Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hudba a kádrování

  9:47aktualizováno  9:47
Věci prý mají tendenci se sdružovat, přicházet ve vlnách, odkazovat jedna k druhé navzájem. Jako když Ivan Hubač v Experimentu, dalším dílu z cyklu Černí andělé, použil motivy z jiného vlastního seriálu, Přízraky mezi námi: opět se tu vyskytla osamělá školačka v ohrožení, opět Ivana Chýlková "čarovala" coby temná žena z temné sekty. Jen Jiří Lábus snad ještě nehrál nekrofilního zřízence, a jednou to stačilo.

To si opravdu nezasloužil, i když sám se musel bavit - přinejmenším bezděčně jako diváci, kteří se ovšem původně měli bát. Jinak vládlo uplynulému týdnu hudební téma; od vkusného portrétu Petra Nováka v sérii Předčasná úmrtí až po páteční závěr dokumentární řady Legendy folku a country. Poslední díl přinesl hlavně souhrn nekrologů a k tomu vesměs hořké zpovědi žijících na adresu let devadesátých. Vzácnou výjimku představoval Marek Eben s názorem, že folk má dnes vyšší úroveň, že se profesionalizoval a že to, co stačilo v roce 1989, by dnes už na příslušnost k žánrové špičce nevydalo.

Mimochodem Eben své "přicházení ve vlnách" absolvoval už ve středu, kdy uváděl soutěž O poklad Anežky české a vzápětí talk show Na plovárně. Coby šiřitel "pozitivních signálů" - řečeno politickou hantýrkou - má už pomalu monopol, ale kdo jiný umí s takovou noblesou nazvat dějiny "hnusnými" a přitom zůstat s úsměvem nad věcí. Také kritický klub Katovna se věnoval hlavně hudbě, také tady se začalo nekrology a pokračovalo kádrováním médií, v kteréžto činnosti vyrůstají podobně plamennému Železného pořadu Volejte řediteli vskutku poučení konkurenti.

Nevadí, dva nechtěné kabarety země uživí. Smutnější bylo, kdykoli se Katovna opřela do seriálu Legendy folku a country z podobných kastovních pozic - tedy kdo tam být měl, a kdo ne, podle politických zásluh a osobního vkusu. Ano, seriál to byl řemeslně slabý, povrchní, smířlivě bezzubý, nad konfliktními okamžiky vždy rozprostřel duhu pospolitosti u táborových ohňů. To je všechno pravda. Ale nelze z něj vyloučit diváky, kteří mají - byť žasneme - radši trampské halekačky než písničkářské protestsongy.

A znovu hudba: vyhlášení vítězů ankety Český slavík se v programu čelně utkalo s Manéží Bolka Polívky. Čím větší manéž, tím méně zábavy, a naopak: Polívkovi stačí župan, rádiovka a fantazie, aby vybudoval "intelektuální posilovnu" smíchem - svět, v němž křižáci mohou být "křižané", kde je protihusitský "wehrmacht" i vycpaní pavouci.

Zato Český slavík ani s mladými moderátory, obřím jevištěm a záplavou světelných efektů nevykouzlil víc než modelovou slavnost. Dokonce ani z neúčasti skupiny Lucie, o níž věděli předem, se pořadatelé nijak nevylhali. Nedalo se čekat, že by přímo sdělili důvod - považte, Lucie nechce na Novu, ale z té situace se dalo vybruslit vtipem, klipem, archivem... Čímkoli, kdyby se bojkot využil naopak jako z nouze ctnost, coby nahrávka na smeč. Jenže bez nápadu tu zbyla jen rozpačitá díra.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz