orchestru.
Deutsche Grammophon, 4CD 59:13 + 39:30 + 69:19 + 74:30 min., cena 1269 korun

DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ - Symfonie č. 1 a Symfonie č. 14
„Vynikající sólisté“

Skvělá živá nahrávka dvou Šostakovičových symfonií v podání Berlínských filharmoniků a sira Simona Rattlea. První symfonie je absolventskou prací konzervatoristy, druhá písňovým cyklem, který zpracovává téma smrti. V sólových partech excelují sopranistka Karita Mattila a barytonista Thomas Quasthoff.
EMI Classics, 2 CD 53:59 + 32:09 min., cena 949 korun

DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ - Symfonie
„Syn diriguje otcovu hudbu“

K letošním oslavám stého výročí narození slavného ruského skladatele přispěla rovněž firma Supraphon – a to rozsáhlým kompletem všech Šostakovičových patnácti symfonií. Se symfonickým orchestrem FOK a dalšími, především českými hudebníky je v minulých letech v Praze postupně natáčel Šostakovičův syn Maxim.
Supraphon, 10 CD, více nez 10 hodin, cena 1599 korun

VÁCLAV JAN TOMÁŠEK - Klavírní koncerty č. 1 a č. 2
„Inspirace Beethovenem“

Václav Jan Tomášek byl uznávanou autoritou pražského hudebního života první poloviny devatenáctého století. Jeho dva klavírní koncerty, které za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dirigenta Vladimíra Válka natočil pianista Jan Simon, navazují na velké vzory koncertů Mozartových a Beethovenových.
Supraphon, CD 53:19 min., cena 329 korun

ANTONIO VIVALDI - Griselda
„Opera o zkoušce lásky“

Mistr italského hudebního baroka Antonio Vivaldi je znám hlavně jako autor instrumentálních koncertů. Ty zastiňují jeho jevištní díla, která si však také zaslouží pozornost. Opera Griselda pojednává o zkoušce lásky s dobrým koncem. Ve světové premiéře ji natočil s Ensemble Matheus a sólisty dirigent Jean-Christophe Spinosi.
Naive, 2 CD 58:58 + 59:28 min., cena 800 korun

W. A. MOZART - Malá noční hudba a další
„K Mozartovu jubileu“

Soubor dobových nástrojů Concerto Köln natočil k letošnímu mozartovskému jubileu album, na které zařadil vedle známých opusů, jako je serenáda Malá noční hudba nebo předehra ke Kouzelné flétně, i méně hrané skladby a rarity. K takovým patří i baletní suita Les petits riens, k níž Mozart zkomponoval pouze několik částí.
Archiv Produktion, CD 65:10 min., cena 499 korun

JAKUB JAN RYBA - Česká mše vánoční Vánoční koledy
„Symboly svátků“

Hudebním symbolem českých Vánoc je bezesporu Rybova Česká mše vánoční. Roku 1986 ji pro televizi natočil režisér Jan Bonaventura v Rožmitále pod Třemšínem, tedy na místě, kde Ryba působil jako učitel. Snímek nyní vychází na DVD, doplněný ještě českými koledami v podání souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka.
Supraphon, DVD 77:23 min., cena 389 korun

GIOACCHINO ROSSINI - Lazebník sevillský
„S tenorovou hvězdou“

Pěvecky i herecky vynikající peruánský tenorista Juan Diego Flórez je největší hvězdou produkce Rossiniho komické opery, kterou loni v režii Emilia Sagiho a s dirigentem Gianluigim Gelmettim uvedlo madridské Teatro Real. Na jednom DVD je samotná inscenace, na druhém bonusy, které představují operu a nabízejí i pohled do zákulisí.
Decca, DVD 166 + 74 min., cena 499 korun

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz