Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hromada knih U Knihomola

  14:54aktualizováno  14:54
- "...Společnost Megabooks International byla založena v roce 1992. Vznikli jsme vlastně proto, že jsme ze zkušenosti věděli o poptávce po zahraniční literatuře, odborné a výukové, ale i třeba po beletrii nebo výpravných obrazových publikacích.. A během těch sedmi let jsme se stali jednou z největších firem zabývajících ze dovozem a distribucí zahraniční literatury. Postupně se rozšiřoval okruh dovážených knih a tak jsme museli firmu rozdělit na dvě části - Educatio - zaměřené na učebnice cizích jazyků, slovníky, beletrii, obrazové publikace, a Academic - dodávající knihovnám, nemocnicím a všem zájemcům odbornou literaturu..."

Rozhovor s dr. Petrem Hubíkem, spolumajitelem firmy Megabooks International,  provozující knihkupectví U Knihomola

Knihkupectví U Knihomola dříve patřilo panu Alexandru Mehdevimu, pak přešlo do vašich rukou…

Pan Mehdevi knihkupectví založil před pěti lety, my jsme je od něj získali v roce 1999 a v polovině ledna jsme je znovuotevřeli. Částečně jsme museli změnit sortiment, protože naše firma se hodně věnuje výukové literatuře, zdejší nabídku jsme obohatili o učebnice cizích jazyků a o odbornou literaturu z oblastí medicíny, přírodních věd, marketingu a společenských věd. Pokračujeme ale i v  původním trendu, který tady byl, to znamená všem turistům, obyvatelům Prahy a vůbec všem zájemcům o cizojazyčnou literaturu nabídnout co nejširší paletu světové literatury. Dalším naším cílem bylo rozšířit okruh zájemců, protože toto knihkupectví bylo původně známo spíše mezi cizinci žijícími v Praze. Snažíme se sem přilákat také české obyvatele a studenty cizích jazyků a vůbec všechny zájemce o literaturu v cizím jazyce. A také pokračujeme s provozem útulné kavárny a galerie v suterénu.

Co specifického, co jedinečného tedy může Knihomol nabídnout?

Knihkupectví U knihomola je patrně největší knihkupectví v České republice, které se zabývá pouze cizojazyčnou literaturou, takže zájemce o tuto literaturu zde může najít knihy od ruštiny přes italštinu, španělštinu, francouzštinu po největší výběr knih v angličtině, všechny české autory, kteří byli vydáni v cizích jazycích, od Ludvíka Kundery přes Václava Havla až třeba k Halině Pawlovské, všechny nejpopulárnější, nejznámější učebnice, učebnice medicíny, biologie, příručky z oblasti lingvistiky, v podstatě všechno, co zajímá čtenáře cizojazyčné literatury. A nově se nám podařilo získat i knihy v portugalštině. Navíc jsme schopni obstarat i jednotlivé knihy na objednávku a posílat je na dobírku po celé republice a v 90% zájemci nemusí platit zahraniční poštovné, protože jsme schopni soustředit do jedné objednávky větší množství knih a tím snížit náklady na dopravu.

Máte více poboček, existuje nějaký další Knihomol?

Nemáme více poboček, ale máme dvě divize. Jsme schopni obsloužit zájemce o cizojazyčnou literaturu i v našem velkoobchodě v Rostovské ulici, kde je přeci jen o něco větší nabídka. A v Moldavské ulici č. 5 je showroom, nebo tedy ukázková místnost, kde jsou vystaveny všechny vědecké publikace, které v současné době máme na skladě. Také se poměrně často účastníme specializovaných výstav - ať už odborné literatury nebo knižních veletrhů, jako jsou Expolingua nebo Svět knihy.

Kolik lidí je vlastně zaměstnáno okolo Knihomola a okolo Megabooks a jaké jsou branže, ve kterých pracují?

Máme 16 zaměstnanců rozdělených do našich tří poboček - U knihomola dvě stálé pracovnice, 4 lidé se věnují vědecké literatuře, rešerším a speciálním objednávkám a zbytek pracuje v divizi Educatio - velkoobchodě a centrálním skladu a zabývá se také naší hlavní činností - učebnicemi jednoho z největších světových nakladatelství - Oxford University Press, jehož jsme oficiálním distributorem v České republice.

Máte ve výběru těchto knih vlastní osobitou linii, držíte se vlastních kritérií?

Nabídka by se dala rozdělit na tři oblasti - první částí je vyhraněná a jedinečná oblast literatury a knih, které dodáváme pouze do knihkupectví U knihomola a která pokrývá poptávku zdejších zákazníků. A druhá oblast jsou knihy, které jsou, dalo by se říct, komerčně populární a vyzkoušené a které od nás kupují všichni knihkupci, nejen v Praze, ale i po celé České republice (světové bestsellery autorů jako jsou - King, Irwing, Prachett, W. Smith, Potok, Tolkien, Grisham, Crichton etc., slovníky Webster, populární knihy nakladatelství Dorling Kindersley, řada Penguin Popular Classics, zjednodušená četba ) a třetí jsou učebnice cizích jazyků, slovníky, gramatiky..

Dá se mluvit o tom, že by toto knihkupectví mělo nějaké stálé návštěvníky, stálé zákazníky?

Podle našich zaměstnanců sem chodí stálí zákazníci, ptají se na novinky. Klientela se tady budovala po dobu 5 let zejména mezi cizinci žijícími v Praze a my si ji chceme nejen uchovat, ale rozšířit o české studenty, učitele a všechny zájemce o cizojazyčnou literaturu. Dodáváme sem nové knihy každý týden, každý týden zde máme nějaké novinky ze zahraničí, obvykle ve čtvrtek nebo v pátek jsou zde k vidění nové knihy.

S jakými problémy se setkáváte?

Za těch šest let co firma funguje je těch problémů méně, protože jsme se naučili pracovat se zahraničními dodavateli, ale jeden z největších se objevil v posledním roce, a to je problém s celnicí, zejména tedy s poštou na Plzeňské ulici. Ale věřím, že to se časem ustálí…

Prosperujete? Funguje to?

Musí to fungovat, jinak by nemělo cenu abychom knihkupectví takového zaměření otevírali. I když lidé dnes všeobecně kupují méně a také ceny knih se během posledních pěti šesti let samozřejmě výrazně změnily. My jsme schopni nabídnout cizojazyčnou publikaci v minimálně stejné ceně jako v katalogu zahraničních nakladatelů a v řadě případů jsme ještě levnější.. A vzhledem k tomu, že jsme dříve měli malý obchůdek v místě kde máme velkoobchod - v Rostovské ulici - máme samozřejmě představu o jaké knihy je zájem a umíme nabídnout široké spektrum publikací. Navíc jsme specializováni na jazykové učebnice a ty se prodávají stále. A jak se zvyšuje znalosti cizích jazyků u mladých lidí, roste okruh potenciálních zájemců o tuto literaturu.

U Knihomola se konají i vernisáže v tamní malé galerii, mají nějaké společné rysy, něco co je propojuje?

Tak jako jsme mezinárodní knihkupectví, tak i galerie se snaží být mezinárodní, a tak střídáme české a zahraniční umělce ( řada z nich dnes žije v Praze) - minulý měsíc tady měl výstavu například norský fotograf… Nyní máme gobelíny české umělkyně. Hodně u nás vystavují i mladí výtvarníci.

I takoví, kteří ještě nikdy nevystavovali?

Tak by se to říct nedalo, ale mnoho mladých umělců má zájem u nás vystavovat, protože do tohoto knihkupectví chodí mnoho zahraničních turistů a návštěvníků a oni se tím dostávají ve známost nejen v českých, ale i zahraničních kruzích.

Jaký je váš názor na Internet?

Co se týče Internetu, pracujeme s ním každý den, máme e-mailové adresy, objednávky chodí také často přes e-mail a my sami objednáváme v zahraničí přes Internet. Sami využíváme například nabídku internetového knihkupectví Amazon z USA, máme svoje vlastní webové stránky a chtěli bychom do čtvrt roku spustit vlastní internetové knihkupectví.

Počítáte s tím, že by U Knihomola mohl v budoucnu být připojený počítač?

My tady U Knihomola samozřejmě máme počítač který je napojený na internet, ale po pravdě řečeno, že bychom plánovali internetovou kavárnu, to ne, na to jsou už v současné době specializovány jiné firmy a věřím, že to budou dělat dál. A my se budeme věnovat spíše knihám.

Co si myslíte o kvalitě českého knižního trhu, považujete ho za schopný porovnání se zahraničím, nebo byste mu něco vytkl?

Já si myslím, že za těch několik let, které uběhly od roku 1989, se český knižní trh stabilizoval. Stánkový prodej velice záhy zmizel a síť knihkupectví, kterých bylo původně velmi mnoho, se ustálila, a to zejména za poslední tři roky a nyní je na stabilní úrovni. Těch přibližně 500 až 700 knihkupectví, kterým my dodáváme, už má vybudovanou pozici na trhu v daných regionech. V blízké budoucnosti se ale naše knihkupectví budou muset spojovat do silných řetězců aby se ubránila tlaku ze stranu podnikatelů z EU a situace se postupně dostane na stejnou úroveň jako ve státech západní Evropy.

U Knihomola - schody z knihkupectví do kavárny.

U Knihomola

Knihy U Knihomola.

Interiér knihkupectví U Knihomola.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz