Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smetanova opera o odmítnutí hubičky měla v Divoké Šárce velký úspěch

  18:14aktualizováno  18:14
Dlouhým aplausem vstoje ocenili nadšení diváci výkony herců i hudebníků v orchestru po představení opery Bedřicha Smetany Hubička v přírodním divadle v pražské Divoké Šárce. Více než dvouhodinové představení přilákalo do přírodního parku několik tisíc lidí.

Z inscenace Hubičky pod širým nebem v pražské Šárce (Tomáš Černý, Helena Kaupová) | foto: ČTK

Opera Hubička se divákům v Šárce letos představila vůbec poprvé. V předchozích letech viděli v přírodním divadle jiné operní kusy. Představení začalo v neděli dvě hodiny po poledni. Diváci se usadili pod stromy lemujícími scénu přírodního jeviště. Zhlédnout představení přišly mnohdy celé rodiny. Na dekách či přinesených židličkách tak seděli senioři stejně jako velmi malé děti. Mnozí diváci přijeli v příjemném počasí na kolech.

Z inscenace Hubičky pod širým nebem v pražské Šárce

Návštěvníci obdivovali výkony herců. S postupem času jednotlivé árie stále více přerušoval spontánní potlesk na otevřené scéně. Diváci obdivovali též barevné kostýmy protagonistů připomínající lidové kroje. Kdo si chtěl na chvíli protáhnout tělo unavené dlouhým sezením, mohl si prohlédnout výstavu fotografií dokumentující historii šáreckého divadla. O žaludky diváků se starali stánkaři, kteří nabízeli rozmanité pochutiny a nápoje.

Hubička byla osmým představením v novodobé historii původního přírodního divadla v Šárce. Představili se v ní Luděk Vele (Paloucký), Helena Kaupová (Vendulka), Tomáš Černý (Lukáš) nebo Jana Sibera (Barče), která účinkovala zatím ve všech novodobých představeních v Šárce. Orchestr Národního divadla vedl dirigent Jan Chalupecký. Opera měla dvě jednání oddělená zhruba dvacetiminutovou přestávkou.

Z inscenace Hubičky pod širým nebem v pražské Šárce (Tomáš Černý, Helena

Inspirací pro šestou operu Bedřicha Smetany se stala povídka Karolíny Světlé Hubička. V podkrkonošském prostředí, kde byl nedílnou součástí života obchod s pašeráky v pohraničních lesích, se odehrává příběh odmítnutého polibku, který autorka libreta Eliška Krásnohorská rozvinula do hry plné života, touhy, odmítání i furiantského škádlení, dojímavé prostoty, upřímnosti, neokázalé hrdosti a opravdové lásky.

Divadelní představení v Šárce začala roku 2005 Prodanou nevěstou, následovala dvě představení Rusalky, pak Jakobín, v předloňském roce slavnostní představení Libuše, loni zde odehráli operu Dalibor. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje - nejvyšší odhad zatím byl přibližně 14.tisíc diváků. Příští rok oslaví šárecké divadlo po širým nebem 100 let od založení. Diváci se již nyní mohou těšit na obnovené představení Prodané nevěsty.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz