Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřebejkův film bude soutěžit o Oscara

  16:13aktualizováno  16:13
Během vyhlašování nominací na výroční ceny Americké filmové akademie zaznělo v Beverly Hill také jméno českého filmu režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Po filmech Obchod na Korze, Ostře sledované vlaky a Kolja má tak další český snímek šanci dosáhnout na prestižní zlatou sošku Oscara.

"Teď jsme se to dozvěděli, telefonovali jsme si s Honzou Hřebejkem a Bolkem Polívkou a jsme moc rádi," řekl bezprostředně po nominaci herec Jaroslav Dušek.

Režisér Jan Hřebejk dodal: "Čekal jsem nominaci tak 50 na 50, ale výhru opravdu nepředpokládám". 

Herce Jaroslava Duška, který si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí, zastihla zpráva o nominaci v pražské Lucerně pří přípravách na nominační večer Českého lva. 
"A co je to ten Oscar? ... Je to sice velká pocta, ale pro nás jako pro český film je rozhodující Český lev," zažertoval Dušek. "Co mám říci? Je to nečekané a všichni jsme moc rádi," dodal posléze k nominaci.

Výraznější signál Dušek nezaznamenal ani při nedávném turné filmu Musíme si pomáhat po Americe. "Jediným signálem bylo zakoupení filmu firmou Sony Pictures Classics pro americkou distribuci", řekl. Na základě smlouvy se Sony Pictures bude film Musíme si pomáhat distribuován nejméně v pětadvaceti největších severoamerických městech.

Musíme si pomáhat v Čechách

Film Musíme si pomáhat absolvoval premiéru v kinech pod distribučním sloganem Od tvůrců Pelíšků. Je to logické - Pelíšky s milionem diváků znamenají doporučení samy o sobě. Ale je to i riskantní: okupační příběh o ukrývaném židovském chlapci sice nabízí spoustu zábavných situací, nicméně žánrově je blíž dramatu než komedii. "Přesto věřím, že lidé, kteří viděli Pelíšky, nebudou zklamáni," říká režisér Jan Hřebejk.

Možná se prý méně zasmějí, ale o to víc budou dojati nebo strženi. "Myslím, že tohle je film, který se dá vidět víckrát, vyprávět o něm, doporučit známým. Ale taky vím, že okupační látky u nás neuspěly, ani Benigniho Život je krásný.

MUSÍME SI POMÁHAT

režie Jan Hřebejk
scénář Petr Jarchovský
kamera Jan Malíř
střih Vladimír Barák
hudba Aleš Březina
hrají Boleslav Polívka
Anna Šišková
Jaroslav Dušek
Csongor Kassai
Jiří Pecha
Simona Stašová
Jiří Huba
Petr Jarchovský, scenárista Pelíšků, psal tenhle příběh do šuplíku - jako vždycky, když člověk neví, jestli dostane grant. Dal jej přečíst kamarádům a ti se shodli, že by byla škoda, kdyby text vůbec nespatřil světlo světa. "Tak vznikla knížka, kterou vydala Paseka. Novela se ovšem od filmu dost liší," říká scenárista. "Možná si ji někdo zpětně koupí, aby obě verze porovnal, ale nepočítám s tím, že by se stala bestsellerem. Vždyť jsem na knižním trhu novicem."

Hlavní hrdina je v knize popsán jako malý a paťavý, ale Jiří Menzel prý Hřebejkovi poradil, ať se na zjev tolik neupíná, a to bylo dobře, protože při natáčení Pelíšků objevili Bolka Polívku.

U postavy skrývaného židovského mladíka naopak věděli, že to nesmí být známá tvář, k níž se váže řada asociací, proto našli na Slovensku Csongora Kassaie. Také Polívkovu filmovou manželku hraje slovenská herečka - Anna Šišková. K roli Polívkova protihráče se dostal Jaroslav Dušek. "Já si o ni řekl. Přečetl jsem si knížku a pozval Hřebejka na dobrou večeři. Nejdřív jsem mu nabízel pro hlavní ženskou postavu svou manželku, pak jsme probrali další návrhy, slovo dalo slovo a role byla má."

Producent Ondřej Trojan informuje, že rozpočet filmu Musíme si pomáhat činí asi 24 milionů korun. "Díky Pelíškům jsme nemuseli šetřit za každou cenu. Ale zas to nejsou žádné velké peníze, když vezmete, že jde o dobový příběh. "Někdy pomůže i náhoda: člen štábu jel z úsporných důvodů vlakem a cestou zahlédl přesně tu scenerii, kterou hledali, bourající se cukrovar. "Přemluvili jsme majitele, aby ještě dva dny počkal, a měli jsme krajinu po bitvě jako z Vojína Ryana," líčí Trojan.

Jinak se točilo vesměs v Josefově, a na maloměstě je to prý vždy jednodušší. Domorodce, kteří museli sundat antény a byli týden bez televize, filmaři upláceli lahvemi "pelíškovky" a miminko v kočárku pro závěrečnou scénu jim bez řečí půjčil znuděný tatínek na povinné procházce.

Slovenský herec Csongor Kassai ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Jiří Kodet a Boleslav Polívka ve filmu Musíme si pomáhat.

Anna Šišková, Jaroslav Dušek a Boleslav Polívka ve filmu Musíme si pomáhat.

Jiří Pecha ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Anna Šišková ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Bolek Polívka v jedné ze scén filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz